رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
شنبه 8 بهمن 1401.
تاریخ شمسی :

۷ کاربرد مهم تیتان که شاید ندانید!

 

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

تیتان، نام تجاری دی‌اکسید تیتان (تیتانیوم) است. کاربرد گسترده تیتان در صنایع مختلف منجر به محبوبیت فراوان این ماده در بین تولیدکنندگان شده‌است. این ماده به عنوان بهترین رنگ سفید در جهان محسوب می‌شود و به طور گسترده‌ای در پوشش‌ها، پلاستیک، کاغذ، جوهر چاپی، فیبر شیمیایی، لاستیک، لوازم آرایشی، تجهیزات نظامی و دیگر صنایع استفاده می‌شود. استفاده از تیتانیوم به طور موفقیت‌آمیز باعث رفع بسیاری از مشکلات مهندسی می‌شود. در این مقاله به کاربردهای تیتان در صنایع مختلف اشاره خواهیم کرد.

 

 

 

۱) کاربرد تیتان در صنعت پلاستیک

یکی از موارد استفاده تیتان در صنعت پلاستیک است. اضافه کردن تیتان به پلاستیک می‌تواند مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر نور و مقاومت در برابر آب و هوا محصولات پلاستیکی را افزایش دهد، خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی محصولات پلاستیکی را بهبود بخشد و عمر مفید محصولات را افزایش دهد.

 

۲) کاربرد تیتان در صنعت کاغذ

یکی از مهمترین کاربردهای تیتان، استفاده در صنعت کاغذ است. این ماده، از جمله مواد پرکاربرد در کاغذسازی است. دی اکسید تیتان به عنوان یک پرکننده کاغذ استفاده می‌شود. اضافه کردن دی اکسید تیتانیوم به کاغذ باعث می‌شود که کاغذ سفید‍تر، براق‌‍تر و صاف‌تر شود. امروزه ابعاد نانومتری آن به عنوان یک عامل فوتوکاتالیست بسیار مورد توجه است.

 

۳) کاربرد تیتان در صنعت سرامیک

صنعت سرامیک نیز یک زمینه مهم برای استفاده از تیتان است. سرامیک دی‌اکسید تیتانیوم دارای ویژگی‌های خلوص بالا، اندازه ذرات یکنواخت، شاخص شکستگی بالا، مقاومت عالی در دمای بالا، کدورت بالا، پوشش نازک و وزن سبک، به طور گسترده‌ای در ساخت و ساز، دکوراسیون و کاربردهای مهندسی استفاده می‌شود.

 

۴) کاربرد تیتان در صنعت نظامی

استحکام ویژه بالا و خواص خوردگی عالی، پارامترهای مهمی برای مواد مورد استفاده در مصارف نظامی است. نیروی دریایی ایالات متحده از تیتانیوم برای اجزای کشتی استفاده می‌کند که در تماس مستقیم با آب اقیانوس‌ها قرار دارند؛ در اجزایی نظیر شفت پروانه، دستگیرههای زیردریایی و سایر تجهیزات از این ماده استفاده می‌شود. تیتانیوم همچنین در نفربرهای زرهی مورد استفاده نیروهای نظامی قرار می‌گیرد و محققان در حال حاضر قابلیت آن‌ را برای تسلیحات زره‌پوش و تجهیزات حفاظتی شخصی مورد آزمایش قرار می‌دهند.

 

۵) کاربرد تیتان در صنایع هوافضا

تیتانیوم در هواپیما، کشتی‌ها، موشک‌ها و فضاپیماها در قطعات با کارایی بالا از قبیل فایروال‌ها، کانال های اگزوز هلیکوپتر و قطعات سازه ای حساس ظاهر می شوند. در چالش محیط‍‍های هوافضا، مقاومت کششی و خستگی تیتانیوم نیز به مقاومت در برابر خستگی و شکستگی کمک می کند. استحکام کششی آن را قادر می سازد تا در هر محیط نقش ایفا کند.

 

۶) کاربرد تیتان در صنعت نقاشی

دیاکسید تیتان (TiO2) در صنعت رنگ‌سازی برای تهیه رنگ سفید و روشن با ماندگاری بالا به خاطر خواصی که دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

۷) کاربرد تیتان در لوازم آرایشی

از دیاکسید تیتانیوم با رنگدانه در برخی از مواد آرایشی استفاده می‌شود تا لکه‌ها را از بین ببرد و پوست را روشن کند. همچنین طبق گفته بنیاد سرطان پوست، استفاده از کرم‍های ضد آفتاب حاوی دی اکسید تیتانیوم می‌تواند به جلوگیری از بروز سرطان پوست کمک کند.

 

نتیجه گیری

تیتان در صنایع زیادی مانند صنایع رنگ، کاغذ، سرامیک، پی‌وی‌سی، نظامی و… کاربرد دارد و گاهی در زمینه سفیدکنندگی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینم ماده جایگزین مناسب‌تری برای کربنات کلسیم است و بسیار بهتر عمل می‌کند.

Go to top