رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
سه شنبه 16 آذر 1400.
تاریخ شمسی :

 

گزارش مجمع عمومی صنایع پتروشیمی خلیج فارس

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

گزارش مجمع عمومی صنایع پتروشیمی خلیج فارس
در ابتدا گزارش هیئت مدیره قرائت شد که اهم آن موارد زیر است :

 دارایی های شرکت 47 درصد رشد داشته و به 303 همت رسیده است  در صورتی که بدهی های آن 9 درصد رشد داشته است ، علت این اتقاق پرداخت بدهی های ارزی ملی صنایع پتروشیمی و و شرکت ملی نفت بوده است در حال حاضر بدهی به ملی صنایع پتروشیمی نداریم هرچند هنوز اختلاف حساب مورد مناقشه ای بین طرفین هست. لازم به ذکر است این بدهی ها(1167 میلیون دلار) با دلار 13 تا 15 هزار تومان پرداخت شده است.

از سال 97 تا کنون 31.8 هزار میلیارد تومان وام ریالی (غالبا ازسیستم بانکی) و 2.240 میلون دلار (غالبا از صندوق توسعه ملی) وام گرفته شده است که صرف انجام پروژه ها و بازپرداخت بدهی ها شده است.
در سال قبل نیز 28.790 میلیارد تومان وام گرفته شده است  و سعی شده تا حد امکان وام ها ارزی تبدیل به ریالی شود.

در سال 99 حدود 2.8 میلیارد دلار معادل 59 هزار میلیارد تومان صادرات داشتیم.
در 6 ماهه اول سال 2.4 میلیارد دلار صادرات داشتیم ، با فاصله بزرگترین صادر کننده کشور هستیم و اگر همین طور پیش بریم امسال رکورد صادرات را خواهیم زد.
به علت تحریم ها از شهریور 97 دیگر خریداران حاضر به خرید fob  نیستند و محصولات به صورت cfr  به فروش می رود.

در سه سال گذشته 32 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه تامین مالی کردیم که 4 هزار میلیارد تومان عرضه اولیه 32.7 هزار میلیارد تومان از محل افزایش سرمایه و 4 هزار میلیارد تومان از محل اوراق بدهی بوده است که شرکت برنامه دارم سهم اوراق بدهی را افزایش دهد و امسال 6 هزار میلیارد دیگر اوراق عرضه کند.

شرکت اقدام به تاسیس تامین سرمایه کرده است که سرمایه اولیه آن 500 میلیارد تومان است و تا یک ماه آینده 200 میلیارد تومان دیگر آن پذیره نویسی عمومی میشود.
اقدامات جهت پذیرش و عرضه سهام شرکت اروند و بندر امام که احتمالا همین امسال عرضه خواهند شد البته دیگر شرکت ها مانند کارون و خوزستان و عملیات غیر صنعتی پازارگاد ، مدبران اقتصاد نیز امکان حضور در بازار سرمایه را دارند.
 
مشکلات حقوق کارکنان و حقوق نا برابر حل شده است.

1.1  میلیارد دلار تخلفات در ارتباط با بازرگانی پتروشیمی بوده که پیگیری ها مورد نیاز برای بازگشت این اموال به پتروشیمی ها صورت گرفته است.

شرکت فعلا برنامه ای برای تجدید ارزیابی ندارد.

سپس به زیر مجموعه های شرکت اشاره شد :

تمامی پروژه های پایین دست به پترول وا گذار شده و حدود 421 میلبون دلار به علاوه 214 میلیارد تومان پروژه تعریف شده که اتیلن اکساید پتروفراز هوران و EPDM  پتروشیمی آوات از جمله آن هاست.

در ارتباط با بیدبلند توضیح داده شد شرکت در حال حاضر به علت کمبود گاز 56 درصد ظرفیت کار می کند و در سال گذشته  3.5 میلیون تن محصول صادر کرده است. علت زیر ظرفیت بودن این شرکت عدم ساخت طرح بالا دست توسط شرکت صنایع نفت بوده که قرار است از  بید بلند 1 میلیارد دلار پروژه تامین مالی شود سپس از تخفیف خوراک این مبلغ بازگردانده شود.

افزایش سرمایه پارس تا دو ماه آینده انجام خواهد شد.

در ارتباط با لردگان ، وام شرکت امکان ریالی شدن ندارد و وام توسط یک شرکت چینی پرداخت شده در حال حاضر به علت مشکل کمپرسور واحد  اوره شرکت 60 درصد ظرفیت کار می کند پیش بینی می کنیم تا سال آینده به 80 درصد برسیم.

نرخ ها جدید فجر و مبین ابلاغ شده و سال آینده سال خوبی برای این دو شرکت خواهد بود.

دو مگا پروژه برای شرکت تعریف شده یکی الماس ماهشهر (الفین و پلی الفین) با سرمایه گذاری 3.11 میلیارد دلار و یکی هرمز با سرمایه گذاری 4.52 میلیارد دلار (الفین و پلی الفین)

Go to top