رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
سه شنبه 16 آذر 1400.
تاریخ شمسی :

وضعیت بازیافت پلاستیک در ترکیه

 

 

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

ترکیه سالانه با بازیافت سالانه 1.1 میلیون تن ضایعات پلاستیکی، از واردات مواد خام پلاستیکی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار جلوگیری می‌کند.

بر اساس آمار اتحادیه بازیافت ترکیه (GEKADER)، حساسیت فزاینده نسبت به بازیافت در کشور طی سال‌های اخیر با تصویب توافقنامه اقلیمی پاریس بار دیگر بیشتر شده است.

بازیافت جایگاه مهمی در میان اهداف توافقنامه آب و هوای پاریس دارد که به همه بخش‌ها از انرژی گرفته تا حمل و نقل، از شهرنشینی تا صنعت مرتبط بوده و شیوه کسب و کار را تغییر می‌دهد.

در همین راستا و پس از آغاز پروژه صفر زباله در ترکیه، میزان بازیابی از 13 درصد به 22.4 درصد افزایش یافته و انتظار می‌رود این رقم پس از توافقنامه مذکور شتاب بیشتری بگیرد.

با توافقنامه اقلیمی پاریس، ترکیه به دنبال آن است که تا سال 2053 زباله‌های پلاستکی را به صفر برساند و تبدیل زباله‌های پلاستیکی و استفاده از محصولات تولید شده از مواد اولیه تبدیل شده توسط شرکت‌ها نیز به این هدف کمک خواهد کرد.

هم اکنون میزان زباله‌های پلاستیکی بازیافت شده در ترکیه سالانه به 1.1 میلیون تُن رسیده است. گردش مالی در این حوزه نیز حدود یک میلیارد دلار بوده و 350 هزار نفر در آن مشغول به کار هستند.

فاتح ارن، رئیس انجمن بازیافت ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی با بیان اینکه محدودیتی در تعداد پلاستیک های بازیافتی وجود ندارد، گفت: می‌توان با افزودن 10 یا 15 درصد مواد اولیه به آن، هر چقدر که بخواهید بازیافت انجام داده و از آن استفاده کنید.

وی با اشاره به اینکه ترکیه مواد خام وارد می‌کند نه زباله، افزود: چین و آمریکا هم این کار را انجام می‌دهند. اینجا در واقع یک ارزش افزوده تولید می‌شود. چیزی که به آن زباله می‌گویند در واقع ماده اولیه ماست. ما ضایعات بسته بندی انتخابی را وارد می‌کنیم. هم چین و هم آمریکا زباله وارد می‌کنند، در واقع تمام زباله های اروپا در حال حاضر به سمت آمریکا می‌رود و سرمایه گذاری بسیار جدی در این بخش وجود دارد.

ارن همچنین با بیان اینکه قیمت هر تُن ضایعات پلاستیکی وارداتی ترکیه 400 دلار است، گفت: قیمت مواد اولیه اصلی به 2 هزار دلار می‌رسد. صادرات محصولات پلاستیکی بازیافتی کشور نیز به 1.21 میلیارد دلار افزایش یافته است.

Go to top