پپنا تی وی اولین تلویزیون صنایع پلیمر و بسته بندی

رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
دوشنبه 23 فروردين 1400.
تاریخ شمسی :

بعد از اینکه 30 فروردین ماه قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد و شاهد افزایش شدید قیمت های مواد  پلیمری بودیم دیروز بورس کالا شاهد رقابت خریداران برای خرید محصولات پتروشیمی بود، در این بین شایعه ی خروج مواد پلیمری از بورس هرروز قوت بیشتری می گیرد.
سایت خبری صنایع پلیمر (www.ppna.ir) : بعد از اینکه 30 فروردین ماه قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد و شاهد افزایش شدید قیمت های مواد  پلیمری بودیم دیروز بورس کالا شاهد رقابت خریداران برای خرید محصولات پتروشیمی بود، در این بین شایعه ی خروج مواد پلیمری از بورس هرروز قوت بیشتری می گیرد.

از طرفی دفتر توسعه صنایع تکمیلی باز ادعای جدیدی را مطرح کرده است. چند ماه پیش محتشمی پور (رییس دفتر توسعه صنایع تکمیلی)  در جمع صاحبان صنایع پلیمر از به کف رسیدن قیمت های پلیمری گفته بود اما پس از سخنان وی شاهد سقوط آزاد قیمت ها بودیم.

حالا دوباره دفتری که داعیه ی حمایت از صنایع تکمیلی را دارد دوباره اظهار نظر مشابهی را مطرح کرده است. روح‌ا... وحیدکیانی، رئیس امور هماهنگی و نظارت بر تنظیم بازار دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش قیمت ها در آینده گفته است.

عجیب اینکه دفتر صنایع تکمیلی پتروشیمی مجموعا حدود 7 نفر پرسنل دارد و همه رییس هستند. خوب است شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دادن پست های سازمانی دقت بیشتری کند تا جا برای غیر روسا هم باشد.

شاغلان شرکت ملی صنایع پتروشیمی که ظاهرا دغدغه فروش محصولات پتروشیمی را دارند هر بار با اظهار نظرهای عجولانه به ملتهب شدن بازار کمک می کنند.افزایش شدید قیمت مواد پلیمری

محمد‌حسین بابالو: بازار محصولات پلیمری پس از افزایش قیمت‌های پایه، وارد یک فاز افزایشی شده که جذابیت خرید در بورس کالای ایران را نیز می‌توان داده‌ای در تبعیت از این وضعیت به شمار آورد.

بالا بودن موجودی انبارها، افزایش حجم خرید در بورس کالا و ثبت چندین رقابت پیاپی را در کنار افزایش شدید قیمت‌ها در بازار داخلی می‌توان چهره واقعی بازار در روز گذشته دانست. این در حالی است که باز هم شایعه خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا به گوش می‌رسد که می‌تواند به بروز التهاب در بازار کمک کند.

روز گذشته همچون سایر سه‌شنبه‌ها شاهد افزایش شدید حجم عرضه‌ها بودیم تا جایی که این تنوع و فراوانی چشمگیر بود. افزایش قیمت‌های پایه در بورس کالا و همچنین افزایش نرخ این محصولات در بازار داخلی را می‌توان مهم‌ترین دلیل این افزایش به شمار آورد که در کنار دورنمای بهبود تولیدات در صنایع پایین‌دستی به جذابیت خرید نیز منجر شد.


با توجه به رشد قیمت‌های پایه، افزایش قیمت‌ها در بازار از یک حامی قدرتمند برخوردار شد تا جایی که شاهد رشد دسته‌جمعی برای این محصولات در روزهای اخیر بودیم که این موضوع باز هم داده مهم دیگری برای جذابیت خرید در بورس کالای ایران به شمار می‌رود.

افزایش شدید حجم معاملات و بالا بودن جذابیت خرید در حالی در بورس کالای ایران رقم خورد که تنوع مطلوب عرضه‌ها با توجه محسوس خریداران همراه شد و یک روز کم‌نظیر را در رینگ پتروشیمی بورس کالای ایران رقم زد.

افزایش شدید حجم خرید و ثبت چندین رقابت پیاپی، توجه به گریدهای سنگین و تزریقی و همچنین پلی‌اتیلن‌های سبک فیلم و حتی تلاش چراغ خاموش فعالان بازار برای افزایش قیمت‌ها برخی از واقعیت‌های روز گذشته بازار بود.

البته نکته مهم معاملات روز قبل را باید بازارسازی برخی از فعالان بازار برای تثبیت افزایش قیمت‌های موجود دانست، زیرا موجودی انبارهای آنها بسیار بالا است و افزایش قیمت‌ها در بورس کالا می‌تواند داده مهمی برای تثبیت سودآوری آنها باشد، بنابراین بهتر است بازار چندان هم به این التهاب موقت دل نبندد.


البته افزایش قیمت‌ها و جذابیت معاملات هم داده مهمی برای ادامه عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا به شمار می‌رود. در هر حال موجودی انبارها بسیار بالا است و در این شرایط با فروکش کردن التهاب فعلی، باز هم عرضه و تقاضاست که قیمت‌ها را تعیین می‌کند بنابراین بازار شاید باز هم به سمت عقب‌نشینی قیمت‌ها حرکت کند؛ در روزهای آینده باید صبر کرد و منتظر ماند تا خریداران چه رفتاری را در پیش خواهند گرفت، زیرا این اتفاق جهت‌گیری قیمتی بازار را تعیین خواهد کرد
در بازار داخلی پس از کژ‌دار و مریزهای قیمتی در هفته گذشته، در هفته جاری شاهد افزایش قدرتمند قیمت‌ها بوده‌ایم که این روند صعودی با رشد نرخ پایه این محصولات به‌صورت رسمی مورد پذیرش بازار قرار گرفت.

این در حالی است که قیمت محصولات پلیمری سنگین و پیشرفته‌تر افزایش محدودی داشتند و به تبعیت از رشد قیمت‌های پایه بین 3 تا 4 درصد در بازار داخلی افزایش نرخ داشتند

. از سویی با توجه به رشد شدید قیمت‌های جهانی درخصوص پلی‌اتیلن‌های سبک و ساده‌تر و به دلایل مسائل فنی و تجاری و مخصوصا رشد قیمت‌های پایه 10 درصدی پلی‌اتیلن‌های سبک خطی و افزایش 11 درصدی قیمت‌های پایه پلی‌اتیلن‌های سبک فیلم، شاهد افزایش بین 7 تا 13 درصدی قیمت‌های این گروه کالاها بودیم.

در هر حال می‌توان به قیمت‌های فعلی با نظر مثبت نگریست ولی بالا بودن موجودی انبارها می‌تواند یک فاز کاهشی را به قیمت‌ها تحمیل کند که حداقل خروجی آن عدم رشد نرخ‌ها و حتی تزریق یک فاز کاهشی به کل بازار است که البته از شواهد قدرتمندی همچون بی‌میلی خریداران نیز برخوردار شده است. 
پس از ماه‌ها، باز هم شایعه خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا به گوش می‌رسد که در شرایط فعلی که به‌صورت نسبی شاهد بلوغ معاملات محصولات پتروشیمی یا سایر کالاها در این بازار رسمی و منسجم هستیم، این قبیل شنیده‌ها تنها می‌تواند به تزریق یک فاز ابهام جدید به بازار منجر شود.

شعری‌مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مصاحبه با «شانا» از تلاش شرکت ملی صنایع پتروشیمی NPC برای ایجاد قراردادهای بلندمدت در بورس کالا خبر داده است.


مهم‌ترین‌ رخدادهای بازار محصولات پتروشیمی


افزایش قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی با رشدی بین 1 تا 11 درصد درخصوص پلیمرها


افزایش شدید حجم و تنوع عرضه‌ها در بورس کالای ایران


بازگشت مجدد خریدارانی که بورس کالا را به خرید از بازار ترجیح می‌دهند


ثبت یک روز پر رونق و کم سابقه در رینگ پتروشیمی بورس کالای ایران


وجود شائبه بازارسازی در بورس کالای ایران برای تثبیت قیمت‌های بالای فعلی در بازار


افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی به تبعیت از رشد قیمت‌های پایه و جذابیت معاملات در بورس کالا


تثبیت نسبی قیمت دلار در کنار نوساناتی محدود


بالابودن شدید موجودی انبارها به تبع معاملات وسیع در روزهای اخیر یا پایان سال گذشته


افزایش جذابیت گریدهای تزریقی و سنگین و همچنین انواع سبک فیلم


جهت‌گیری مثبت بازار محصولات پلیمری با امید به افزایش حجم تولید در صنایع پایین‌دستی


جهت‌گیری کاهشی و محدود قیمت نفت در بازارهای جهانی در حالی که قیمت نفت برنت در سطوحی بالاتر از 60 دلار در هر بشکه تثبیت شده و قیمت نفت خام آمریکا هم در لحظه تنظیم این گزارش با قیمت 56.15 دلار مورد معامله قرار می‌گیرد که سطح مطلوبی است


افزایش نسبی قیمت محصولات پلیمری در بازارهای جهانی


روح اله کیانی: قیمت مواد پلیمری افزایش پیدا می کند

انتشار قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی یک روز پیش از شروع اردیبهشت ماه، ابهاماتی در بازار به وجود آورد، از این رو روح‌ا... وحیدکیانی، رئیس امور هماهنگی و نظارت بر تنظیم بازار دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت‌وگو با «پایگاه خبری بورس کالای ایران» به برخی از این ابهامات پاسخ داد.


این مقام مسوول در پاسخ به این سوال که چرا قیمت‌های پایه روز یکشنبه هفته جاری پیش از شروع ماه جدید اعلام شد، گفت: طبق دستورالعمل ارسالی به شرکت ملی صنایع پتروشیمی، قیمت‌های جدید از اول اردیبهشت‌ماه اعمال می‌شود و قبلا نیز پیش آمده که قیمت‌ها قبل از شروع ماه جدید از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام شده باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی در ماههای آینده نیز روند صعودی دارد، خاطر نشان کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی براساس فرمول اعلام شده، یعنی فوب منهای 5 درصد به اضافه میانگین نرخ ارز در 15 روز گذشته، قیمت‌های جهانی را تعیین، سپس به بورس کالای ایران اعلام می‌کند،

به این ترتیب فرمول تعیین قیمت‌ها در بازار نزولی و صعودی تفاوتی ندارد. وحیدکیانی در پاسخ به این سوال که چرا شرکت ملی صنایع پتروشیمی زمانی که نرخ‌های جهانی رو به کاهش بود، قیمت‌های پایه را در ساعات پایانی روز منتشر می‌کرد و در حال حاضر که قیمت‌ها روبه بالا است، قیمت‌های پایه یک روز قبل از پایان ماه اعلام می‌شود، گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی به هیچ عنوان تاثیر منفی بر معاملات پتروشیمی نمی‌گذارد، برای مثال برای حمایت از واحدهای تولیدی قیمت‌های فروردین ماه 10 درصد از قیمت بازارهای جهانی کمتر اعلام شد و این موضوع نشان می‌دهد که ما به دنبال بهبود روند معاملات و حمایت تولیدکنندگان هستیم.

Go to top