معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت گفت: ثبات سیستم سیاسی و حقوقی، صنعت پتروشیمی ایران را برای سرمایه‌گذاری جذاب کرده و از سرمایه گذاران خارجی حمایت می کنیم.

 

 

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت گفت: ثبات سیستم سیاسی و حقوقی، صنعت پتروشیمی ایران را برای سرمایه‌گذاری جذاب کرده و از سرمایه گذاران خارجی حمایت می کنیم.

امیرحسین زمانی‌نیا در اولین پنل تخصصی سیزدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی ایران گفت: دسترسی به آب های آزاد و امکان تامین خوراک مورد نیاز صنعت، پتانسیل عظیمی برای سرمایه گذاری و بهبود محیط کسب و کار در این صنعت ایجاد کرده است و با توجه به صحبت‌های امروز وزیر نفت، صنعت پتروشیمی ایران در منطقه و در میان کشورهایی که از نظر انرژی غنی هستند دارای زیرساخت های پیشرفته است و علاوه بر راه آهن و امکان حمل و نقل، دارای منابع انسانی تحصیلکرده است که علاوه بر ایجاد ارزش افزوده، محیط ایران را برای سرمایه‌گذاری جذاب کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر بخش خصوصی مذاکراتی با طرفین خارجی انجام داده است و شاهد رشد صادرات محصولات پتروشیمی نیز بودیم این در حالی است که تامین لایسنس های فنی برای صنایع پایین دست پتروشیمی از کشورهای اروپایی کمی ایجاد اشکال کرده است و برای انتقال تکنولوژی از کشورهای صنعتی نیازمند مذاکرات هوشمندانه و ایجاد وضعیت برد-برد هستیم به این منظور می‌توان برای انجام پروژه‌های با تکنولوژی های بالا با صاحبان تکنولوژی جوینت ونچر ایجاد کنیم و نقطه قوت صنعت پتروشیمی ایران در جلب مشارکت خارجی،عرضه فراوان خوراک و وجود مراکز و شرکت های پیشرفته است. به عبارت دیگر کسب لیسانس اصلی‌ترین مسئله صنعت پتروشیمی ایران است.

معاون امور بین الملل وبازرگانی وزارت نفت در ادامه گفت: ثبات سیستم سیاسی و حقوقی، صنعت پتروشیمی ایران را برای سرمایه‌گذاری جذاب بوده و سرمایه گذاران خارجی را حمایت می کند. همچنین بر اساس کنوانسیون نیویورک ۱۹۸۰ دادگاههای ایران احکام خارجی را پذیرفته و در ایران اعمال می کند که این امر تسهیل کننده کسب و کار سرمایه گذاران خارجی در ایران است در واقعیت سیاست خارجی ایران سیاست تعامل سازنده و تعادل است و برای رسیدن به توافق ها باید به دنبال تامین امنیت در قراردادها باشیم.

زمانی نیا در ادامه گفت: زیرساخت مهندسی و منابع انسانی متخصص از دیگر جذابیت‌های صنعت پتروشیمی ایران برای جذب سرمایه گذار خارجی است.

وی در مورد ایجاد اشتغال گفت: هدف ما در سال جاری ایجاد حدود ۱۰۰ هزار شغل با پرداخت خوب مستقیم و ۱۵۰ هزار شغل غیرمستقیم با صنعت است و در برنامه ششم توسعه میزان تولید محصولات پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزش باید در نظر گرفته شود و لازم است مزیت رقابتی حفظ و در زمینه عرضه خوراک انعطاف بیشتری داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: به نظر من سرمایه گذاری و تامین مالی یکی از چالش‌های اصلی و بزرگ صنعت در گذشته بوده ولی با مذاکرات ماه‌های گذشته ، تامین سرمایه از اهمیت کمتری برخوردار است و بیشتر باید در استفاده از سرمایه های خارجی خلاقیت داشته باشیم ما به جای تامین مالی خواستار سرمایه‌گذاری مستقیم در صنعت هستیم.

زمانی نیا افزود: تقاضای رو به رشد برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی دنیا فاکتور تأثیرگذاری در این صنعت از نظر اقتصادی است. در برجام یک تبصره برای برگشت تحریم‌ها وجود دارد که اگر یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکند موافقت نقض خواهد شد و هیچ یک از شش کشور خارجی و ایران قصد عدم تبعیت از برجام را نداشتند اما اگر دو مرتبه تحریم‌ها اعمال شود کسب و کارهایی که قبل از بازگشت مجدد تحریم ها ایجاد شوند  از تحریم مبرا خواهند بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top

خرید سی سی کمخرید سی سی کم