رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
شنبه 31 ارديبهشت 1401.
تاریخ شمسی :

تاثیر پلاستیک ها در آلودگی خاک بر اساس آخرین گزارش های نهاد های بین المللی/ گزارشی از سازمان محیط زیست

 

 

 

خبرگزاری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

تاثیر پلاستیک ها در آلودگی خاک بر اساس آخرین گزارش های نهاد های بین المللی/ گزارشی از سازمان محیط زیست

 

روز زمین پاک مصادف با ۲۲ آوریل دوم اردیبهشت ماه است. در همه کشورها هفته «زمین پاک» را به فعالیت‌های زیست محیطی اختصاص می‌دهند.
" در سیاره  زمین سرمایه گذاری کنید" به عنوان شعار روز «زمین پاک»  مشخص شده که در کشورمان شعار ملی »سرمایه گذاری در زمین با کاهش پلاستیک« نامگذاری شده است. امروز زمان تغییر در همه امور مثل کارآفرینی،  فضای کسب و کار، فضای سیاسی، عملکرد ها در مورد آب، هوا و خاک است.
 اکنون زمانی است که باید با تمام توان برای حفظ محیط زیست، سلامتی خانواده و معیشت مان سرمایه گذاری کنیم . زیرا ناگفته پیداست که آینده سبز آینده مرفه ی است.
نیاز است که دلسوزانه و مدبرانه  با حمایت از نوآوری ها و صنعت دانش بنیان برای توسعه گام برداریم و مشکلاتی مثل بحران آب، خاک و هوا را حل کنیم و  فرصت کوتاهی که برای دست یابی به آینده روشن، توسعه پایدار، احیای طبیعت و ساختن یک سیاره سالم برای فرزندان و نسل های بعدی مان را داریم با مشارکت و پاسخگویی تمام مردم غنیمت بشماریم. که این موضوع از تاکیدات سیاست کلی محیط زیست ابلاغیه مقام معظم رهبری و در راستای تحقق شعار سال 1401 (تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین) است.
یکی از منابعی که با توجه به عمر انسان منبع تجدید ناپذیر به حساب می آید «خاک» است. لذا یک راهکار مهم برای دست یافتن به اهدافی که برای روز جهانی «خاک» در نظر گرفته شده سرمایه گذاری و حفظ این منبع حیاتی است.  در کشورمان با تصویب قانون «حفاظت از خاک« گام های بسیار بلندی در حفظ و بهره برداری پایدار از خاک برداشته شده است.
امروزه همواره تصاویر و خبرهای تکان دهنده ای از مرگ، خفگی و گرفتار شدن لاک پشت ها و پرندگان دریایی در اثر رهاشدن روزافرون پلاستیک ها به اکوسیستم های دریایی دیده و شنیده می شود. ولی در این میان یک آسیب و خطر زیست محیطی مشابهی وجود دارد که بسیار کم مورد توجه قرار گرفته است و لی دارای پتانسیل خطر بالایی است و کارشناسان به آن آلودگی کشاورزی حاصل از پلاستیک(Agricultural plastic pollution) می گویند.
 تحقیقات اخیر   یونپ (United Nations Environment Programme’s) و فائو (Food and Agriculture Organization of the United Nations) نشان می دهد که خاک های کشاورزی ممکن است مقادیر بیشتری  میکروپلاستیک نسبت به اقیانوس ها دریافت کنند.
با تخریب کند مواد پلاستیکی مورد استفاده در صنایع مختلف در نهایت این پلاستیک ها به خاک رسیده و اغلب وارد زنجیره غذایی می شوند. کارشناسان با عنوان اینکه این مواد نامرئی بوده هشدار داده و از آن ها  به عنوان تهدیدی نامرئی برای سیستم های غذایی جهان نام می برند.
 برای مدیریت مواد مغذی، در پیامی اعلام کرد: «سیستم‌های حسابداری ما ارزشی برای خاک سالم قائل نیستند، بنابراین انگیزه‌ها برای سالم نگه داشتن خاک ضعیف است و محصولات پلاستیکی در مزارع واقعاً بخشی از مسیر سمی رشد اقتصادی هستند«.
پلاستیک در خاک یک مشکل جهانی است که معمولاً در ارتباط تنگاتنگ با کشاورزی استکارشناسان می گویند که در همه جا از آسیا گرفته تا آمریکای شمالی و آفریقا وجود دارند. تخمین زده می شود که بیش از 8.3  میلیارد تن پلاستیک از اوایل دهه 1950 تولید شده است و حجم جهانی پسماند پلاستیکی همچنان در حال رشد است.

بر اساس ارزیابی جهانی آلودگی خا ، از آنجایی که انتظار می رود جمعیت جهان تا سال 2050 تا 2 میلیارد نفر افزایش یابد، کاهش آلودگی پلاستیکی در خاک راهکار کلیدی برای پیشرفت در اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDGs) خواهد بود .

گزارش منتشر شده توسط (UNEP) و(FAO)  نشان می دهد که امنیت غذایی جهانی به دلیل آلودگی خاک به خطر افتاده است و  اگر مورد توجه قرار نگیرد، همچنان مانع دستیابی به اهداف مربوط به رفع فقر (SDG 1)، گرسنگی صفر (SDG 2) و تامین آب آشامیدنی سالم (SDG 6) و غیره خواهد شد.پوشش های گلخانه های در حال پوسیدگی، منبع اصلی آلودگی پلاستیکی در خاک هستند
.


در کشور ما امروزه استفاده از کشت های زیر نایلونی می تواند یکی از همین مشکلات باشد. بسیاری از پلاستیک‌هایی که به خاک راه پیدا می‌کنند از انواع یک بار مصرف محسوب می شوند. که منابع اصلی شامل‌لایه های مالچ پلاستیکی است که در اطراف گیاهان برای مرطوب نگه داشتن خاک استفاده می شود. بسیاری از کشاورزان به‌طور فزاینده‌ای به پلاستیک‌های کشاورزی وابسته هستند و اعلام می شود این پلاستیک‌ها باعث افزایش فصول رشد، کاهش مصرف آفت‌کش‌ها، محافظت از گیاهان در برابر آب و هوای بد می‌شود.

پلاستیک ها در اثر تخریب به ذرات کوچکتر تبدیل می شوند. بخشی که قطر کوچک‌تر از 5 میلی‌متردارند میکروپلاستیک  و ذرات کوچکتر از 0.1 میکرومتر نانو پلاستیک نامیده می شوند که این ذرات ریز می توانند از خاک  وارد زنجیره غذایی و سیستم های آب زیرزمینی شوند.

یک راهکار مهم برای کم کردن استفاده از میکروپلاستیک ها کاشت گیاهانی است که با آب و هوای آن منطقه سازگارتر هستند.

  نحوه تعامل خاک با پلاستیک به عوامل مختلفی از جمله رطوبت، اسیدیته، اشعه ماوراء بنفش و اندازه و نوع پلاستیک بستگی دارد. مشکلی که در مورد پلاستیک ها وجود دارد این است  که معلوم نیست تجزیه این محصولات در درازمدت چقدر به خاک‌های کشاورزی آسیب می‌زند. باید روش‌های استانداردی برای تشخیص میکروپلاستیک‌ها در خاک ایجاد شود تا بهتر درک شود که چقدر در خاک باقی می‌مانند و چگونه در طول زمان تغییر می یابند.

برخی مطالعات نشان می دهد که پلاستیک های تخریب شده می توانند در زنجیره غذایی تجمع یابند و اعلام می شودکه ، میکروپلاستیک‌ها را در اندام‌های انسان و اخیرا در مغز شناسایی کرده‌اند. البته تحقیقات بیشتری در مورد تأثیرات سلامتی مورد نیاز است.

اصل احتیاط حکم می‌کند که تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است، و جهان باید برای حذف میکروپلاستیک‌ها از زنجیره غذایی تلاش کنند.

در سال 2018، محققان آلمانی تخمین زدند که از 400 میلیون تن پلاستیک تولید شده در جهان هر سال، یک سوم آن به پسماند های پلاستیکی در خاک یا آب شیرین تبدیل می شود.


Thygesen می گوید که نوآوری، کلیدی برای پایان دادن به وابستگی کشاورزی به پلاستیک خواهد بود. در حال حاضر، یک کشاورز ممکن است از پلاستیک برای کنترل علف‌های هرز استفاده کند، اما شاید ماشین کوچکی ساخته شود که بتواند علف‌های هرز را شناسایی کرده و آن ها را حذف کند. ما در دنیایی با فناوری پیشرفته زندگی می کنیم و اگر واقعاً بخواهیم می توانیم راه حل هایی پیدا کنیم. ما باید نسل جدیدی از فناوری کشاورزی را توسعه دهیم.

پرادان می گویدکه کل بخش کشاورزی باید کارآمدتر شود و از پلاستیک استفاده مجدد کند.

نرتین می گوید که این در بسیاری از جاها اتفاق می افتد. حدود 60 کشور برای مدیریت ظروف خالی آفت‌کش‌ها، طرح‌های مسئولیت توسعه‌یافته تولیدکننده را توسعه داده‌اند که مسئولیت درمان یا دفع محصولات خود را در پایان چرخه عمر بر عهده تولیدکنندگان می‌گذارد. برخی از طرح ها همچنین طیف وسیع تری از پلاستیک های کشاورزی را جمع آوری و بازیافت می کنند.

برخی از تولیدکنندگان نیز به مواد نوآورانه مانند پلاستیک زیست تخریب پذیر روی آورده اند که به ادعای آن ها می تواند با خیال راحت توسط میکروب ها تجزیه شده و به زیست توده یا آب تبدیل شود. با این حال، در نهایت، کارشناسان می گویند این مسئله ای است که توسط هیچ گروهی به تنهایی حل نمی شود.

به گفته Neretin، کشاورزان همچنین به آموزش در مورد مدیریت و حذف پلاستیک و دسترسی عادلانه به جایگزین های پایدار نیاز دارند. ناظران (تنظیم کننده ها) همچنین باید دستورالعمل های روشنی در مورد استفاده و دفع پلاستیک های کشاورزی ایجاد کنند و تولیدکنندگان پلاستیک نیاز به نوآوری و ارائه راه حل های حلقوی دارند و علم باید مسیرهای آلودگی در خاک و زنجیره های غذایی را برای تعیین اثرات آلودگی پلاستیک مطالعه کند.

(UNEP) 6 راه مشارکتی برای مدیریت زیست محیطی پلاستیک های یک بار مصرف پیشنهاد می کند.

سبک زندگی چرخه ای را در پیش بگیرید، از دستکش های پلاستیکی دوری کنید، اطمینان حاصل کنید که لوازم بهداشتی شما بدون پلاستیک هستند، هنگام خرید به پلاستیک نه بگویید، آستین ها را بالا بزنید و تمیز کنید و سیگار نکشید.


تهیه کننده : تورج فتحی / معاون دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست


منابع:
https://www.unep.org/news-and-stories/story/how-plastic-infiltrating-worlds-soils
 
Go to top