پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی – پپنا (www.ppna.ir): همزمان با ثبت رکورد جدید تولید پتروشیمی، سال 96 تعداد 14 شرکت پتروشیمی بیش از 100 درصد ظرفیت نصب شده محصول تولید کرده‌اند که ثبت رکورد تولید در پلیمر آریا ساسول با توجه به کاهش عرضه اتان در عسلویه قابل تامل است.

به گزارش پپنا، سال گذشته با ثبت یک رکورد جدید با تولید بیش از 53 میلیون و 630 هزار تن رکورد تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری در ایران شکسته شد.

 

همزمان با ثبت رکورد جدید تولید پتروشیمی، سال 96 تعداد 14 شرکت پتروشیمی بیش از 100 درصد ظرفیت نصب شده اقدام به تولید محصولات پلیمری و پتروشیمی کرده‌اند به‌عبارت ساده‌تر در این 14 مجتمع پارسال فراتر از ظرفیت اسمی محصول پتروشیمی تولید و عرضه شده است.

 

بر این اساس پتروشیمی خراسان با 116 درصد، قائد بصیر با 114 درصد، لاله با 111 درصد، پلی‌نار و اوره کرمانشاه هر یک با 110 درصد، مهر و شیراز هر کدام با 109 درصد، شیمی بافت با 107 درصد، خارگ با 105 درصد، پلیمر آریا ساسول با 104 درصد، ارومیه و تبریز با 102 درصد، پلیمر کرمانشاه با 101 درصد و پتروشیمی نوری با 100 درصد موفق به ثبت بالاترین رکورد تولید در سال 96 شده‌اند.

 

در بین شرکت های پتروشیمی که سال گذشته بالاترین نسبت تولید به ظرفیت نصب شده را به خود اختصاص دادند ثبت رکورد تولید در شرکت پلیمر آریا ساسول قابل تامل بوده زیرا پارسال به دلیل طولانی شدن فرآیند تعمیرات پالایشگاه‌های پارس جنوبی و کاهش عرضه خوراک اتان عملا مجتمع‌هایی که از اتان به عنوان خوراک مستقیم استفاده می‌کردند با کاهش تولید روبرو شده و موفق به تولید با 100 درصد ظرفیت اسمی نشده‌اند.

 

به عبارت ساده تر سال 96 پتروشیمی کاویان با 61 درصد، جم با 91 درصد و مروارید با 84 درصد ظرفیت اسمی تولید داشته اند و این درحالی است که خوراک اصلی هر سه مجتمع اتان بوده اما پلیمر آریا ساسول با وجود اختلال در روند تولید و عرضه اتان پارسال موفق به تولید یک میلیون و 755 هزار تن محصول پلیمری شده و عملا با 104 درصد ظرفیت اسمی تولید در این مجتمع اتفاق افتاده است.

 

علاوه بر این باید به این نکته هم اشاره کرد که اواسط زمستان سال گذشته تولید در پتروشیمی پلیمر آریا ساسول به دلیل مشکلات فنی در پتروشیمی مبین و عدم دریافت سرویس‌های جانبی برای مدت 10 تا 14 با نوسان روبرو شد و اگر مشکلات فنی پتروشیمی مبین نبود قطعا امکان تولید با ظرفیت فراتر از 104 درصد در این غول پلیمری ایران فراهم می شد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top