دلار فرآورده‌های نفتی به ۲۸.۵۰۰ برگشت/ ‌تغییرات لحظه‌ای‌ِ سیاست‌گذاری‌های دولت درباره‌ ارز قیمت پایه محصولات پتروشیمی – خبرگزاری پپنا (پلیمر و بسته‌بندی)

دلار فرآورده‌های نفتی به ۲۸.۵۰۰ برگشت/ ‌تغییرات لحظه‌ای‌ِ سیاست‌گذاری‌های دولت درباره‌ ارز قیمت پایه محصولات پتروشیمی

امروز نرخ دلار محاسباتی برای محاسبه قیمت پایه فرآورده‌های نفتی به قیمت قبلیِ 28500 تومان کاهش یافت.

‌تغییرات لحظه‌ای‌ِ سیاست‌گذاری‌های دولت درباره‌ ارز قیمت پایه محصولات پتروشیمی

نرخ دلار محاسباتی قیمت پایه فرآورده‌های نفتی برای دومین بار در سال، هفته جاری تغییر کرد و از ۳۸ هزار تومان به ۲۸۵۰۰ تومان کاهش یافت.

روز شنبه هفته جاری، انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پالایش نفت در اطلاعیه ای، افزایش نرخ دلار قیمت پایه فرآورده‌های نفتی از 28500 تومان به 38 هزار تومان را اطلاع رسانی کرده بود. 

اما با گذشت دو روز، همین انجمن نرخ دلار را به قیمت های قبلی آن بازگردانده است.

* قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی اعلام نمی‌شود/ اعلام قیمت یک هفته عقب افتاد

در این‌باره مدیریت توسعه صنایع پایین دستی شرکت ملی پتروشیمی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد به علت لزوم هماهنگی و یکسان بودن نرخ تسعیر ارز در محاسبات قیمت کل زنجیره خوراک و محصولات پتروشیمی قیمت پایه محصولات پتروشیمی توسط این شرکت در هفته جاری اعلام نخواهد شد.

در متن این اطلاعیه آمده است: با عنایت به اعلام قیمت فراورده‌های نفتی و خوراک های پالایشی بر اساس نرخ دلار ۳۷۹۶۳۰ ریال در ابلاغیه شماره ۱۰۲۴۰ مورخ ۳ تیر ۱۴۰۲ انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت و لزوم هماهنگی و یکسان بودن نرخ تسعیر ارز در محاسبات قیمت کل زنجیره خوراک و محصولات پتروشیمی، مطابق تبصره ذیل ماده 4 قیمت پایه محصولات پتروشیمی توسط این شرکت در هفته جاری اعلام نخواهد و پس از تعیین تکلیف این موضوع تا آخر هفته، یکشنبه هفته آینده انجام خواهد شد.

* تغییر چندباره نرخ ارز قیمت پایه محصولات پتروشیمی

در سال جاری، این دومین بار است که نرخ دلار محاسباتی برای محاسبه قیمت پایه فرآورده‌های نفتی افزایش و سپس کاهش می‌یابد، در ابتدای سال نیز همین روند تکرار شد و ابتدا معاون اول رئیس جمهور نرخ دلار قیمت پایه محصولات پتروشیمی را نرخ نیمای کشف شده در مرکز مبادله ارز و طلای بانک مرکزی دانست.

سپس رئیس کل بانک مرکزی نرخ دلار محصولات پتروشیمی را همان 28500 تومان اعلام کرد. 

* تثبیت نرخ ارز برای محصولات پتروشیمی  غیرقانونی است

در همین زمینه رئیس مجلس نیز در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، بر غیرقانونی بودن تثبیت نرخ ارز برای محصولات پتروشیمی خبر داده بود.

بازوی پژوهشی مجلس نیز از عواقب دلار 28 هزار و 500 تومانی در تشدید کسری بودجه سال جاری خبر داده است، بررسی‌ها نشان می‌دهد با توجه به وابستگی بالای منابع هدفمندی در بودجه 1402 به درآمدهای ارزی دولت از محل صادرات فرآورده‌های نفتی،‌ سیاست‌های دولت برای تثبیت نرخ ارز می‌تواند تاثیر بالایی بر تحقق منابع این بخش بگذارد.

براساس محاسبات این پژوهش در مجموع 84درصد از منابع هدفمندی به سیاست‌های ارزی دولت گره خورده است، در چنین شرایطی با تداوم سیاست تثبیت نرخ ارز 28هزار و 500تومانی، منابع هدفمندی با عدم‌تحقق حدود 148هزار میلیارد تومانی همراه خواهد بود، همچنین اگر نرخ ارز سامانه نیما بدون تثبیت به نرخ ارز مرکز مبادله ارز و طلا (که در حال حاضر معادل 38 هزار و 600تومان است)‌ نزدیک شود کسری این منابع کاهش یافته و حدود 70هزار میلیارد تومان خواهد بود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *