رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
شنبه 8 بهمن 1401.
تاریخ شمسی :

 

 

 

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

نفت / بیشترین رشد هفتگی طی 6 ماه / سقوط ایندکس دلار

قیمت نفت روز جمعه بیش از یک دلار در هر بشکه بالاتر رفت و بیشترین افزایش هفتگی خود از اکتبر را به ثبت رساند، زیرا دلار آمریکا به پایین‌ترین حد در هفت ماه گذشته سقوط کرد و شاخص ها به افزایش تقاضا از سوی بزرگترین واردکننده نفت چین اشاره کرد
بهای معاملات آتی نفت برنت با 1.25 دلار یا 1.5 درصد افزایش به 85.28 دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) برای هفتمین جلسه متوالی افزایش یافت و با 1.47 دلار یا 1.9 درصد افزایش به 79.86 دلار در هر بشکه رسید.
برنت در این هفته 8.6 درصد افزایش یافت، در حالی که WTI 8.4 درصد افزایش یافت و بیشتر افتهای هفته قبل را جبران کرد.
 شاخص دلار آمریکا یک روز پس از آن که داده ها نشان داد تورم در دسامبر برای اولین بار در 2- سال گذشته کاهش یافت، به کمترین میزان در بیش از 7 ماه گذشته سقوط کرد و این امیدها را تقویت کرد که فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را کاهش دهد.
دلار ضعیف تر باعث افزایش تقاضا برای نفت می شود و آن را برای خریدارانی که ارزهای دیگر دارند ارزان تر می کند.
خریدهای اخیر نفت خام چین و افزایش ترافیک جاده‌ای در این کشور همچنین امیدها را برای بهبود تقاضا در دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از بازگشایی مرزها و کاهش محدودیت‌های COVID-19 پس از اعتراضات سال گذشته تقویت می‌کند.
جیوانی استوانو  تحلیلگر UBS، گفت: «همه به شاخص‌های تحرک چین نگاه می‌کنند که نشان‌دهنده بهبود تقاضای نفت و حمایت از قیمت‌ها است.
وی گفت: "نکته بعدی که باید تماشا کرد این است که آیا این به واردات بیشتر نفت خام چین نیز تبدیل می شود و اگر آژانس های انرژی (IEA، اوپک) برآوردهای تقاضای خود (سه ماهه اول) را به سمت بالا اصلاح کنند."
سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش، از جمله روسیه، در ماه فوریه برای ارزیابی شرایط بازار گرد هم می‌آیند و نگرانی‌هایی وجود دارد که این گروه پس از کاهش‌های اخیر، تولید نفت را دوباره کاهش دهد تا قیمت‌ها را افزایش دهد.
رابرت یاوگر، تحلیلگر میزوهو، گفت: «ما رگه پیروزی هفت روزه را در اختیار داریم... اما هنوز به جایی نزدیک نیستیم که آخرین باری که اوپک پلاس تولید را کاهش داد بودیم. اوپک پلاس در ماه اکتبر با کاهش قیمت جهانی نفت به زیر 90 دلار در روز، تولید خود را 2 میلیون بشکه در روز کاهش داد.

Go to top