رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
چهارشنبه 6 بهمن 1400.
تاریخ شمسی :

افزایش ۷۶ درصدی ارزآوری صنعت پتروشیمی نسبت به سال گذشته (1399)

 

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: ارزآوری پتروشیمی‌ها حدود ۷۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش افزایش داشته است.

 احمد مهدوی ابهری امروز در نشست خبری که به مناسبت روز صنعت پتروشیمی برگزار شد، با بیان اینکه صنعت پتروشیمی در مقابل خام‌فروشی قرار دارد و ظرفیت تولید این صنعت امسال به ۹۳ میلیون تن خواهد رسید، اظهار کرد: پتروشیمی‌ها در ۹ ماهه امسال، هشت درصد افزایش تولید نسبت به پارسال داشته‌اند و ارزش صادرات محصولات پتروشیمی نیز  ۱۰.۵ میلیارد دلار بوده است.

به گفته وی پتروشیمی‌ها از ابتدای سال تاکنون حدود ۴ میلیارد دلار نیاز داخل را تأمین و حدود ۹.۲ میلیارد دلار ارز به سامانه نیما تزریق کرده‌اند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی تاکید کرد: پتروشیمی‌ها در دوران سخت تحریم از سال ۱۳۹۷ تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد دلار درآمد صادراتی برای کشور داشته‌اند.

مهدوی با اشاره به مزیت‌های بسیار این صنعت گفت: با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای توسعه صنعت پتروشیمی از سوی حاکمیت، این صنعت به تنهایی قادر است بسیاری از نیازهای اقتصادی کشور به‌ویژه در حوزه تأمین ارز، تأمین کند.

وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی در این سال‌های تحریم و جنگ اقتصادی با ارزآوری و انجام تعهد خود به سامانه نیما، دولت را یاری دهد، گفت: صنعت پتروشیمی امسال به ۹۳ میلیون تن ظرفیت اسمی می‌رسد پتروشیمی‌ها از ابتدای امسال تاکنون حدود ۴ میلیارد دلار نیاز داخل را تأمین و حدود یک میلیارد دلار کود اوره با قیمت تکلیفی به بخش کشاورزی عرضه کرده‌اند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه این موفقیت‌های صنعت نفت در زمان تحریم به طوری انجام شده است که هم تولید افزایش یافته است و هم صادرات، هم در ارزآوری شاگرد اول بودیم، اظهار کرد: از وزیر نفت قدردانی می‌کنم که نگاه مثبتی به توسعه این صنعت دارند و در این مدت این صنعت را حمایت کرده‌اند.

افزایش ۸ درصدی تولید و صادرات

مهدوی با بیان اینکه روزانه ۷۲ تا ۷۳ میلیون مترمکعب گاز در صنعت پتروشیمی و از سوی دیگر در بخش خانگی روزانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می‌شود، گفت: ارزش تولیدات پتروشیمی ۲۱ میلیارد دلار است و اگر گازی که در بخش خانگی مصرف می‌شود، تبدیل به محصولات پتروشیمی شود سالانه ۱۷۰ میلیارد دلار ارزش دارد بنابراین جامعه باید بدانند که در حال استفاده از چه منابعی است و در مصرف آن صرفه‌جویی کند.

وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی، میزان ارز تزریق شده به سامانه نیما را ۹.۲ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: بقیه درآمد ارزی صرف خرید تجهیزات، کاتالیست و طرح‌های توسعه‌ای شده است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به افزایش ۸ درصدی مقدار صادرات و همچنین رشد ۸ درصدی تولید پتروشیمی‌ها نسبت به پارسال اشاره و تصریح کرد: ارزآوری این صنعت حدود ۷۶ درصد نسبت به پارسال بالا رفته است که ناشی از رشد قیمت محصولات در دنیا و هم افزایش تولیدات در کشور است.

پایان ۱۴۰۰؛ ۱۴ میلیارد دلار صادرات

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی درباره کمبود گاز در فصل زمستان برای مجتمع‌های پتروشیمی گفت: برای مدیریت مصرف گاز اکثر اورهال‌ها را برای این فصل برنامه‌ریزی کردیم.

مهدوی با بیان اینکه پتروشیمی‌ها در دوران سخت تحریم از سال ۹۷ تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد دلار درآمد صادراتی برای کشور ایجاد کرده‌اند، گفت: در این مدت بیش از ۱۹.۵ میلیون تن ماده اولیه صنایع پایین دستی به ارزش ۱۷.۵ میلیارد دلار را برای داخلی‌ها تأمین شده است که اگر نبود بایدوارد می‌شد.
مهدوی ادامه داد: همچنین در این دوران (از سال ۹۷ تاکنون) بیش از ۸ میلیون تن کود شیمیایی اوره با قیمت تکلیفی به ارزش ۲.۱۳ میلیارد دلار به بخش کشاورزی عرضه شده است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در پایان اظهار کرد: صنعت پتروشیمی در اوج سال‌های تحریم به‌طور میانگین سالانه حدود ۱۱ میلیارد دلار درآمد صادراتی داشته و ۵.۵ میلیارد دلار نیز صرفه جویی ارزی در واردات برای کشور ایجاد کرده است، امسال نیز صادرات محصولات پتروشیمی به حدود ۱۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

Go to top