پایگاه خبری پپنا (www.ppna.ir): مجتمع‌های پتروشیمی با هدف بهبود عملکرد و کاهش مصرف انرژی مذاکراتی را با شرکت‌های صاحب نام بین‌المللی آغاز کرده‌اند.

 فرناز علوی، مدیر برنامه‌‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با شرکت‌های خارجی مذاکراتی صورت گرفته تا با استفاده از ظرفیت تکنولوژیکی کاهش آلایندگی در سطح بین‌المللی یا منابع مالی بین‌المللی، واحد‌های قدیمی را بهینه‌سازی کرده و با همکاری شرکت‌های داخلی به سمت بهبود فرآیندی واحد‌های موجود گام برداشته و محیطی پاک را برای کارکنان صنعت و ساکنان بومی ایجاد کنیم.

وی گفت: با طرح پیشنهادی بخش خصوصی گام مهمی در راستای جمع‌آوری گازهای CO۲ منطقه عسلویه برداشته می‌شود که در ادامه با آمونیاک مازاد، اوره تولید می‌شود که تاثیر خوبی در کاهش میزان انتشار گاز CO۲ در محیط دارد. علوی تصریح کرد: واحد‌های کوچک چینی که بر پایه زغال‌سنگ متانول تولید می‌کنند با ورود واحد‌های بزرگ و اقتصادی از طرف خاورمیانه از رده تولید خارج می‌شوند و به این ترتیب بالانس عرضه و تقاضا تغییر می‌کند و صنعت پتروشیمی ایران جایگاه بهتری خواهد داشت. وی افزود: داشتن سیاست متحد برای ورود به بازار مهم است تا جایگاهی مناسب برای صنعت پتروشیمی ایران در بازارهای مختلف تدوین کنیم. از آنجا که هزینه اجرای واحد‌های تبدیل گاز طبیعی به پروپیلن و الفین پایین‌تر از زغال‌سنگ است، سیاست تکمیل زنجیره گاز و بهتر کردن ارزش محصولات قابل ارائه، جایگاه ایران را در تولید محصولات پتروشیمی در بازار تغییر می‌دهد. علوی در مورد بازار اوره نیز تاکید کرد: روند خروج واحد‌های اوره از خط تولید در چین به دلیل آلایندگی و هزینه تولید، منجر به تغییر بالانس بازار می‌شود و ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صاحبان منابع گاز طبیعی در جهان نقش پر‌رنگ‌تری را در بازار اوره بر عهده خواهد داشت. حجم تقاضای اوره و آمونیاک در جهان بالا است و طبق برآورد منابع، در صورت خروج واحد‌های چین طی ۵ سال آتی، ایران می‌تواند نقش بهتری در بازار ایفا کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top