رشد قیمت‌های پایه جدید محصولات پتروشیمی در بورس کالا در روز گذشته به‌ثبت رسید، آن هم در شرایطی که قیمت‌های مورد‌معامله در بازار آزاد نیز با یک روند افزایشی همراه شده است.

 

پایگاه خبری پپنا (www.ppna.ir): رشد قیمت‌های پایه جدید محصولات پتروشیمی در بورس کالا در روز گذشته به‌ثبت رسید، آن هم در شرایطی که قیمت‌های مورد‌معامله در بازار آزاد نیز با یک روند افزایشی همراه شده است. این وضعیت نشان می‌دهد که روند افزایشی قیمت‌ها در هفته‌های اخیر باز‌هم تداوم یافته و می‌تواند با فرض رقابت در بورس کالا نرخ‌های جدیدی را ثبت کند. این رشد قیمت‌های بورس و بازار پس از کاهش حجم معاملات پلیمرها در هفته گذشته احتمال رشد حجم معاملات هفته‌جاری در بورس کالا را تقویت می‌کند، اگرچه قیمت‌های بالای فعلی نکته جذابی برای حجم تولید در صنایع تکمیلی محسوب نخواهد شد. البته رشد قیمت‌های جهانی دلیل اصلی افزایش نرخ‌های پایه در هفته‌جاری به‌شمار می‌آید آن‌هم در شرایطی که به دلیل تعطیلی هفته آینده، این نرخ برای دو هفته پیش‌رو معتبر خواهد بود.

قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا در روز گذشته با رشد قیمت‌ها اعلام شد تا جایی‌که اغلب گریدهای پلیمری و ترکیبات شیمیایی از این رشد نرخ برخوردار شدند. این وضعیت در حالی رخ داد که قیمت‌های پایه مورد محاسبه در نرخ‌های اعلامی ۴ هزار و ۵۳۹ تومان اعلام شد که یک سیگنال افزایشی برای قیمت‌ها بود و این به معنی آن است که رشد قیمت دلار کمتر از نیم درصد (۲۴/ ۰ درصد) در این قیمت‌ها تاثیرگذار بوده و غالب رشد نرخ از جانب افزایش قیمت‌های جهانی به بازار اعمال شده است. پلی‌استایرن‌ها، سنگین اکستروژن، پلی‌پروپیلن‌های شیمیایی و نساجی، PVC، SBR و اغلب گریدهای پلیمری در نهایت رشد قیمت‌های جدیدی را تجربه کردند که همین سیگنال مخصوصا برای گریدهای جذاب به تکانه مهمی برای بازار محصولات پتروشیمی تبدیل خواهد شد. این در حالی بود که بازار آزاد از ابتدای هفته جاری وارد یک فاز افزایش نرخ شده بوده که نشان می‌دهد قبل از اعلام قیمت‌های پایه نیز بازار آزاد پلیمرها با رشد قیمت‌ها به پیشواز بازار رفته بود. البته حجم معاملات در دو هفته گذشته در بورس کالا به نسبت کاهش یافته بود که به معنی کاهش تغذیه بازار از مواد اولیه است که همین شرایط زمینه‌ساز رشد قیمت‌ها در بازار آزاد محسوب شد. این شرایط در کنار رشد فعلی قیمت دلار محرک‌های جدیدی برای بازار آزاد به‌شمار خواهد رفت که در نهایت شرایط را برای خریداران مواد اولیه دشوار می‌سازد. در هر حال روزهای پایانی سال برای بسیاری از تولیدات در صنایع تکمیلی محصولات پتروشیمی دوره‌ای مهم است؛ زیرا حجم تقاضا افزایش یافته اما رشد قیمت مواد اولیه می‌تواند بخشی از جذابیت تولید را محدود سازد. با توجه به این شرایط و حتی تجربیات پیشین شاید اعمال تخفیف از سوی عرضه‌کنندگان اصلی بتواند بخشی از نگرانی‌ها در بازار را پوشش دهد، اگرچه تحقق این احتمال امروز و فردا در بورس کالا مشخص خواهد شد.  در گروه محصولات شیمیایی هم جریان قیمت‌های پایه به سمت افزایش نرخ بوده، اگرچه اوره صنعتی گرانوله، متانول و آمونیاک کاهش نرخ داشتند. این شرایط نشان می‌دهد که محصولات شیمیایی هم همپای پلیمرها با رشد قیمت‌ها رو‌به‌رو بوده و هستند و شرایط کلی در این دو بازار تغییر چندانی با یکدیگر ندارد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top