رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

 

در هفته‌های اخیر ملتهب‌ترین بازار پلیمری در بورس‌کالا در معاملات PVC خودنمایی کرد تا جایی که بیشترین رشد نرخ را شاهد بودیم.

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

در هفته‌های اخیر ملتهب‌ترین بازار پلیمری در بورس‌کالا در معاملات PVC خودنمایی کرد تا جایی که بیشترین رشد نرخ را شاهد بودیم. افزایش قیمت‌ها در این گروه کالایی یک رکورد تاریخی را برای سال‌های اخیر به نمایش گذاشت تا جایی که رشد نرخ در بورس‌کالا حتی به بالای ۴۰ درصد هم رسید.

این وضعیت که یادآور التهاب قیمتی سال ۹۵ بود موجب شد تا نامه‌نگاری‌های گسترده‌ای برای ابطال معاملات صورت پذیرد اگرچه از لحاظ فنی ابطال معاملات بعد از تایید آن با اما و اگرهای خاص خود روبه‌رو است، ولی به معنی نادیده گرفتن این التهاب قیمتی نیست.

در هفته‌های اخیر اغلب گریدهای PVC مخصوصا انواع امولوسیون بیشترین رشد نرخ به خود اختصاص داده است آن‌هم در شرایطی که هفته گذشته این التهاب فوران کرد و اغلب عرضه‌ها در این گروه کالایی با رشد قیمت‌هایی بیش از ۳۰ درصد روبه‌رو بوده و رکورد بیشترین رشد قیمت‌ها را در تمامی بورس‌کالا به نام گرید E۶۸۳۴ ثبت شد.

این در حالی بود که التهاب گریدهای رایج سوسپانسیون با محوریت S۶۵ هم دست کمی از این شرایط نداشت. این رفتارهای قیمتی را باید جدی گرفت آن‌هم در شرایطی که تولید PVC به‌صورت کلی بالاتر از مصرف آن است و این داده در نهایت به ایجاد ملتهب‌ترین بازار پلیمری شاید در چند سال اخیر منتهی شده است. این وضعیت برای تولید داخلی به‌شدت نگران‌کننده است و می‌تواند به داده‌های حاشیه‌ای خاص خود منتهی شود؛ همان‌گونه که در سال‌های گذشته شاهد بودیم.

همیشه PVC به‌عنوان یک ماده اولیه به نسبت ارزان‌قیمت در بازارهای داخلی و جهانی مطرح بوده و هست و همین ویژگی موجب شده تا تقاضای متنوعی را در بر بگیرد که به معنی آسیب‌دیدن بسیاری از بازارها و صنایع در حوزه صنایع تکمیلی محصولات پتروشیمی است که آسیب‌زا بودن وضعیت بازار را برای صنایع بسیاری در بر خواهد داشت. کم‌توجهی به این رشد قیمت‌ها نگران‌کننده‌تر از خود رشد نرخ بوده که در نامه‌نگاری‌های به‌عمل آمده نیز به این مهم توجه شده است. البته بازار PVC و رخدادهای آن را باید نمونه‌ای از داده‌های واقعی در بازار پلیمرها به‌شمار آورد و هیچ بعید نیست که تداوم رشد نرخ شرایط مشابهی را در بازارهای مشابه پلیمری نیز ایجاد کند. اینکه جریان رشد قیمت‌ها در هفته‌های قبل آغاز شده و در هفته گذشته به اوج رسید خود بحث‌های خاص خود را در بر داشته و اگر این هفته نیز شاهد همین روند کلی باشیم دیگر نمی‌دانیم که چه بگوییم آن‌هم در شرایطی که تجربه سال‌های قبل بازار PVC پیش‌روی ما بوده و هست. در هر حال آرامش در هر بازاری منافع همه مخصوصا صنایع تکمیلی را تامین می‌‌کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top