رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام
طراحی سایت
سه شنبه 30 شهريور 1400.
تاریخ شمسی :

همزمان با توقف فعالیت‌ مجتمع پتروشیمی‌های واقع در امتداد رودخانه می‌سی‌سی‌پی آمریکا به‌دلیل وزش طوفان آیدا، 16 درصد ظرفیت تولید اتیلن و 21 درصد ظرفیت پلی‌اتیلن ایالات متحده غیرعملیاتی شد.

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

همزمان با توقف فعالیت‌ مجتمع پتروشیمی‌های واقع در امتداد رودخانه می‌سی‌سی‌پی آمریکا به‌دلیل وزش طوفان آیدا، 16 درصد ظرفیت تولید اتیلن و 21 درصد ظرفیت پلی‌اتیلن ایالات متحده غیرعملیاتی شد.

به گزارش پپنا به نقل از خبرگزاری پلتس، مجتمع‌های تولید محصولات پتروشیمی در امتداد رودخانه می‌سی‌سی‌پی از «نیواورلئان» تا «باتون روژ» پیش از وزش طوفان آیدا به ایالت لوئیزیانا در 29 اوت (یکشنبه، هفتم شهریورماه) تعطیل شدند و انتظار می‌رود تداوم وزش بادهایی با سرعت 150 مایل بر ساعت سبب محدودیت عرضه محصولات در هفته‌های پیش‌رو شود.

شرکت «وستلیک کمیکال» (Westlake Chemical) فعالیت مجتمع‌های پلی‌وینیل کلراید (PVC) خود را در مناطق پلاک ماین (Plaquemine) و گیسمار (Geismar) پیش از وزش طوفان آیدا که جزو دسته 4 است، در شانزدهمین سالگرد ورود طوفان کاترینا به نیواورلئان تعطیل کرد.

اریکا سوچتینگ، سخنگوی شرکت «وستلیک کمیکال»، هفتم شهریورماه طی ایمیلی گفت: پیش از وزش طوفان آیدا، کارخانه‌های پلاک ماین (Plaquemine) و گیسمار (Geismar) تعطیل شدند.

منابع نزدیک به شرکت‌هایی فعال در صنعت پتروشیمی اعلام کردند که دیگر مجتمع‌ها و واحدهای شیمیایی شامل تاسیسات شرکت‌های اکسون‌موبیل (ExxonMobil) و فورموسا پلاستیک آمریکا (Formosa Plastics USA) در «باتون روژ»، همچنین مجتمع‌ها و کارخانه‌هایی در جنوب شهر پایتخت لوئیزیانا در امتداد رودخانه «می‌سی‌سی‌پی» متعلق به شرکت‌های داوکمیکالز (Dow Chemical)، «سینتک» (Shintech)، نوا کمیکال شل (NOVA Chemical Shell)، «اولین» (Olin) و «اکسی‌کم» (OxyChem) و بخش شیمیایی اکسیدنتا پترولیوم (Occidental Petroleum) فعالیت خود را متوقف کردند.

حدود سالانه 6 میلون و 530 هزار تن یا 16 درصد از مجموع سالانه 40 میلیون و 500 هزار تن ظرفیت اتیلن و بیش از سالانه 5 میلیون تن یا 21 درصد از ظرفیت سالانه 24 میلیون تنی پلی‌اتیلن ایالات متحده آمریکا اکنون متوقف شده است.

با این حال، تولید محصولات در زنجیره تولید پلی‌وینیل کلرید (PVC) برای مصارف ساخت و ساز و ساختمان با توجه به حجم بالای عملیات در امتداد رودخانه می‌سی‌سی‌پی تحت تأثیر قرار گرفته است، به‌طوری که 41 درصد از تولید 8 میلیون و 290 هزار تنی تولید پی‌‌وی‌سی آمریکا غیرعملیاتی شده است.

اگر بادهای آیدا به تاسیسات آسیب برساند و قطعی برق برای روزها یا هفته‌ها ادامه یابد، دوره توقف فعالیت مجتمع‌های پتروشیمی در این منطقه طولانی می‌شود.

راب استیر، مدیر ارشد تجزیه و تحلیل صنعت پتروشیمی جهان در این باره گفت: انتظار می رود کلرو‌ وینیل‌ها بیشترین تأثیرپذیری را داشته باشند زیرا عرضه در سراسر زنجیره تولید، از کلر و سود سوزآور تا پی‌وی‌سی، از زمان طوفان‌های «لورا» و «دلتا»، در ماه‌های اوت و اکتبر 2020، در منطقه «چارلز لیک» ایالت لوئیزیانا محدود بوده است.

از زمان وقوع سرمای قطبی شدید ماه فوریه که فعالیت مجتمع‌های پتروشیمی در امتداد مناطق واقع در خلیج مکزیک آمریکا و بسیاری از مناطق داخلی ایالات متحده را به‌طور گسترده به تعطیلی کشاند، محدودیت عرضه تشدید شده است.

استیر گفت: توقف فعاللیت واحدهای کلرو وینیل‌ها عرضه محدود در بازارهای انواع این محصول از جمله پی‌وی‌سی را تشدید می‌کند.

کلر نخستین حلقه در زنجیره تولید پی‌وی‌سی و سود سوزآور، به‌عنوان محصولات جانبی تولید کلر و مواد اولیه کلیدی برای صنایع آلومینا و خمیر کاغذ است.

Go to top