دلار در اولین کشف قیمت مرکز مبادله/ نرخ دلار قاچاقچیان – خبرگزاری پپنا (پلیمر و بسته‌بندی)

دلار در اولین کشف قیمت مرکز مبادله/ نرخ دلار قاچاقچیان

اولین نرخ مرکز مبادله ارز کشور برای دلار کشف شد که با ریزش نسبت به روزهای گذشته، هر دلار آمریکا در این بازار ۴۱ هزار و ۵۴۹ تومان قیمت خورد.

همچنین نخستین قیمت برای دلار حواله 36 هزار و 130 تومان در مرکز مبادله ارز و طلا به ثبت رسیده است.

مدیر پروژه مرکز مبادله ارز و طلا امروز در پاسخ به سئوالی مبنی بر این‌که آیا از این به بعد بازارهای دیگر غیر از مرکز مبادله، قاچاق محسوب خواهد شد و به عنوان مثال دلالان بازار نمی‌توانند خرید و فروش انجام دهند و یا کانال‌های تلگرامی نمی‌توانند تعیین قیمت داشته باشند؟ تصریح کرد: مساله قاچاق‌انگاری در این زمینه موضوع جدیدی نیست و پیش از این هم در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد تاکید قرار گرفته بود، اما از امروز دلالان کنار خیابان نمی‌توانند ارز بفروشند.

رییس‌کل بانک مرکزی هم در مراسم آغاز به‌کار این مرکز گفت: مرکز مبادله ایران با تمام ابزارهایی که برای آن پیش بینی شده و دریافت کمک‌های فکری صاحب‌نظران تبدیل به بازار آزاد ارز خواهد شد. تمام مبادلات اینجا صورت می‌گیرد و ما می‌توانیم به عنوان بانک مرکزی مدیریت را در بازار ارز داشته باشیم؛ در تمام دنیا بانک مرکزی متولی این حوزه است، اما متاسفانه در کشور نهادهای لازم در این زمینه وجود نداشته و این اختیارات کمتر بوده است. مرکز مبادله شروعی است برای حکمرانی قوی حاکمیت ارزی کشور.

نرخ های تبدیل ارز به ریال برخی شرکت های بزرگ در نخستین روز فعالیت بازار جدید مبادله ارز

پتروشیمی پردیس با یورو ۳۸۶۰۰ تومان
پالایشگاه لاوان با درهم ۱۰۷۰۰ تومان = دلار ۳۹۵۰۰ تومان
پتروشمی مارون با دلار ۳۶۱۳۰ تومان
پتروشیمی لاله با دلار ۳۶۱۳۰ تومان
فولاد خوزستان با دلار ۳۶۱۳۰
فولاد مبارکه با درهم ۹۸۰۰ تومان = دلار ۳۶۱۳۰

مرکز مبادله ارز و طلای ایران از امروز (دوم اسفند) بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار فعالیت رسمی خود را در حوزه معاملات ارزی (اسکناس و حواله) آغاز کرد.

نرخ دلار در بازار / سخنگوی دولت اعلام کرد هر گونه خرید و فروش ارز قاچاق محسوب شده و با آن برخورد جدی می شود

مراسم آغاز به‌کار این مرکز باحضور محمدرضا فرزین، رییس‌کل بانک مرکزی و جمعی از مدیران ارشد فعلی و سابق بانک مرکزی و تعدادی از اقتصاددانان و فعالان اقتصادی کشور از جمله نمایندگان کانون صرافان برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *