رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

 

 • تحلیل بازار جهانی پتروشیمی در ماه ژوئن

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا ( www.ppna.ir ):

تحلیل بازار پتروشیمی جهانی در ماه ژوئن

 • بانک توسعه آسیا پیش بینی رشد تولید ناخالص داخلی خود را برای اقتصادهای در حال توسعه در آسیا نسبت به پیش بینی 2.2٪ خود در ماه آوریل که تحت تأثیر ضعف تقاضای خارجی در میان همه گیری ویروس کرونا قرار دارد به 0.1٪ کاهش داده است. پیش بینی می شود که این کمترین میزان رشد اقتصادی برای این کشورها از سال 1961 باشد، این در شرایطی است که برای سال 2021 رشد 6.2 ٪ برنامه ریزی شده بود.
 • رشد تقاضای PET بسیار محتاطانه پیش می­رود. تولیدکنندگان آسیایی اکثراً شاهد موجودی اندک در انبارها هستند و اکثر آنها در هفته های اخیر علیرغم تقاضای ثابت، با افت حجم فروش مواجه شده­اند. کاهش گردشگری و کاهش مصرف نوشیدنی های بطری تقاضا برای رزین های گرید بطری PET را بسیار کاهش داده است. اما با اینحال انتظار می­رود که روند تولید PET نسبت به سالهای قبل همچنان حفظ شود و حتی در حدود 27/0 % در سال 2020 افزایش نیز داشته باشد.
 • روند احساسی در بازار PE همچنان نزولی است و بازار به تعادل بهتری رسیده است. تقاضا برای PE آمریکا بدلیل حفظ صادرات قوی و تقاضای داخلی بهتر از حد انتظار بوده است. افزایش تقاضا بیشتر بخاطر کاربردهای آن در صنعت بسته بندی است، که این مسئله در تقاضای بازارهای LLDPE و LDPE بیشتر احساس می شود، به این خاطر که 68٪ LLDPE آمریکا در بسته­بندی­های فیلم و 50٪ LDPE نیز کاربردهای بسته­بندی دارد. PEبا چگالی بالا (HDPE) به احتمال زیاد بیشترین تاثیر منفی را از بحران ویروس کرونا داشت، زیرا تنها 19٪ تقاضای HDPE در بسته بندی فیلم مصرف می شود، در حالی که HDPE بیشتر از سایر محصولات PE در صنایع خودروسازی و ساخت و ساز مصرف می­شود که این صنایع آسیب زیادی از بحران کرونا دیده­اند.
 • قیمت صادرات PVC اروپا در ماه ژوئن پس از بازگشت تقاضای جهانی از رکود سه ماهه اول سال، افزایش یافته است. قیمت های صادراتی PVC فوب اروپا در مقایسه با پایان ماه مه بیش از 13% افزایش یافته است. البته واردات بازار ترکیه به عنوان بزرگترین وارد کننده PVC در اروپا در ماه آوریل بیش از 19% کاهش یافت. انتظار می­رود تولید PVC اروپا، امسال در حدود 000/500 تن کمتر از سال 2019 باشد. پیش­بینی می­شود، تولید پلی­کربنات اروپا نیز در سال 2020 با کاهش 15 % همراه باشد.
 • پس از به اوج رسیدن قیمت MEK در ماه آوریل و خروج از روند افزایشی در اواسط ماه مه، قیمت MEK در ماه ژوئن کاهش یافت.
 • قراردادهای ماه ژوئن اروپا برای دی­متیل­ترفتالات(DMT) برای اولین بار از ماه ژانویه رشد کرد. هر قرارداد در حدود 9 یورو/ تن افزایش داشت و به قیمت 543-581 یورو/ تن رسید.
 • قیمت هر قرارداد DEG در ماه ژوئن حدود 25 یورو/ تن کاهش داشته است و در حدود 420-450 یورو/ تن است.
 • قراداد ماه ژوئن ABS در حدود 15-40 یورو/ تن افزایش را نشان می­دهد.
 • قرادادهای ماه ژوئن HCl ثابت مانده­اند، اگرچه تقاضای بخش بالادستی صنعت بسیار سریع­تر از اقتصاد اروپا در حال شکل­گیری است.
 • بازار آکریلونیتریل (ACN) چین در کوتاه مدت کمی با چالش مواجه شده است. با وجود عرضه زیاد در بازار اما تقاضا نیز بسیار کاهش یافته است. عرضه ACN در اروپا نیز در طول سه ماهه اول سال 2020 به دلیل بحران شیوع ویروس کرونا بیش از تقاضا بود. تقاضا در پایان سه ماهه اول سال 2020 کاهش یافت.کمترین میزان مصرف در اروپا در ماه مه بود و همینطور در ماه ژوئن نیز این روند ادامه داشت.
 • انتظار می­رود که فروش خودرو در 27 کشور حوزه یورو در حدود 25% کاهش داشته باشد. این کاهش بیشترین مقداری خواهد بود که تاکنون به ثبت رسیده است. رکود ناشی از همه­گیری، انجمن اتومبیل اتحادیه اروپا را وادار به تجدید نظر در پیش بینی خود در ژانویه کرده است. این انجمن انتظار داشت فروش خودروهای اتحادیه اروپا 2٪ کاهش یابد. این گروه تجاری پیش­بینی کرد حدود 6/9 میلیون اتومبیل در سال 2020 در سراسر اتحادیه اروپا فروخته می شود در صورتی که این مقدار در سال 2019، 8/12 میلیون دستگاه بوده است.
 • روند شروع دوباره صنعت، بسیار کند آغاز شده است و چشم انداز اقتصاد کلان، مسیری طولانی را برای بهبود نشان می دهد. چشم انداز آینده صنعت پتروشیمی تغییر کرده است و باید دید که آیا اقدامات مالی و حمایتی اعمال شده توسط دولت­ها باعث افزایش مصرف در بخش­هایی مانند صنعت خودرو خواهد شد یا خیر. پتانسیل موج دوم همه­ گیری و شیوع ویروس و میزان اثرات آن نیز همچنان سؤالات و نگرانی­های بسیاری را به وجود می آورد. با این حال، بعید است که اثرات موج دوم به همان اندازه موج اول باعث تعطیلی واحدها شود زیرا بسیاری از دولت­ها و شرکت­ها سعی می­کنند تا اقتصادها را شناور نگه دارند و از افول بیشتر شرایط اقتصادی خود جلوگیری کنند. اما کم کم روند شیوع موج دوم در حال پیشرفت است و احتمالا شوک موقتی ضعیفتری نسبت به شوک موج اول همه­گیری، در بازارها را شاهد باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top