شاید جلسات غیر رسمی تولید کنندگان مستربچ ایران بیش از دو سال قدمت داشته باشد اما در واپسین روزهای سال 91، 24 اسفندماه، با موافقت اصولی اتاق بازرگانی ایران تاسیس انجمن تولیدکنندگان مستربچ ایران شکل رسمی به خود گرفت.سایت خبری صنایع پلیمر (پلاستیک) بسته بندی (پپنا): شاید جلسات غیر رسمی تولید کنندگان مستربچ ایران بیش از دو سال قدمت داشته باشد اما در واپسین روزهای سال 91، 24 اسفندماه، با موافقت اصولی اتاق بازرگانی ایران تاسیس انجمن تولیدکنندگان مستربچ ایران شکل رسمی به خود گرفت. گروهی از مستربچ سازان در این روز به طبقه دهم اتاق بازرگانی رفتند و از بین خود، اولین هیات مدیره این تشکل را انتخاب کردند. تشکلی که نیاز به وجود و حضور آن در مراجع تصمیم گیر از مدت ها پیش احساس می شد.

هیات مدیره اول انجمن مستربچ، افرادی از خوش نام ترین های دنیای رنگ را تشکیل می دهند. مستربچ سازانی که به رغم تولید رنگ های مختلف با یک رنگی قصد دارند از منافع مستربچ سازان و کامپاندسازان دفاع کنند.

بیست و یکم اردیبهشت ماه در حالی که نگاه جامعه صنعتی کشور بیشتر به آمد و رفت های سرشناس ترین سیاستمداران کشور به میدان فاطمی جلب شده بود، اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ ایران در ساختمانی در خیابان قائم مقام فراهانی دور هم در مورد ساختارسازی و برنامه ریزی برای این نشکلی نوپا سخن می گفتند و در این خصوص تصمیم گیری می کردند.

خبرنگار سایت خبری پپنا در پی تقاضا برای گفت و گو با اعضای محترم هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ ایران و موافقت آنان با این گفت و گو، فرصت یافت تا در جمع آنان حضور یافته و با آنان به گفت و گو بنشیند.


خلاصه سخنان اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ را در ادامه می خوانید:


دکتر پیروزفر دبیر انجمن تولیدکنندگان مستربچ ایران


دکتر پیروزفر: انجمن اهداف زیادی را دنبال می کند که حول تامین منافع مستربچ سازان است. اعضای هیات مدیره انجمن مستربچ از خوشنام ترین تولیدکنندگان این صنعت هستند که در مجمع عمومی از سوی مستربچ سازان انتخاب شده اند. این افراد مورد وثوق کلیه ی مستربچ سازان کشور می باشند.

صنعت زیاد بزرگی به لحاظ تعداد نیستیم. شاید بیش از 50 مستربچ ساز در کشور نداشته باشیم اما به دلیل فقدان این انجمن، مستربچ سازان نتوانسته اند به اهداف نهایی خود برسند.

با جلساتی که به صورت ماهیانه و گاه دوهفته یک بار برگزار می کنیم به دنبال تامین منافع مستربچ سازان هستیم.

انجمن در پی راه اندازی یک سایت است تا ارتباط بهتری را بتوانیم با اعضا برقرار کنیم.


روبن گنجی (رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ ایران):

این انجمن با زحمات دکتر پیروزفر پیگیری شد. حدود یک سال به صورت غیر منظم جمع می شدیم و در خصوص مسائل مختلف رایزنی می کردیم. جلسه ای در هتل المپیک برگزار کردیم که پایه های تشکیل انجمن در همان جا شکل گرفت. مجمع عمومی برگزار کردیم و این افراد به عنوان اولین اعضای هیات مدیره انتخاب شدند.

ما منافع مشترکی داریم و مسائلی پیرامون ما هست که همگی به آن مبتلا هستیم. قصد داریم منافع کلیه مستربچ سازان را در این انجمن تامین کنیم.

انجمن تازه به ثبت رسیده است. در حال تدوین برنامه برای سال جاری هستیم. می خواهیم برنامه ریزی کنیم تا در سال جاری چه اهدافی را پیگیری نماتییم.

با وزارت خانه های مختلف و گمرکات در خصوص صادرات و واردات رایزنی خواهیم کرد. متاسفانه گمرکات نمی توانند قیمت مستربچ را به درستی محاسبه کنند در نتیجه انجمن مرجعی برای تعیین قیمت برای گمرکات خواهد شد.

به همان نسبت می خواهیم در خصوص واردات پیگیری های لازم را انجام دهیم تا مستربچ با تعرفه های مختلف وارد کشور نشود.

ابراهیم ملکوتی (نایب رییس انجمن تولیدکنندگان مستربچ): جلسات به صورت منظم پیگیری می شود و به نظرم همین مساله ی تعیین نقشه راه مستربچ سازان برای آینده، بزرگترین هدفی است که می توانیم آن را دنبال کنیم.

حتما در تصمیم گیری ها از آرا و نظرات کلیه مستربچ سازان استفاده خواهیم کرد و به زودی در جلسات، دیگر مستربچ سازان کشور هم مشارکت خواهند کرد.

هنریان (بازرس انجمن تولیدکنندگان مستربچ):
ما می خواهیم هماهنگی بین مستربچ سازان بیشتر شود. متاسفانه در حال حاضر واردات مستربچ بعضا با تعرفه 4 درصد هم صورت می گیرد. واردات بی قائده لطمات زیادی را در این شرایط اقتصادی قطعا به تولیدکنندگان تحمیل خواهد کرد.

مواد اولیه ما از پتروشیمی ها تامین می شود. برای جلوگیری از خام فروشی،اعضای انجمن می توانند این مواد را به کامپاند و مستربچ تبدیل کند و با صادرات ارزآوری داشته باشند

طالقانی(عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ):

تعامل با موسسه استاندارد نکته ای است که علاوه بر سخنان دوستان جزو برنامه های این انجمن است. واردات مستربچ از این به بعد با نظارت موسسه استاندارد صورت خواهد گرفت.

کوشکی (عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ):

در دو سه سالی که گذشته است اعضای انجمن بارها در کنار هم جلساتی را برگزار کرده اند. حقیقتا تشکیل این انجمن یک نیاز ضروری بود. انجمن های فعال در صنعت پلیمر جوابگوی نیازهای مستربچ سازان نبودند.

ما در صنعت پلیمر یک چرخه تولید داریم. مواد توسط پتروشیمی ها تولید می شود، به دست ما به عنوان مستربچ ساز و کامپاندساز می رسد و در واقع ما یک محصول میانی تولید می کنیم که آن را در اختیار تزریق کار، اکسترودر کار و در واقع کسی که محصول نهایی تولید می کند، قرار می دهیم.

بالادست ما (پتروشیمی ها) بسیار قوی و قدرتمند هستند. از طریف ارتباط با قانون گذاران به دنبال تامین منافع خود هستند. در صنایع پایین دست هم انجمن های مختلفی حضور دارند که از منافع صنایع تکمیلی دفاع می کنند.

ما به عنوان مستربچ سازان و کامپاندسازان یک درصد از نیاز واحدهای صنایع پایین دست (تکمیلی) تامین می کنیم و این عدد خیلی بزرگ نیست. مستربچ سازان هم ظرفیت تولید بالایی ندارند. در نتیجه مستربچ سازان به

به این نتیجه رسیدند که اگر جمعی را به صورت رسمی و به عنوان انجمن تشکیل دهند، می توانند با کمک همدیگر منافع خود را با جدیت دنبال کنند.

انجمن اواخر سال گذشته شکل گرفته و در ماه های اخیر بسیار پرقدرت به کار خود ادامه می دهد.

همه ی اعضای هیات مدیره هم قسم شده اند مشکلاتی که برای تک تک اعضای انجمن و مستربچ سازان ایران هست را به نحوی بر طرف نمایند.

نمی گذاریم به راحتی یک خارجی مستربچ و کامپاند وارد ایران کند. اصولی تعریف خواهیم کرد که فقط مستربچ و کامپاند با کیفیت بالا وارد کشور شود. هر واردکننده مجبور باشد با این شعار وارد کشور شود که کیفیتش بالاتر از کیفیت تولیدات ایرانی است.

می خواهیم از طریق تعامل با استاندارد کیفیت محصولات خود را ارتقا دهیم.

از طرفی حال که صادرات شرایط بهتری پیدا کرده است با رایزنی با گمرکات بتوانیم در شرایط رکود فعلی صنایع محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

به امید خدا خبرهای بسیار خوشی از این انجمن در آینده ای نه چندان دور منتشر خواهد شد.

از انجمن های دیگر هم می خواهیم ما را به عنوان یک انجمن نوپا بپذیرند. در خصوص مستربچ و کامپاند یک مرجع رسمی هستیم و هر کس هر سووال داشت می تواند با ما در میان بگذارد.

مجددا تاکید می کنم، درخواست مان از صنایع تکمیلی این است که هر گونه مساله ای را در خصوص مستربچ و کامپاند دارند، با ما در میان بگذارند.

گودرزی (عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ ایران):

مستربچ با اینکه به ظاهر صنعت کوچکی است اما گریزی از استفاده از آن در صنایع تکمیلی نیست. به دلیل حجم کم مورد استفاده در این صنایع گاها به خواسته های ما توجهی نمی شد.

مصرف کننده و تامین کننده ی ما به قدری از ما بزرگتر هستند که کمتر به چشم آن ها می آییم.

مصرف کننده می خواهد پلیمرش شفاف شود، نشکن شود به مستربچ ساز مراجعه می کند. در حالی که وقتی صحبت از تعرفه می شود همه بر علیه مستربچ ساز قیام می کنند.

یک درصد از نیاز خود را از طریق ما تامین می کنند و همه ی مشکلات خود را هم از همین یک درصد می بینند.

ما دور هم جمع شده ایم تا به مستربچ سازی هویت دهیم.

Go to top