پپنا تی وی اولین تلویزیون صنایع پلیمر و بسته بندی

طراحی سایت
يكشنبه 28 دي 1399.
تاریخ شمسی :

کاتالیزور جدید ضایعات پلاستیکی به سوخت و موم تبدیل می کند

 

 

کاتالیزور جدید ضایعات پلاستیکی به سوخت و موم تبدیل می کند

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

محققان در ژاپن از یک کاتالیزور جدید برای بازیافت یک پلاستیک معمول در محصولات مفید مانند سوخت و موم استفاده کرده اند.

همانطور که پلاستیک ها در زندگی روزمره ما مفید هستند، بازیافت آنها دشوار است، به این معنی که بیشتر آنها در محل دفن زباله یا آلودگی محیط زیست به پایان می رسند. اکنون، محققان در ژاپن از یک کاتالیزور جدید برای بازیافت یک پلاستیک معمول در محصولات مفید مانند سوخت و موم استفاده کرده اند.

با طراحی، پلاستیک ها در برابر واکنش های شیمیایی بسیار مقاوم هستند. همین امر آنها را برای بطری ها و ظروف مواد شیمیایی بسیار مناسب می کند، اما در قسمت جلویی باعث خراب شدن آنها در هنگام نیاز به دفع می شود. به عنوان مثال، فرآیندهای بازیافت حرارتی، به دمای بین 300 درجه سانتیگراد تا 900 درجه سانتیگراد (572 درجه فارنهایت تا 1650 درجه فارنهایت) نیاز دارند، که بدیهی است انرژی زیادی را مصرف می کند.

 

بنابراین برای مطالعه جدید، محققان دانشگاه Tohoku و Osaka City تلاش کردند کاتالیزوری جدید پیدا کنند که بتواند پلاستیک ها را در دماهای پایین تجزیه کند. این تیم دریافت که ترکیب روتنیم و دی اکسید سریم با کارایی بیشتر، ایجاد یک کاتالیزور قادر به بازیافت پلاستیک های پلی الفینیک در دمای 200 درجه سانتیگراد (392 درجه فارنهایت) است.

نویسندگان مقاله خاطر نشان کردند: رویکرد ما به عنوان یک کاتالیزور ناهمگن موثر و قابل استفاده مجدد عمل می کند، فعالیت بسیار بالاتری نسبت به سایر کاتالیزورهای پشتیبانی شده از فلز نشان می دهد، حتی در شرایط واکنش خفیف نیز کار می کند. علاوه بر این، یک کیسه پلاستیک و پلاستیک های زائد می توانند با بازده بالا به مواد شیمیایی با ارزش تبدیل شوند.

محققان می گویند آنها توانستند حدود 92 درصد از مواد زائد پلاستیک را به مواد مفید تبدیل کنند. حدود 77 درصد از آن به سوخت مایع تبدیل شد، در حالی که 15 درصد از آن موم تولید کرد، که باید به بازیافت پلاستیک برای چشم انداز مناسب تری کمک کند

 

این روش از تنها روش بازیافت پلاستیک در چشم انداز دور است. همین چند هفته پیش تیمی از UC  Berkeley  از فرایند جدیدی برای تبدیل پلی اتیلن به چسب چسبناک جدید خبر دادند، در حالی که دیگران پلاستیک های جدیدی را از زمین طراحی می کنند تا به راحتی قابل بازیافت باشند.

مطالعه جدید در مجله Applied Catalyst B Environment منتشر شده است

 

Go to top