پایگاه خبری پپنا (www.ppna.ir): بازار پلیمرها در هفته گذشت توانست حدود 25 درصد رشد حجم معاملات را تجربه کند و این رخداد به معنی آن است که فاز معاملاتی در بورس کالا تغییر کرده است.

به گزارش پپنا ، در دو هفته گذشته بازار پلیمرها با کاهش حجم معاملات رو به رو شد ولی افزایش 2.5 درصدی حجم عرضه ها و البته رشد قیمت دلار موجب شد تا تقاضا نزدیک به 19 درصد افزایش یابد. به نظر می رسد افزایش قیمت دلار سیگنال مهمی بود که در بین بازارهای کالایی مختلف ، بیشترین حجم تأثیر را در بازار پلیمرها بر جای گذاشت زیرا قیمت های آن به صورت رسمی هر هفته مخابره شده و همین نرخ ها ملاک قیمتی اصلی در بورس کالاست.

حال با توجه به جایگاه بورس کالا و قیمت های پایه در فرآیند قیمت گذاری و کشف نرخ در بازار رسمی و غیررسمی پلیمرها ، می توان از هم اکنون تأثیرگذاری دلار بر قیمت های معاملاتی در بازار پتروشیمی ها را ملاحظه کرد.

بر پایه این گزارش ، در بازار غیررسمی نیز در طول هفته گذشته شاهد رشد قیمت ها بودیم اگرچه افزایش قیمت دلار در نهایت موجب شد تا تقاضای مؤثر و حتی تقاضای سفته بازی در بازار افزایش یابد که تاکنون به رشد قیمت ها در این بازار منجر شده است.

با توجه به این شرایط در کنار رشد قیمت های جهانی نفت خام و محصولات پتروشیمی وهمچنین بهای دلار و بیم و امید از رشد قیمت های پایه در بورس کالا ، می توان گفت که جذابیت خرید باز هم در این بازار دیده خواهد شد که می تواند به فاکتوری برای حمایت از حجم تقاضا در بورس کالا بدل شود.

این در حالی است که حجم معامله پلیمرها در هفته گذشته در بورس کالای ایران در ارقام جذابی نوسان کرده بنابراین عقب نشینی احتمالی تقاضا به دلیل رشد قیمت های بورس و بازار هم چندان غیرمنتظره نخواهد بود. در هفته گذشته شاهد بودیم که نزدیک به 59 هزار تن از انواع پلیمرها در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت که بیشترین حجم معاملات در 3 هفته اخیر بوده است. این در حالی بود که برخی از گریدهای جذاب همچون پلی پروپیلن های نساجی و یا PVC با عرضه های نسبتاً مطلوبی رو به رو بوده اند اما هنوز هم این گریدها از انواع جذاب محسوب می شود که نیاز به رشد عرضه ها شاید هنوز هم در این بازار حس شود.

بر اساس این گزارش ، در بازار محصولات شیمیایی شرایط متفاوتی حکمفرما بود و شاهد کاهش حجم معاملات بودیم. افت 18 درصدی حجم معاملات مهمترین ویژگی بازار محصولات شیمیایی بود که ورود این بازار به یک فاز رکود جدید را هشدار می دهد. این در حالی بود که دی اتیل هگزانول، استایرن منومر، دی اتیلن گلایکول، اسیداستیک و زایلین مخلوط با رقابت مورد معامله قرار گرفتند که به معنای آن است که به رغم ضعف نسبی در کلیت بازار ، هنوز برخی از گریدها با برتری تقاضا بر عرضه ها رو به روست که نشان دهنده نیاز بازار به افزایش عرضه است. این شرایط نشان می دهد که یک دوگانگی بازار محصولات شیمیایی ایجاد شده یعنی به رغم کاهش حجم معاملات و عقب نشینی تقاضا ، برخی از گریدها باز هم به افزایش عرضه ها نیاز دارد. در هفته گذشته در بازار محصولات شیمیایی بورس کالا شاهد کاهش 7.5 درصدی عرضه ها و افت 32 درصدی تقاضا بودیم که نشان دهنده عقب نشینی کلی در این بازار بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top