رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

دانشمندان دانشگاه "تمپر" در فنلاند، به کمک تکنیک جدید نوری توانسته‌اند برای اولین بار، جسمی غیر متحرک و ساکن را به حرکت در بیاورند.

 

پلاستیک متحرک توسط دانشمندان اروپائی ساخته شد

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

دانشمندان دانشگاه "تمپر" در فنلاند، به کمک تکنیک جدید نوری توانسته‌اند برای اولین بار، جسمی غیر متحرک و ساکن را به حرکت در بیاورند.

برپایه گزارشی که در مجله (Matter) چاپ شده است، این پلاستیک به کمک پلیمر‌های پیشرفته می‌تواند با سرعت یک میلی‌متر بر ثانیه که برابر با سرعت حرکت حلزون است، حرک کنند. این امر به کمک یک پوشش رنگی واکنش‌دهنده به دما میسر شده که انرژی جذب شده را به حرکت مکانیکی تبدیل می‌کند.

آری پریمگی، یکی از دانشمندان حاضر در مراحل این اختراع طی اظهاراتی گفت: "تحقیقات ما در اصل پرسش این سوال است که آیا یک جسم ساکن و غیر متحرک می‌تواند به روش‌‌های ساده، آموزش ببیند؟ همکار من در این تحقیقات، پروفسور اولی ایکالا (Olli Ikkala) از دانشگاه آلتو این سوال را مطرح کرد که آیا مواد می‌توانند یاد بیگیرند و اگر می‌توانند، چه معنایی خواهد داشت؟ پس از مطرح شدن این سوال بود که ما با همکاری هم، ربات‌هایی ساختیم که می‌توانستند یاد بگیرند."

قابل ذکر است، این تحقیقات که از جریان "سگ پاولووف" در روانشناسی (سگی که با شندین صدای زنگ، منتظر غذا می‌نشیند) الهام گرفته است. با این حال، برای این که محققین بتوانند یک تکه پلاستیک را به حرکت در بیاورند، به جای استفاده از غذا، از نور استفاده کرده‌اند.

اختراع مذکور موجب می‌شود تا درهای جدیدی به روی دنیای تکنولوژی در "ربوتیک نرم" باز شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top