پایگاه خبری پپنا (www.ppna.ir): رشد حجم معاملات پلیمرها در هفته گذشته موجب شد تا رکورد این حجم در بورس کالا جابجا شود.

هفته گذشته زمانی طلایی برای بازار پلیمرها بود زیرا رکورد حجم معاملات در بورس کالا شکسته شده و به بالاترین حد در 5 ماه اخیر رسید. این ویژگی را باید بسیار ارزیابی کرد زیرا نشان می‌دهد خریداران به بازار بازگشته و همچنین تکانه‌های مهمی در این بازار به ثبت رسیده است.
بر اساس این گزارش ، در هفته گذشته حجم معامله پلیمرها در بورس کالا با نزدیک به 9 درصد رشد به بیش از 67 هزار تن رسید که نشان‌دهنده جذابیت بالای خرید در این بازار است. این شرایط موجب شد تا پس از دو هفته ضعیف در بازار پلیمرها ، دو هفته جذاب به ثبت برسد تا از یک سو ضعف معاملات پیشین را جبران کرده و از سوی دیگر موفقیت های بزرگی در این بازار را به ثبت برساند . در هفته گذشته شاهد بودیم که حجم عرضه پلیمرها نزدیک به 23 درصد کاهش یافت ولی رشد 5 و نیم درصدی حجم تقاضا در نهایت موجب شد تا رکورد حجم معاملات در بازار پلیمرها جابجا شود.
مهمترین دلیل رشد حجم معاملات و توجه حداکثری خریداران به عرضه‌های موجود را بایددر احتمال رشد قیمت ها در سال آینده مورد بررسی قرار داد مخصوصاً در وضعیتی که قیمت‌های بالای دلار در شرایط موجود خود به معنی رشد قیمت ها در بورس کالا و بازار داخلی بوده و همین سیگنال برای افزایش نرخ در سال آینده کافی خواهد بود. البته اعلام قیمت‌های پایه جدید به 3 هفته آینده موکول شده و تا آن زمان شواهد بیشتری از نوسان قیمت ها را شاهد خواهیم بود.
برپایه این گزارش ، این در حالی است که نیمه تعطیل بودن بازار در روزهای آینده و تا قبل از سیزدهم فروردین ماه سال آینده خود موجب خواهد شد تا واقعیت های بازار در هفته های پیش رو مغفول باقی مانده و تا آغاز جدی فعالیت‌ها سیگنال مشخصی برای ترسیم سمت و سوی بازار در دسترس نباشد. این در حالی است که ساده ترین دورنما از نوسان قیمت ها در سال آینده را می توان احتمال رشد نرخ به دلیل تکانه های قیمت دلار برشمرد که در رشد حجم معاملات می توان رد پای آن را مشاهده کرد. به صورت دقیق تر بازار پلیمرها در هفته های اخیر برای استفاده از رشد قیمت های احتمالی پیش قدم شده و با رشد حجم معاملات خود را برای واسطه گری و سفته بازی آماده کرده است.
در بازار محصولات شیمیایی کاهش 9.28 درصدی حجم معامله این گروه کالایی و ثبت حجم داد و ستد 23 هزار و 436.8 تن مهمترین خبر این بازار بود اگرچه این رقم، باز هم وضعیت متعادلی است ولی انتظار بازار بیشتر از این رقم بود. کاهش 9.53 درصدی تقاضای ترکیبات شیمیایی و ثبت رقم 24 هزار و 231.8 تن را می توان یکی از دلایل این افت حجم معاملات به شمار آورد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top