رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

در ابتدای شیوع ویروس ترسناک کرونا در برجی واقع در خیابان شریعتی مهمان رضا هامونی مدیرعامل شرکت شمس جاوید اروند بودیم. در گفت و گوی اول هیچ کدام از پیش بینی های اقتصادیش او را منتشر نکردیم چون احساس کردیم جوان است و ... اما دونه به دونه حرفهای آن روز، امروز محقق شده است.

 

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

در ابتدای شیوع ویروس ترسناک کرونا در برجی واقع در خیابان شریعتی مهمان رضا هامونی مدیرعامل شرکت شمس جاوید اروند بودیم. در گفت و گوی اول هیچ کدام از پیش بینی های اقتصادیش او را منتشر نکردیم چون احساس کردیم جوان است و ... اما دونه به دونه حرفهای آن روز، امروز محقق شده است.

برای دومین بار در سال جاری به مناسبت افتتاح طرح توسعه شرکت شمس جاوید اروند پای گفت و گو با رضا هامونی نشستیم. تولیدات شرکت شمس جاوید اروند گرانول پلی اتیلن و وکس پلی اتیلن است و کیفیت محصولات این شرکت واقعا زبانزد خاص و عام است.

اما اشتیاق ما برای انجام گفت و گوی دوم با رضا هامونی پیش گویی های او بود. رضا هامونی آینده تولید، دلار و تورم را تشریح می کند و برای آن راهکارهای اقتصادی می دهد.

 

 

در گفت وگوی قبلی فعالیت های گروه صنعتی شمس جاوید اروند بررسی شد. شما در منطقه صنعتی آبادان کارخانه ای دارید که کامپاند و وکس تولید می کنید.

 

لطفا برای ورود به بحث دوباره تصویری از کارخانه شمس جاوید برای خوانندگان ارائه کنید:

کارخانه آبادان را برای تولید گرانول از ضایعات پتروشیمی و تولید انواع کامپاندها تاسیس کردیم. بازار را بررسی کردیم و دیدیم ظرفیت دیگری وجود دارد که می توانیم از آن استفاده کنیم. در نتیجه شروع به تولید وکس پلی اتیلن کردیم.

به لحاظ نزدیکی به ماهشهر هزینه حمل کمتری می دهیم و به دلیل وجود بندر خرمشهر می توانیم فعالیت صادراتی خود را سهل تر انجام دهیم.

در آینده نزدیک در بخش کامپاند ظرفیت کارخانه را 5000 تن افزایش می دهیم.

 

کامپاند را به داخل کشور عرضه می کنید؟

در حوزه کامپاند و گرانول پلی اتیلن برای بازار ایران کار می کنیم. کیفیت گرانول های پلی اتیلن ما آنقدر بالاست که گمرک فکر می کند مواد نو است و تصور می کند ما مواد نو را دوباره بسته بندی کرده و می خواهیم صادر کنیم.

 با گمرک در حال رایزنی هستیم که یک نفر در کارخانه ما مستقر کند تا روند را ببینند و به ما اجازه صادرات بدهند.

از طرفی آزمایشگاه مرجعی در جنوب کشور در کارخانه شمس جاوید ایجاد کرده ایم و در حال تکمیل آن هستیم.

می خواهیم محصولی که به بازار می دهیم دیتا داشته باشد. مشتری شناسنامه محصول ما را ببیند. این کار البته آسان نیست.

 

بگذار یک ایراد کار کردن در آبادان را برای شما بگویم. هر چیزی می خواهی در آنجا سخت به دست می آید. انقدر اذیت شدیم که 18 ماه از بورس مواد نخریدیم. هر وقت مواد می خریدیم یک نفر بالای سرمان بود که چکار می کنید.

 

مواد را از کجا تامین می کنید؟

بازار. عطای خرید مواد از بورس را به لقایش بخشیدیم.

 

در مورد توسعه فعالیتتان در مورد وکس هم توضیح دهید؟

وکس پلی اتیلن یک محصول جانبی پتروشیمی است. ما روی این محصول خیلی کار کردیم. اول برون سپاری کردیم. یعنی وکس را گرفتیم و به شرکتی دادیم تا برای ما محصول تولید کرد.

در این بازار جا افتادیم.

بعد آمدیم خط را طراحی کردیم. در نمایشگاه کا k show  یک خط آلمانی، یه خط کره ای و یک خط چینی را بررسی کردیم. نهایتا آن را بومی سازی کردیم. اتفاقا بچه های پتروشیمی آمدند آن را نصب کردند و بسیار حرفه ای شد.

واقعا وقتی کنار این دستگاه می ایستم لذت می برم.

من معادل این را دستگاه آلمانی می بینم. دستگاه چند رآکتور دارد. موضوع مهم لوله ها و اتصالات آن است. مثل پتروشیمی ها اجزای مختلف دستگاه را از جاهای مختلف می آورند و مونتاژ و نصب می کنند. اینجا هم دقیقا همین شکل است.

ما می توانستیم خیلی ساده تر این دستگاه را نصب کنیم ولی کیفیت امروز را در محصول نداشتیم.

 

دستگاه جدید در چه فضایی است؟

در سالن دو هزار متری و تقریبا 500 متر فضا گرفته است.

 

حجم تولید چقدر است؟

در فاز اول 15 تن در روز. این محصول بیشتر صادراتی ست. اولین محموله ما به چین رفت. دومین محموله به آذربایجان رفت. سومین محموله را تحویل ترکیه دادیم.

در کار ما فقط تولید در حال رشد نیست. وب سایت شرکت، آزمایشگاه، بخش فنی و  .. همه با هم در حال رشد است. اینجور نیست که یک بال بزرگ به نام تولید داشته باشیم و یک بال کوچک به نام بازرگانی.

کار سختی هست ولی تلاش می کنیم همه ی اجزای شرکت با هم و با سرعت رشد کند.

 

بازار داخل را تا چه حدی تامین می کنید؟

تامین می کنیم ولی چون نیازهای وارداتی داریم، نیاز به تامین دلار برای واردات داریم، صادرات وکس را در اولویت قرار داده ایم

نمی شود هر روز وقت و انرژی بگذاریم و برای تامین ارز در سامانه نیما التماس کنیم. وقتی محصولی برای صادرات داریم آن را صادر می کنیم و طبق ضوابط خودمان از این ارز استفاده می کنیم.

 

نیاز داخلی به وکس چقدر است؟

روزانه 50 تا 70 تن است.

 

وکس در کجا ها بیشتر کاربرد دارد؟

خیلی کاربرد دارد. در کربنات کلسیم کاربرد دارد. در تولید مستربچ و ...محصول پرکاربردی است. یکی از محاسن آن این است که مثل مواد پلیمری (پلی اتیلن، پلی پروپیلن و ...) صادراتی است.

 

صادرات به آذربایجان و ترکیه به لحظ هزینه حمل مشکل نیست؟

یک چیز جالب بگویم. می گویند ایران تحریم است. کشتیرانی جمهوری اسلامی تحریم است. ما به چین هم صادرات داریم به ترکیه هم صادرات داریم. صادرات به ترکیه خیلی راحت تر است. کالایی که روی تریلی می رود و زمینی صادر می شود قابل رد گیری نیست.

 

مستربچ هم کار می کنید؟

Ob1 را به یک دلیل تولید می کنیم. ایجنت را خودمان وارد می کنیم. چون شرکت واردکننده است بالاترین کیفیت را می آورد.

او بی وانی که تولید می کنیم بسیار باکیفیت است و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

 

از این بحث اگر موافقید خارج شویم. دفعه قبل که خدمت شما آمدم پیش بینی های شما را شنیدم البته در مصاحبه نیامد اما یکی یکی محقق شدن آن را به چشم دیدم می خواهم پیش بینی شما را از وضعیت امروز بازار بدانم.

کسی حرف من را قبول نمی کند ولی وضع همه خوب است. نمی دانم به تو گفته ام یا نه. بیست سالم بود نزد دکتر هاشمی شرکت طوس پلاس رفتم. به ایشان گفتم یک واحد تزریق دارم می خواهم یک واحد بسته بندی راه اندازی کنم. تولید  از ظرف 2 سی سی تا بیست لیتری.

آن موقع مثل الان رانت نبود و اختلافی بین بورس و بازار نبود. یک جمله خوب به من گفت.

گفت: ببین رضا، من اگر مثل بقیه باشم می گویم وای چقدر اوضاع بده، ما چقدر بدبختیم و .. واقعیت اما این است که هر چه دارم ملک و املاک و کارخانه ها از همین تولید درآمده است.

امروز بهترین زمان برای تولید است. تا زمانی که دولت دست به قیمت حامل های انرژی نزند، هر کاری سودآور است. شما یک کالا را بخر آسیاب کن بفروش سود می کنی. شما یک کالا را بخر آسیاب کن مواد آن را صادر کن، خیلی سود می کنی.

 

دولت روحانی پول پاشی کرده است. تولید رونق پیدا کرده است. تا هشت سال هر تولیدی کنید وضع تان خوب است. نه اداره دارایی نه اداره و ... تولید کن کسی با شما کاری ندارد.

دو صنعت در کشور هست که خیلی رانت در آن توزیع می شود فولاد و پلیمر.

هر کسی در این شرایط کار کند و ماشین بگذارد برنده است.

شما بدهی به بانک ایجاد کنید دستگاه بخرید و تولید کنید. سر شش ماه بدهی تسویه شده، سود برداشت می کنید. دستگاه گران می شود.

 

این افزایش قیمت ها ادامه دارد.

بله،فعلا هست.

دولت کسری بودجه داشت. کرونا آن را مضاعف کرد. من فکر می کنم تا سه چهار ماه دیگر کرونا کمرنگ می شود. به وضعیت سفید می رسیم. هواپیمایی ها برمی گردد.

هواپیمایی ها همیشه پرچمدار اقتصاد هستند. وقتی تعداد پروازها  زیاد می شود نشان می دهد وضعیت خوب است.

شرایط تولید به مرتب بهتر خواهد شد.

مرزهای خاکی ما بسیار خوب است. روان سازی این مرزها تولید را افزایش خواهد داد. درخواستی الان پشت سد مانده که با باز شدن مرزها این درخواست ها به بازار روانه می شود.

 

ارز؟

شرایط افزایش نرخ ارز کند تر می شود. صادرات به تامین ارز کمک می کند.

 

دلار زیر بیست نداریم؟

اگر رابطه با امریکا خوب شود. با اروپا رابطه داشته باشیم. چینی ها خیلی دوستمان داشته باشند. روسها درهای مملکت خود را به روی ما باز کنند. اف ای تی اف ما را در پله یک بگذارد دیگر به قبل باز نمی گردیم. این تورم تا دو سال دیگر با شیب ملایم تر وجود دارد.

شاید سینوسی پایین بیاید ولی آن را پر می کند و بالا می رود.

دلیل: هر وقت بانک مرکزی ما چاپ پول را به طرق مختلف داشت اوضاع اینگونه بود. تا دیروز بورس اوراق بانک مرکزی بود. چاپ پول که شاخ و دم ندارد. شما هزار تومان گذاشته اید و ده هزار تومان برمی دارید. معنی این چیست؟

این خودش بانک مرکزی است. ما دو تا بانک مرکزی دراشتیم در چاپ نقدینگی.

 

البته بورس را سه ماه به عقب بردند؟

اگر در مورد کیس بورس حرف می زنیم یک سهم 80 تومان بوده، الان 4000 تومان است. (مثلا خ بهمن) بورس سی درصد نسبت به ابتداس سال اصلاح خورد است.

ایران خودرو اول سال 57 تومان بوده. الان 350 تومان شده است. شد 700 الان 350 تومان.

 

نهایتا دیدگاه شما چیست؟

بدهی به ریال، موجودی به کالا تا دو سال جواب می دهد..

 

اوایل فروردین همه چیز در دنیا افت کرد اما در ایران به دلیل جهش ارزی این کاهش قیمت ها لمس نشد؟

اینچوری نگاه کن! ایران تحریم است. یک خانواده بوده که قبلا خیلی پولدار بوده است. یک دفعه بابای خانواده را به بند می کشند و می گویند تو چند زن دیگر هم داری. می گویند پول تو را قطع می کنیم که به زنهای دیگرت ندهی....

کرونا باعث شد این مقدار نفت ناچیزی هم که صادر می شد قطع شود. پول از طریق صادرات به کشورهای دیگر تامین می شد که آن هم بسته شد.

تو باشی چه می کنی؟ برای تامین هزینه ها قیمت ها را بالا می بری.

من یک سوال دارم

تو از اول سال یک درآمدی داری راضی نیستی از خودت؟ همه کم و بش راضی هستند. حس رضایت از تورم را همه دارند . دولت هم این را می داند. یه عده ای هم در پایین هرم هستند که متاسفانه صدایشان به جایی نمی رسد.

 

وضعیت مواد چه می شود؟

افزایش نرخ ادامه دارد. من فکر می کنم نیمه دوم سال نفت معمولا گران تر می شود و روی قیمت مواد پلیمری تاثیر گذار است. دلار هم که رو به جلوست.

 

آینده؟

اگر کشور دوام بیاورد که می آورد آینده، آینده خوبی خواهد شد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top