پپنا تی وی اولین تلویزیون صنایع پلیمر و بسته بندی

رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
دوشنبه 23 فروردين 1400.
تاریخ شمسی :

عصر روز 30 فروردین ماه و تنها یک روز مانده به پایان اولین ماه سال 1394،  دیدار نوروزی تولیدکنندگان ظروف یک بار مصرف برگزار شد. دیدار بی تکلفی که بسیار پرمحتوا بود.

امامی آل آقا دبیر انجمن بعد از خوش و بش های معمول اداره جلسه را بر عهده گرفت و از حاضران خواست دیدگاه خود را در خصوص برنامه های انجمن در سال جدید عنوان کنند.

سایت خبری صنایع پلیمر (www.ppna.ir): عصر روز 30 فروردین ماه و تنها یک روز مانده به پایان اولین ماه سال 1394،  دیدار نوروزی تولیدکنندگان ظروف یک بار مصرف برگزار شد. دیدار بی تکلفی که بسیار پرمحتوا بود.

امامی آل آقا دبیر انجمن بعد از خوش و بش های معمول اداره جلسه را بر عهده گرفت و از حاضران خواست دیدگاه خود را در خصوص برنامه های انجمن در سال جدید عنوان کنند.


مهدی پورقاضی با این پرسش سخنان خود را شروع کرد که سال 1394 چه جور سالی خواهد شد؟ وی گفت: 13 فروردین ماه تفاهمی بین ایران و 5 به علاوه یک نوشته شد. این تفاهم نامه شوکی به وضعیت اقتصادی کشور داد و بعد از چند روز این وضعیت مستهلک شد. یعنی همه چیز به حالت گذشته برگشت.

عضو منتخب هیات نمایندگان اتاق بازرگانی افزود: اگر تا تیرماه توفق هسته ای حاصل شود این شوک بزرگتر و ماندنی تر خواهد بود.

پیش بینی این است که با توافق هسته ای قیمت نفت کاهش پیدا کند و به تبع آن پلیمرها هم با کاهش قیمت روبرو خواهند شد. با کاهش قیمت نفت ما درآمد کمتری خواهیم داشت اما به دلیل افزایش فروش نفت درآمدهای ارزی ما بیشتر می شود. منابع ارزی بلوکه شده آزاد می شود و در نهایت وضعیت ارزی بهتری خواهیم داشت.

محدودیت های بازرگانی و بانکی هم برداشته می شود. برای تولید داخل رقیب خارجی شاخ و شانه خواهد کشید.

مهدی پورقاضی راه بقا و تداوم حضور در بازار را مدیریت به روز، بهره وری و توجه به صادرات می داند و تاکید می کند: یکی دو سال پیش همین که کسی از بورس خرید می کرد موفق بود اما در حال حاضر جذابیتی در این زمینه وجود ندارد و در آینده تامین مواد سهل تر خواهد شد. به نظر من همه ی تولیدکنندگان ظروف یک بار مصرف به فکر صادرات باشند. کسی که روی صادرات کار کند و بنگاه خود را یک بنگاه بین المللی بداند قطعا موفق خواهد بود.

بعد از پورقاضی احمد علی ساعت نیا هم روایت خود را از مساله هسته ای بیان کرد. ساعت نیا در سخنان خود تاکید کرد نفت از مرداد و شهریور گران خواهد شد و بر اساس نظام نوین جهانی ایران یک کشور تولیدکننده نخواهد بود.

صمدی رییس هیات مدیره انجمن تولیدکننندگان ظروف یک بار مصرف در سخنان خود گفت برای آینده ی تولید واحدهایمان برنامه ریزی کنیم تا محصولات با کیفیتی را صادر کنیم.

صمدی گفت: چه توافق بشود چه توافق نشود ما باید کارمان را انجام دهیم. مهم نیست طی 4 ماه آینده بر سر پرونده هسته ای چه خواهد آمد ما وظیفه داریم و نسبت به تولید ظروف غذایی برای کشور مسوولیم.

وی پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم را ایده آل توصیف کرد و تصریح کرد: باید یک الگوی مناسب پیدا کنیم و محصولات خود را تحت یک لگوی خاص صادر کنیم و از این طریق نسبت به افزایش صادرات محصولاتمان تلاش کنیم.

صمدی گفت: شش سال پیش به کشور سوئد هم صادرات داشتیم چون آنها دیگر برای تولید ظروفی که یکی دو تومان سود دارد، کار نمی کنند.

رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ظروف یک بار مصرف با انتقاد از مصوبه سال 1387 وزیر وقت بهداشت (باقر لنکرانی) مبنی بر سرطان زا بودن ظروف یک بار مصرف پلاستیکی اظهار داشت: متاسفانه پلی پروپیلن و پلی استایرن در دنیا سرطان زا نیست و در ایران سرطان زاست.

صمدی در پایان سخنان خود گفت: لازم است مستندات علمی انجمن دقیق تر و کامل تر شود. باید در دادگاه ها از حقانیت فعالیت خود دفاع کنیم. وی از اعضا خواست تا کمک کنند (مالی و معنوی و علمی) تا مصوبات قبلی دولت ملغی شود. صمدی لغو مصوبه سال 1387 را بسیار نزدیک دانست.


دکتر ارومیه ای نیز در این دیدار اعضای انجمن را به اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در خصوص ظروف یک بار مصرف پلاستیکی تشویق کرد.

ارومیه ای از تشکیل کارگاه آموزشی چالش ها و مشکلات بسته بندی غذا و دارو گفت که در شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد.


ظفر امیربگلو دیگر عضو هیات مدیره انجمن در سخنان کوتاهی ابراز امیدواری کرد سال 1393 شبیه سال 1394 نباشد. وی سال 1394 را سالی سخت توصیف کرد.

امیربگلو گفت: تا چندی پیش تریبون ها مرتب از سرطان زا بودن ظروف یک بار مصرف پلاستیکی می گفتند اما با تلاش های صورت گرفته بهانه ی منتقدان مساله محیط زیست شده است.

امیربگلو تصریح کرد با کسب مجوز از شرکت سیمفونی توانسته ظروف تجزیه پذیر تولید کند.


حق گو عضو دیگر هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ظروف یک بار مصرف نیز در سخنانی عمده مشکل تولیدکنندگان ظروف یک بار مصرف را عدم لغو مصوبه سال 1387 می داند و تصریح می کند: همه ی فشارها و دستورالعمل های خلق الساعه در پناه همان مصوبه صورت می گیرد.

حق گو طی مسیر قانونی برای لغو مصوبه هیات دوبت را خواستار شد و تاکید کرد اعضای انجمن با کمک مالی می توانند انجمن را در راستای احقاق حقوق اعضا پشتیبانی نمایند.

 ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر فرهنگ سازی، اطلاع رسلانی را نه هزینه بلکه یک سرمایه گذاری بلند مدت توصیف می کند و می افزاید: اتکای مخالفان تولید ظروف یک بار مصرف به مصوبه سال 1387 باید از بین برود. وی تصریح کرد باید از تمام کارشناسان واحدهای تولیدی برای تحقق این امر استفاده کنیم.

امامی آل آقا دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یک بار مصرف هم با اشاره به آمار ریسک سرمایه گذاری در 33 گروه عملیاتی  گفت: صنعت پلاستیک طبق این آمار بعد از صنعت نساجی و منسوجات در جایگاه دوم قرار گرفته است.

آل آقا با اشاره به بلایی که بر سر صنعت نساجی فرود آمد هشدار داد در صورت عدم توجه جدی به صنعت پلاستیک سرنوشتی مشابه صنعت نساجی برای صنایع پلاستیک رقم خواهد خورد.

دکتر زاهد احمدی نیز به عنوان آخرین سخنران توصیه کرد باید با دست پر به مبارزه برویم. وی با اشاره به اینکه زمینه لغو مصوبه دولت در خصوص ظروف یک بار مصرف آماده است از اعضا خواست: تلاش کنیم تا وزن استدلالات فومی و اسفنجی و سبک نباشد.

تصاویر:

تصویر دومتصویر سوم
تصویر چهارم

تصویر پنجمتصویر ششمتصویر هفتمتصویر هشتمتصویر نهمGo to top