بیکاری در کشور طبق برآورد نهادهای حکومتی وضعیت نگران کننده ای دارد. همین وضعیت باعث شده توجه به ایجاد کار برای بیکاران جزو شعارهای اساسی کاندیداهای ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ باشد.

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): بیکاری در کشور طبق برآورد نهادهای حکومتی وضعیت نگران کننده ای دارد. همین وضعیت باعث شده توجه به ایجاد کار برای بیکاران جزو شعارهای اساسی کاندیداهای ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ باشد. روحانی و جهانگیری، رییسی و قالیبافْ، هاشمی طبا و میرسلیم قطعا دغدغه ی اشتغال بیکاران را دارند و این دغدغه موضوع بحث ما نیست.

 

برای ما مهم است که این ۲۰۰ هزار شغل از کجا آمده و تا چه حد صحیح است.

اینکه به ازای هرتن محصول پتروشیمی ۲۰۰ هزار شغل مستقیم و ۴۰۰ هزار شغل غیر مستقیم ایجاد می شود لااقل برای فعالان صنایع پلیمر جمله ی بسیار بسیار آشنایی است.

 این جمله بارها توسط نصرالله رضازاده رییس اتحادیه سراسری (بزرگترین تشکل صنایع پایین دستی پتروشیمی) و از سال ها قبل گفته شده و این موضوع در سال ۹۶ ابتدا توسط جلیلی، بعد زاکانی و حالا توسط قالیباف مطرح می شود.

 

امروز اتحادیه سراسری در کانال اطلاع رسانی خود نامه ای را منتشر کرده است. در این نامه که در سربرگ شرکت ملی صنایع پتروشیمی نگاشته شده، دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در تاریخ ۲۶/۴/۹۵ در نامه ای احتمالا به امضای رضا محتشمی پور رییس این دفتر آورده:

حسب مطالعات انجام شده در این شرکت (شرکت ملی صنایع پتروشیمی) میزان اشتغال متوسط به ازای هر یک میلیون تن مصرف مواد پلیمری خام در حدود ۲۰۰ هزار نفر می باشد

 

به نظر می رسد برای پایان ابهام به وجود آمده باید راوی اصلی این ادعا ، ادعای خود را با عدد و رقم ثابت کند. قطعا رضازاده مسلط ترین فرد برای پاسخ گویی به میزان اشتغال زایی صنایع پایین دستی پتروشیمی میباشد. (البته بعد از او محتشمی پور که برآوردهای دفتر تحت مدیریت او ایجاد ۲۰۰ هزار شغل به ازای یک میلیون تن محصولات پتروشیمی را ثابت می کند. لازم است مستندات دفتر این شرکت دولتی را برای این ادعا ارائه دهد)

 اگر دولت ایجاد ۲۰۰ هزار شغل را رویایی و ناشدنی می داند که بخش های مختلف دولتی آن را رد کرده اند بهتر است ایتدا جلوی غضنفرهای خود را در شرکت ملی صنایع پتروشیمی بگیرد.

 

در هر حال ساعاتی پیش ابویی مهریزی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت که سالها رییس دفتر غیر فلزی وزارت صنایع و معادن بوده آماری از اشتغال در صنایع پایین دستی و بالادستی پتروشیمی را منتشر کرده است که تا کنون (قبل از دفاعیات رضازاده و محتشمی پور) مستندترین آمار می باشد.

 

گزیده سخنان ابویی مهریزی:

 

ابویی مهریزی ادعای مطروحه مبنی بر اشتغالزایی ۲۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم (در مجموع۶۰۰ هزار نفر) به ازای هر یک میلیون تن محصولات پتروشیمی را غیرواقعی و غیرکارشناسی خوانده و کل اشتغالزایی حوزه پتروشیمی و صنایع پائین دست را حداکثر ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر اعلام کرد.

 

ظرفیت اسمی کل زنجیره پایین دستی در تمامی رشته های شیمیایی و پلیمری و صنایع مربوطه ۳۰ میلیون تن است و این رقم مربوط به کل واحدهای شیمیایی و پلیمری و تمامی حوزه های مصرف کننده مواد پتروشیمی است.

 

همچنین کل اشتغالی که در پروانه بهره برداری متناسب با این ظرفیت ذکر شده، ۴۰۰ هزار نفر است که با احتساب ظرفیت ۳۰ میلیون تنی، حوزه پایین دستی پتروشیمی برای ۱۳هزار و ۳۳۳ نفر که بالاتر بگوییم ۱۳.۴ هزارنفر اشتغالزایی مستقیم دارد.

 

همچنین ظرفیت اسمی کل مجتمع های پتروشیمی بالادستی را  ۶۷.۵ میلیون تن است که بر اساس مستندات، اشتغالزایی مجتمع های پتروشیمی به ازای هر یک میلیون تن، حداکثر به صورت متوسط ۱۰۰۰ نفر است.

 

با جمع بندی ارقام دو حوزه بالادستی، میان دستی و پایین دستی پتروشیمی و بر اساس مستندات وزارتخانه، جمع اشتغال مستقیم زنجیره ارزش پتروشیمی،  بعد از چاه گاز تا آخرین حلقه زنجیره ارزش مانند کارخانه های لوله، کیسه و فیلم پلیمری حداکثر ۱۴.۴ هزار نفر است که اگر دست بالا و چهل درصد بیشتر از عدد مستند، یعنی این رقم را حتی ۲۰ هزار نفر در نظر بگیریم، باز نسبتش با ادعای مطرح شده این کاندیدا یک به ۱۰ است.

 

اگر ۵۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور تولید شود، باید اشتغالزایی این حوزه به صورت مستقیم و غیر مستقیم ۳۰ میلیون نفر  شود، این در حالی است که کل اشتغال کشور در همه حوزه ها ۲۲ میلیون نفر است که سهم صنعت و معدن به صورت کلی در تمامی حوزه های مربوطه ۱۶.۹ درصد یعنی معادل سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر می شود.

 

 

سندی که نشان می دهد شرکت ملی صنایع پتروشیمی (دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی) مطالعاتی در تایید ادعای ایجاد ۲۰۰ هزار شغل  در صنایع پایین دستی به ازای هر تن مواد پلیمری داشته است.

انتظار از رضا محتشمی پور رییس این دفتر این است که نتایج مطالعات خود را مننتشر یا به مقام مافوق خود (خانم مهندس شاهدایی ) مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ارائه نمایند تا رفع ابهام اساسی در این خصوص صورت گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top

خرید سی سی کمخرید سی سی کمخرید سی سی کم