رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

 

براساس آخرین داده های بخش اقتصادیIHS Markit ، در منطقه یورو بخش تولید در حال شکستن روند انقباضی 18 ماه گذشته است و پس از یک دوره رکود ناشی از پاندمی ویروس کرونا، رشد داشته است، اما کاهش شغل در ماه ژوئیه همچنان ادامه داشت و این مسئله می تواند خطری برای بهبود اقتصادی در بلند مدت و میان مدت باشد. شاخص مدیران خرید تولید (PMI) ماه ژوئیه در منطقه یورو افزایش یافت و به 8/51 رسید، این مقدار در ماه ژوئن 4/47 واحد بوده است.

گزارش بازارهای جهانی - ICIS10-16 July 2020

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

براساس آخرین داده های بخش اقتصادیIHS Markit ، در منطقه یورو بخش تولید در حال شکستن روند انقباضی 18 ماه گذشته است و پس از یک دوره رکود ناشی از پاندمی ویروس کرونا، رشد داشته است، اما کاهش شغل در ماه ژوئیه همچنان ادامه داشت و این مسئله می تواند خطری برای بهبود اقتصادی در بلند مدت و میان مدت باشد. شاخص مدیران خرید تولید (PMI) ماه ژوئیه در منطقه یورو افزایش یافت و به 8/51 رسید، این مقدار در ماه ژوئن 4/47 واحد بوده است.

تیم تحقیقات اقتصادی آکسفورد گزارش کرده است که اطمینان تجارت در منطقه یورو برای 12 ماه آینده، از ماه گذشته شروع به رشد کرده است و در ماه ژوئیه به بالاترین سطح خود از ابتدای ماه ژانویه رسید که این مسئله می تواند راه را برای تداوم روند بهبود اقتصادی فراهم کند. این گروه پیش بینی می­کنند که بازیابی صنعت تدریجی باشد، زیرا زنجیره های اختلال در عرضه می­تواند همچنان تداوم داشته باشد، تقاضا و استفاده از ظرفیت تولید نیز به آرامی به سطح قبل از پاندمی برگردد.

آخرین داده های بدست آمده توسط انجمن شیمی آمریکا نشان می دهد که تولیدات جهانی، بعد از یک دوره انقباضی شدید، رشد بسیار کمی را در ماه ژوئن نشان می­دهد. شاخص مدیران خرید برای ماه ژوئیه، باعث امیدواری نسبی می­شود و نشان دهنده گسترش صنعت در بیشتر کشورهای صنعتی است، اما هنوز تا بازیابی کامل با مقادیر قبل از همه گیری فاصله دارد.

بخش تولید کانادا بعد از یک دوره انقباضی بخاطر پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا در ماههای قبل شروع به رشد مجدد در ماه ژوئیه کرده است. بنابر آخرین گزارش بخش اقتصادی IHS Markit، شاخص مدیران خرید کانادا از مقدار 8/47 در ماه ژوئن به 9/52 در ماه ژوئیه رسیده است. افزایش حجم تولید و بازیابی مجدد درخواست ها در ماه ژوئیه، همراه با افزایش تقاضای مشتری ها نشان از بهبود شرایط در این کشور بعد از محدودیت های بوجود آمده از بحران ویروس کرونا است.

فعالیت صنعتی برزیل در ماه ژوئن بهبود یافته است. در ماه ژوئن 9/8 درصد رشد داشته است اما همچنان 9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر است. بهبود ماهانه فعالیتهای صنعتی در ماه ژوئن، از سرگیری فعالیت تولید در بخش خودرو و افزایش فروش آنلاین لوازم برقی، از مصرف کالاهای بادوام حمایت کرده است اما همچنان 1/35 درصد نسبت به سال قبل کمتر است. سایر بخشها شامل نفت، مواد شیمیایی و سوخت های زیستی 2/2 درصد کاهش یافته است.

انجمن ISM آمریکا، عنوان کرد فعالیت های تولیدی در ماه ژوئیه مجددا گسترش داشته است و رشد اقتصادی کل برای سومین ماه متوالی مثبت بوده است. شاخص مدیران خرید با 6/1 درصد رشد به 2/54 درصد رسید.

مدیرعامل لیوند بازل جمعه گذشته عنوان کرد که افزایش قابل توجهی برای قیمت پیشنهادی پلی اتیلن ماه آگوست (110 دلار به ازای هر تن) به وجود آمده است که این مسئله بخاطر موجودی های کم و تقاضای زیاد در بخش PE است.

پس از کاهش 5 ماهه تولیدات، شاخص مدیران خرید ژاپن از 1/40 در ماه ژوئن به 2/40 در ماه ژوئیه افزایش یافت. سفارشات جدید به کمترین مقدار از ماه فوریه کاهش یافته است و رکود فروش محصولات همچنان ادامه دارد. البته برخی از مشاغل بخاطر بازگشایی های کارخانجات تولید خودرو با افزایش تولید مواجه بوده اند.

شاخص مدیران خرید چین از مقدار 2/51 در ماه ژوئن به مقدار 8/52 در ماه ژوئیه افزایش یافته است. مقدار تولیدات و مجموع تقاضاهای جدید بالاترین مقدار از سال 2011 را ثبت کرده اند. تولیدات برای پنجمین ماه متوالی به صورت خطی افزایش داشته است.

قیمتهای تولوئن ماه اوت نزدیک به 6 درصد کاهش داشته است و با 24 دلار بر هر تن کاهش در حدود 408 دلار به ازای هر تن تنظیم شده است. تقاضا بخاطر بخش های بنزین و پتروشیمی ضعیف بوده است.

قراردادهای استایرن ماه اوت اروپا 5/0 درصد رشد داشته است و در حدود 767 یورو به ازای هر تن معامله شده است.

قراردادهای کاستیک سودا اروپا در سه ماه سوم به خاطر موجودی بیشتر و کاهش تقاضا، کاهش داشته است.

قیمت قراردادهای ACN اروپا بخاطر افزایش قیمت در بخش خوراک در حدود 23 یورو به ازای هر تن افزایش داشته است.

قراردادهای ماه اوت بنزن اروپا با حدود 2 درصد افزایش در حدود 424 یورو به ازای هر تن معامله شده است. در حال حاضر قیمت ها 37 درصد کمتر از ماه مارس است.

قراردادهای پروپیلن ماه اوت اروپا در حدود 27 یورو بر هر تن نسبت به ماه ژوئیه رشد داشته است و 732 یورو به ازای هر تن معامله شده است.

قیمت های قرارداد اتیلن اروپا نیز با افزایش 21 یورو به ازای هر تن نسبت به ماه ژوئیه در حدود 785 یورو به ازای هر تن معامله شده است.

قیمت های آتی PP در حدود 97/1 درصد افزایش را نشان می­دهد. در قراردادهای ماه سپتامبر PP که در 4 اوت در بندر دالیان به ثبت رسیده است، هر تن PP، 763/7 یوان معامله شده است.

قراردادهای ماه سپتامبر LLDPE نیز که در 4 اوت به ثبت رسیده اند، 13/2 درصد رشد داشته اند و در حدود 19/7 یوان به ازای هر تن معامله شده است.

قراردادهای ژوئیه اتیلن آمریکا با افزایش 1 سنت به ازای هر پوند، در حدود 5/25 سنت به ازای هر پوند معامله شده است و به بیشترین مقدار از ماه ژانویه رسیده است. تقاضا برای پلی اتیلن در دوره شیوع ویروس کرونا متعادل و حتی رو به بالا بود، و این مسئله نیز بخاطر کاربر آن در کالاهای با دوام کم بوده است.

گرید پلیمری پروپیلن (PGP) آمریکا بعد از رسیدن به قیمت سقف سالانه، در حدود 19 درصد طی یک هفته کاهش قیمت داشته است و در حدود 39 سنت به ازای هر پوند معامله شده است.

قیمت استون در چین بیش از دو ماه است که به دلیل تقاضای ضعیف از سمت بازارهای پایین دست، کاهش یافته است، در حالی که پیش بینی می شود میزان عرضه در کارخانه ها نیز افزایش یابد.

تقاضای نرم کننده ها پس از بهبود نسبی در صنایع پایین دستی، همچنان در نیمه دوم سال 2020 به حرکت نسبی خود ادامه خواهند داد. تقاضای دیوکتیل ترفتالات (DOTP)، دیوکتیل فتالات (DOP) و دی ایزونونیل فتالات (DINP) در بخش خودرو ادامه خواهد داشت. انتظار می رود تقاضا برای بخش های پروفیل های درب و پنجره و همچنین برای لوله و اتصالات پلی وینیل کلرید (PVC) به همراه پوشش های ساختمانی بهبود یابد، در حالی که ساخت و ساز در حال بهبود است، اما همچنان فعالان بازار محتاط هستند.

سرانجام شاخص تولید مدیران خرید جهانی (PMI)، همزمان با بازیابی حجم تقاضا در برخی از بازارهای مهم مواد شیمیایی در اوایل سه ماهه سوم، به محدوده بالای 50  و منطقه انبساط راه یافت. با این وجود موانع اصلی همچنان باقی مانده و مانع بهبودی کامل رکود اقتصادی ناشی از ویروس کرونا می شوند. شاخص PMI ماه ژوئیه برای آمریکا، منطقه یورو و چین افزایش یافته و هر سه منطقه را برای اولین بار از نوامبر سال 2018 در حالت انبساط قرار داده است (بالای 50). بازگشت دوباره در شاخص اصلی پیشرو، امیدواری در پیشرفت صنعتی را بیشتر کرده است. شرکت­های شیمیایی به دنبال درآمد سه ماه دوم و همچنین علائم روشنی از پیشرفت در بازارهای خاص چشم انداز مثبتی را نشان می دهند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top