برمک قنبرپور

 


افشین علیزاد منیر: برمک قنبرپور مدیر برنامه ریزی و تولید شرکت مجتمع پلاستیک طبرستان است. برای گفت و گو با او به شهر ساری رفتیم. پس از استقبال گرمی که از ما صورت گرفت، پای صحبت او نشستیم.  آرامش خاصی در کلامش موج می زد که نشان از تسلط او بر کاری بود که انجام می دهد. مهندس قنبرپور در سن سی سالگی یکی از مدیران ارشد شرکت مجتمع پلاستیک طبرستان است.
قنبرپور می گوید: تنها ماشین آزمایشگاهی این صنعت در ایران متعلق به شرکت مجتمع پلاستیک طبرستان است.
مجتمع پلاستیک طبرستان در سال 2007 به عضويت در انجمن بين المللي قالب گيران دوراني(ARM)  درآمده و هم اکنون در سال 2010 تنها شرکت ایرانی عضو این انجمن است.

 

در مورد تاریخچه قالب گیری دورانی توضیح می دهید؟

روتومولدینگ یکی از فرآیندهای شکل دهی مواد پلاستیکی به شکل تو خالی است. قدمت این صنعت به 150 سال پیش باز می گردد. این فرآیند اولین بار برای قالب گیری مواد نیمه مایع فلزی با استفاه از نوع ساده یی از ماشین ها به کار گرفته شد. اولین پلیمری که در این صنعت مورد استفاده قرار گرفت، PVC بود. این اتفاق در دهه 1930 افتاد.

فرمودید از PVC  شروع شد. الان از چه موادی استفاده می شود؟

در حال حاضر بیشترین ماده پلیمری که در این صنعت استفاده می شود، پلی اتیلن است.

ادامه بدهید.

بعد از جنگ دوم جهانی، در اواخر دهه 1950 با دو واقعه مهم مواجه بودیم که انقلابی در این صنعت بوجود آمد.

اول: تولید پودر پلی اتیلن و استفاده از آن به جای رزین های مایع.

دوم: ساخت کوره های سیرکولاسیون هوای داغ.

در اواسط دهه 1970 پلی اتیلن سبک خطی وارد چرخه تولید شد. از آنجا که پلی اتیلن خواص خیلی متنوعی از خود به نمایش می گذاشت، خیلی زود از حیث میزان استفاده از سایر پلیمرها پیشی گرفت. به نحوی که امروز بیش از 70 درصد محصولات تولیدشده با استفاده از این تکنولوژی، از ماده اولیه پلی اتیلن تولید می شوند. از این دسته محصولات می شود به مخازن نگهداری آب، سوخت، فرآورده های شیمیایی، وان های مورد استفاده در صنایع و پرورش ماهی، اسباب بازی، بشکه های بسته بندی، اسکله های شناور، ادوات ترافیکی و جاده یی، سطلهای زباله و ... اشاره کرد.

مزیت بسیار خوب صنعت روتومولدینگ این است که قالب ها به نسبت سایر صنایع بسیار ارزان تمام می شوند بنابراین تولید قطعات در تیراژ پایین هم اقتصادی ست.

قالب ها فولادی ست؟

قالب ها از جنس ورق فولادی و آلومینیوم است.

این صنعت چه مزایایی دارد؟

بگذارید یکی یکی نام ببرم. ضخامت یکنواخت تر دیواره ها نسبت به سایر روش ها، امکان ساخت قطعات دو جداره و چند لایه، تولید قطعات پیچیده با هزینه بسیار پایین، استفاده از چند قالب به صورت توامان در طول فرآیند، تولید قطعات از جرم بسیار پایین تا جرم بسیار بالا. به عنوان مثال از 500 گرم تا 500 کیلوگرم. استحکام و ضربه پذیری بالای محصولات، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در مقابل محلول های شیمیایی.

ممکن است از موارد استفاده محصولات این صنعت را نام ببرید؟

به عنوان مثال عمده محصول مجتمع پلاستیک طبرستان، مخازن است. ما مخازن را به صورت تک لایه، دو لایه، سه لایه و چهار لایه تولید می کنیم. مخازن تک لایه ما عمدتا مصارف صنعتی دارند. مخازن دولایه جهت ذخبره آب در مناطق معتدل و سردسیر مناسب هستند. مخازن سه لایه ی ما از آنجا که در مقابل عبور نور خورشید بسیار مقاومند، به مخازن ضد جلبک معروف هستند. جلبک در این مخازن امکان رشد پیدا نمی کند و برای کارهای بهداشتی و ذخبره آب در مناطق گرمسیر بسیار مفید هستند.

مخازن چهارلایه ما هم به علت داشتن یک لایه عایق انتقال حرارت، مصارف ویژه یی دارن. نمونه دیگری که می توانم در اینجا ذکر کنم، اسکله های شناور تولید شرکت ما هستند. این اسکله ها با هزینه پایین و سهولت در نصب و راه اندازی هستند و دارای استفاده های توریستی، تجاری و نظامی می باشند. پروژه های زیادی هم در این حوزه توسط مجتمع پلاستیک طبرستان در ایران اجرا شده و به بهره برداری رسیده اند.

تاریخچه روتومولدینگ در ایران را هم بفرمایید؟

سال 1353 اولین شرکت قالب گیری دورانی در ایران تاسیس شد. سال 1356 ماشین آلات خریداری شده از کمپانی نروژی در آن شرکت به بهره برداری می رسد. در این شرکت عمدتا مخازن و وان های پلاستیکی تولید می شدند.

از سال 66 آقای مهندس گلستانی وارد صحنه می شوند. سال 71 مهندس گلستانی اولین ماشین قالب گیری دورانی را در ایران می سازند. منبع گرمایی آن الکترسیته بوده است. (المنت های حرارتی با توان مصرفی حدود 600 کیلو وات)

سال 73 آقای مهندس گلستانی اولین ماشین قالب گیری دورانی با سوخت فسیلی را در ایران طراحی می کنند و می سازند. یعنی به این دید می رسند که چون در ایران الکترسیته گران و سوخت فراوان و ارزان است، ماشینی طراحی کنند که بتواند با سوخت فسیلی کار کند.

سال 77 خط تولید مجتمع پلاستیک طبرستان راه انداری می شود. (با ماشین آلاتی که آقای مهندس گلستانی می سازند) سال 85 یک ماشین قالب گیری دورانی مدرن توسط مجتمع پلاستیک طبرستان از یک کمپانی بین المللی وارد ایران می شود. همان ماشینی که شما آن را در خط تولید دیدید.  سال 88 هم که یک ماشین قالب گیری دورانی با سیستم کنترل اتوماتیک PLC و کوره متحرک را در ایران ساختیم. این ماشین، ماشین شاتلی ست که به منظور افزایش بهره وری با کوره متحرک ساخته شده است.

در مورد مجتمع پلاستیک طبرستان نوضیح می دهید؟

شرکت مجتمع پلاستیک طبرستان سال 1375 به شکل سهامی خاص تاسیس شد. سال 1377 خط تولید این شرکت با یک کوره راک اند رول و ظرفیت 500 تن در سال به بهره برداری رسید. در سال 82 این ظرفیت به هزار تن رسید. (با ماشین راک اند رول دیگری که ساخته شد)

در سال 1380 شرکت زند پلاستیک شیراز با هیات مدیره مشترک با شرکت مجتمع پلاستیک طبرستان و با ظرفیت تولید 730 تن در سال در شهر شیراز در جنوب ایران به بهره برداری رسید.

آن شرکت تعطیل شد؟

آن شرکت در سال 85 به منظور نمرکز مدیریت به مجتمع پلاستیک طبرستان فروخته شد. در واقع به یکی از شعب این مجموعه تبدیل شد.

در حال حاضر با سه سایت تولیدی مشغول قعالیت هستیم. دو سایت تولیدی در ساری و یک سایت تولیدی هم در شیراز.

این شرکت در ساری و در مجموع دو سایت تولیدی دارای چهار خط تولید است. در شیراز هم در حال حاضر سه خط تولید فعال وجود دارد. خط تولید چهارم هم در حال راه اندازی ست.

مجموع کارکنان شرکت در حال حاضر به 150 نفر می رسد که 100 نفر آن در ساری و 50 نفر در شیراز مشغول به کار هستند. ضمنا سایت شماره 2 ساری دارای یک واحد ماشین سازی و قالب سازی است که ماشین آلات و قالب های خط تولید را می سازد.

چند نفر از این جمع کادر اداری اند؟

در ساری 15 نفر و در شیراز 7 نفر.

سطح تحصیلات؟

کارگران و اپراتورهای ماشین آلات عمدتا دیپلم و فوق دیپلم هستند. اپراتورهای ما فوق دیپلم اند. سرپرستان شیفت ما فوق دیپلم و لیسانس هستند. بخش اداری هم دارای نحصیلات لیسانس به بالاتر هستند.

چه گواهینامه هایی دارید؟

ما در سال 83 با اهداف ارائه مستمر محصولات با کیقیت، به کارگیری موثر فرآیندهای جاری و تضمین انطباق محصولات با خواسته های مشتریان و در نهایت افزایش رضایت مندی آن ها اقدام به پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت بر مبنای الزامات ایزو 9001 ورژن 2000 کردیم. در واقع اولین شرکت قالب گیری دورانی در ایران بودیم که این استاندارد را گرفتیم.

در سال 1388 هم با ممیزی که از فرایندهای شرکت براساس الزامات استاندارد ایزو 9001 ویرایش 2008 به عمل آمد، خوشبختانه توانستیم باز هم به عنوان اولین شرکت فعال در زمینه روتومولدینگ در ایران این استاندارد را اخذ کنیم.

شرکت مجتمع پلاستیک طبرستان از سال 2007 میلادی عضو انجمن بین المللی قالب گیران دورانی (ARM) و در سال 2010 تنها نماینده صنعت قالب گیری دورانی ایران در این انجمن است. ضمنا ما عضو انجمن تحقیق و توسعه صنایع و معادن ایران هم هستیم.

چند شرکت قالب گیری دورانی در ایران فعالند؟

در حال حاضر بیش از 20 شرکت هستند ولی مجتمع پلاستیک طبرستان به لحاظ قدمت سومین شرکت فعال در این صنعت است.

این گواهینامه ایزو 9001 چه تاثیری در کار شما داشته است؟

ما را به اهداف خود نزدیک کرده است. یک تحقیق علمی هم انجام داده ایم که اثرات استقرار سیستم مدیریت کیفیت را بر بهره وری مورد بررسی قرار داده ایم. این تحقیق به ما نشان داد استقرار این سیستم ما را به این اهداف رسانده است:

افزایش عمر ماشین آلات و تجهیزات.

بهبود کنترل مدیریتی بر فعالیت ها.

بهره وری موثرتر از منابع انسانی.

شفاف شدن مسوولیت های کارکنان.

افزایش کیفیت محصولات.

کاهش ضایعات حاصل از محصولات نامنطبق.

و در نهایت افزایش بهره وری.

اعضای هیات مدیره شرکت چه کسانی هستند؟

آقای مهندس رسولیان، آقای مهندس گلستانی، آقای مهندس زمانی، آقای مبرز و خود من.

در بخش های مختلف کاری چقدر به آمار اهمیت می دهید؟

ما برای هر فرآیند، یک شاخص تعریف کرده ایم. در مجتمع پلاستیک طبرستان حدود 20 فرآیند را طبقه بندی کرده ایم. به صورت ادواری و با توجه به بازه های زمانی که برای هر فرآیند مشخص شده، اندازه گیری هایی براساس آمار و اطلاعاتی که مدیران واحدها به واحد تجزیه و تحلیل سیستم ها و روش ها می دهند، انجام می شود و داده های بدست آمده از طریق روش های آماری و مقایسه با شاخص ها مورد ارزیابی قرار می گیرند.

در صورتی که انحرافی از شاخص مشاهده شود، طبیعتا پروژه های اصلاحی تعریف می شوند. همچنین پروژه های بهبود را ما از طریق دریافت نظرات و پیشنهادات کارکنان و بازخوردهای مشتریان و سایر طرف های ذی نفع طراحی می کنیم. طرح های تحقیق و توسعه ی ما از دل همین پروژه های بهبود حاصل شده است.

از آن جا که بازار رو به رشدی داشته ایم و توان پاسخ گویی به مشتریان را در سال های گذشته نداشته ایم، دائما خط تولید مان را توسعه داده ایم. به شکلی که میزان تولید ما از 300 تن در سال 1377 به بیش از 3000 تن رسیده در سال 1388 رسیده است. برنامه امسال ما این است که به امید خدا ظرفیت تولید را در سال جاری به 4000 تن برسانیم.

چند نوع محصول دارید؟ چرا مساحت زیادی از فضای کارخانه را محصولات تان اشغال کرده است.

بیش از 150 نوع محصول تولید می کنیم. برای اینکه همیشه بتوانیم پاسخگوی مشتریانمان باشیم باید از هر کدام از محصولات پرفروش مان به مقدار کافی در انبار موجودی داشته باشیم.

در مورد آزمایشگاه شرکت توضیح می دهید؟

هم در شیراز و هم در ساری آزمایشگاه داریم. ما تنها ماشین قالب گیری دورانی آزمایشگاهی را در ایران داریم که آن را از یک کمپانی برزیلی خریداری کرده ایم. هیچ مرکز تحقیقاتی در کشور این ماشین را ندارد.

داخل مخازن شما می توان مواد غذایی ریخت؟

بله، مواد اولیه و افزودنی های مورد استفاده جهت ساختن ایی مخازن فود گرید هستند. ضمنا مجتمع پلاستیک طبرستان اولین شرکتی بوده است که توانسته در ابتدا کد بهداشتی و سپس پروانه ساخت برای مخازن تک لایه، دو لایه و سه لایه خود را از وزارت بهداشت و درمان اخذ کند.

در مورد نوآوری های اخیر شرکت هم توضیح می دهید؟

همان طور که عرض کردم ما در سال 85 ماشین قالب گیری دورانی شاتل را با کوره ثابت وارد ایران کردیم. بعد از گذشت 6 ماه از راه اندازی خط تولید، که از کارایی این ماشین اطمینان حاصل کردیم، روی چند محور متمرکز شدیم.

یکی از این محورها، تامین قطعات یدکی حساس این ماشین بود. تامین این قطعات با توجه به بعد مسافت زیاد، بسیار مشکل بود. بنابراین با توجه به اینکه تجربه ساخت و طراحی ماشین آلات قالب گیری دورانی ر مجموعه بود، علاقه مند شدیم این ماشین را داخل سازمان بسازیم.

این ماشین وارداتی را از کدام کشور آورده بودید؟

از یک شرکت برزیلی که تحت لیسانس یک شرکت امریکایی فعالیت می کند.

این ماشین را نو وارد کردبد؟

بله،

بنابراین کار نقشه برداری از قطعات مختلف ماشین را از همان موقع شروع کردیم. در زمان های تعریف شده کل قطعات ماشین را باز کرده و از روی آن الگو برداری کردیم.

از آنجا که می خواستیم بی نیاز از تامین قطعات یدکی شرکت های خارجی شویم، کارهای ماشین کاری را توسط همکاران داخل و بیرون شرکت انجام دادیم. مشعل ماشین که قطعه بسیار مهمی بود را از یک شرکت داخلی تامین کردیم. مهمترین مساله یی که ما روی این ماشین برایمان اهمیت داشت و سعی کردیم آن را توسعه دهیم بحث نرم افزار ماشین بود. نرم افزار این ماشین، از آن جهت که توسط یک کمپانی خارجی نوشته شده بود، به هیچ عنوان قابل دسترس نبود.

ما المان های مربوط به سیستم های PLC آن را از قطعاتی که در داخل بازار ایران به راحتی قابل تهیه بود تامین کردیم. ضمنا کلیه المان های الکتریکی تابلوی قدرت و فرمان این ماشین را از قطعات موجود در بازار ایران تهیه کردیم.

از یک متخصص ایرانی برای طراحی نرم افزار ماشین استفاده کردیم و خوشبختانه  با توجه به تجربیات زیادی که در امر تولید داشتیم.توانستیم نتایج خوبی به دست آوریم. در نهایت تولنستیم این ماشین را به صورت اتوماتیک طراحی کنیم و بسازیم.

برای افزایش بهره وری تغییراتی در طراحی ماشین دادیم. کوره را حرکت دادیم و موفق شدیم حجم فیزیکی محصول تولید شده را به میزان 20 تا 25 درصد در مقایسه با ماشین برزیلی افزایش دهیم. لازم است اینجا اشاره کنم دو تن از همکاران من در سازمان یعنی آقای مهندس صحرایی و آقای مهندس بابایی زحمات زیادی برای ساخت این ماشین کشیدند و نقشهای مهمی در این موفقیت ایفا کردند.

مزیت های این دستگاه چیست؟

سوخت فسیلی، جابجا شدن کوره، نرم افزار داخلی، افزایش 25 درصدی بهره وری دستگاه. افزایش تعداد فیدرها، سهولت در تامین قطعات یدکی و...

در خصوص تولید مخازن با استفاده از پلی اتیلن شبکه ای شده به روش روتومولدینگ هم توضیح می دهید؟

ببینید ما بازخوردهایی از بازار در خصوص مخازن مان داشتیم. مخازنی که ما تولید می کردیم، عمدتا برای ذخیره سازی آب آشامیدنی، سوخت و فراورده های شیمیایی به کار گرفته می شوند. اگر چه پلی اتیلن در برابر بسیاری از محلول های شیمیایی، اسید ها و بازها خوردگی بسیار کمی دارد و گزینه بسیار مناسبی ست ولی در مقابل بعضی از محلول های شیمیایی خاص، مقاومتی را که مشتریان ما مدنظر داشتند، نداشت.

از این جهت ما به دنبال راهی بودیم که خواص پلیمر را در صنعت خودمان افزایش دهیم. منظور ما از این خواص بحث مقاومت در برابر شرایط محیطی ست که از آن به عنوان ESCR یاد می شود. می خواستیم مقاومت در برابر ضربه محصولات مان را هم افزایش دهیم.

بنابراین مطابق تحقیقاتی که کردیم، متوجه شدیم بهترین روش، کراسلینک کردن یا شبکه یی کردن پلی اتیلن است. پروژه را تعریف کردیم و توانستیم در حدود 6 ماه پروژه را به نتیجه برسانیم.

تحصیلات شما؟

کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه علم و صنعت ایران و کارشناس ارشد مهندسی صنایع از سازمان مدیریت صنعتی.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top

خرید سی سی کمخرید سی سی کمخرید سی سی کم