رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

طراحی سایت
پنجشنبه 8 خرداد 1399.
تاریخ شمسی :
الخميس 6 شوال 1441.
تاریخ قمری :
May 28 2020.
تاریخ میلادی :

 

پس از کاهش قیمت نفت، فرآورده های نفتی و محصولات شیمیایی و پتروشیمی نیز کاهش قیمت را تجربه کردند.

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

پس از کاهش قیمت نفت، فرآورده های نفتی و محصولات شیمیایی و پتروشیمی نیز کاهش قیمت را تجربه کردند.

با توجه به آنکه قیمت ها هنوز به تعادل و پایداری نرسیده لذا تعمیم فضای فعلی به آینده امری نادرست است. همانطور که در مطالب قبلی در خصوص شرکت های پالایش نفت نیز عنوان شد، کرک اسپرد ها قابلیت اتکا ندارند و روزانه به شکل با اهمیتی تغییر می کنند.

با متعادل تر شدن فضا، نکات با اهمیتی در خصوص پتروشیمی های تولید کننده اوره، مواد پلیمری و پس ازان متانول دیده می شود.

شرکت های مصرف کننده میعانات گازی و نفتا، با افت بیشتری در خوراک نسبت به محصول مواجه بوده اند. برخی ممکن است تصور کنند که افت درآمد در کنار رشد حاشیه سود، منجر به کاهش سود خالص شده اما گراف ها در وضعیت فعلی نشان می دهد که شاخص خوراک 45درصد و شاخص محصول 20درصد کاهش داشته است!

در خصوص شرکت های پایین دست پتروشیمی، میزان کاهش نرخ تا حد زیادی در خوراک و محصول برابر بوده است. در اوره سازها به دلیل عدم افت محصول نهایی و کاهش قیمت گاز وضعیت مطلوب است و در متانولی ها به سبب آنکه علی رغم کاهش قیمت متانول اما همچنان p.e شرکت های گروه وضعیت مناسبی دارند، می توان شرایط را مطلوب دید.

 

نفتا در ابتدای ژانویه 570دلار - همکنون 210دلار = 63درصد کاهش قیمت

#میعانات_گازی پارس جنوبی ابتدای ژانویه 63دلار - همکنون 22 دلار = 65درصد کاهش

شرکت هایی نظیر پتروشیمی نوری، پتروشیمی اراک، بخش مهمی از زیرمجموعه های هلدینگ فارس، بخش مصرف کننده خوراک مایع جم ازین مواد استفاده می کنند.

اما گراف دیگر در تصویر بالا قیمت 3منطقه پلی اتیلن سنگین را نشان می دهد. ابتدای ژانویه قیمت حدود 800-850 بوده و همکنون 650 - 700 دلار بنابراین کاهش نهایتا 23درصد بوده است.

البته نمی توان به طور قطع گفت که وضعیت به نفت مصرف کنندگان خوراک مایع شده اما داده های واقعی نشان می دهد که احتمالا این اتفاق افتاده است.

 

خوراک مصرفی در پتروشیمی ایلام زیر مجموعه پترول و همینطور پتروشیمی پارس، اتیلن است.

گراف بالا نشان می دهد اتیلن از 670 دلار در ابتدای ژانویه به 420-450 دلار رسیده است.

این میزان کاهش در خوراک برابر با 33درصد است. استایرن هم از 900 دلار به 600 دلار افت کرده که محصول است.

تولوئن نیز از 650دلار به 350دلار افت کرده است. در حالی که LPG نیز به همین اندازه سقوط کرده است.

بنابراین تمامی پتروشیمی ها در یک تناسب مشابه نیستند. خوراک برخی همبستگی شدید با نفت داشته و 45درصد افت کرده، محصولات برخی 15درصد افت کرده پس فضا برای همه شرکت ها یکسان نیست.

 

 

مشاهده می گردد PVC از 840دلار در ژانویه به 770دلار همکنون افت کرده یعنی 8درصد اما اتیلن مصرفی برای تولید 33درصد کاهش داشته است!

پروپیلن در ژانویه 800دلار بوده و همکنون 600دلار است یعنی 25درصد افت کرده در حالی که پروپیلن از 950دلار به 820دلار افت کرده است یعنی 14درصد!

اگر فاصله خوراک و محصول را دلاری نگاه کنیم، مارجین دلاری تبدیل ماده اولیه به محصول بهبود یافته است.

البته این امر موقت است و نباید آن را به آینده تعمیم داد.

 

 

 

محصولات بالادست پتروشیمی که حجم بالای تولید دارند با قیمت نفت بسیار همبستگی دارند لذا به اندازه کاهش قیمت نفت، افت کرده اند.

محصولات پایین دست پتروشیمی که امکان ذخیره سازی بیشتری داشته اند، افت بسیار اندکی را تجربه کرده اند.

دامنه نوسان قیمت محصولات پتروشیمی و شیمیایی 15درصد تا 45درصد بوده است.

تقریبا هیچ پتروشیمی نبوده که افت قیمت محصول آن از ماده اولیه بیشتر باشد لذا اگر موجودی انبار بالای یک پتروشیمی در زمان ریزش قیمت ها منجر به کاهش حاشیه سود فصلی نشود، تداوم این وضعیت با نرخ های جاری هم نمی تواند به صنعت آسیب بزند.

نکته اینجاست که حاشیه سود در بلندمدت ثابت است لذا حتی اگر فرض کنیم این وضعیت به نفع پتروشیمی ها شده، باز هم تداوم آن امکان پذیر نخواهد بود.

بازار برای رسیدن به یک تعادل در سطح جهانی نیاز به 3 تا 6 ماه دارد و پس ازان وضعیت نرمال می شود. احتمالا شرکت های پایین دست به سرعت حاشیه سود خود را به دست می آورد و شرکت های بالا دست به دلیل همبستگی با نفت با سرعت کمتری حاشیه سود نرمال را پیدا می کنند.

قیمت گاز طبیعی نیز 25درصد در بازارهای جهانی سقوط کرده لذا کاهش خوراک متانول و اوره اتفاق افتاده است.

همکنون اوره در سطح قیمتی بسیار مناسبی است، افت متانول به دلیل قرنطینه در هندوستان است که کل عرضه را به سمت تایوان و کشورهای دیگر برده و بر قیمت متانول اثر منفی گذاشته است. با برگشت هندی ها، قیمت متانول به بالای 190 دلار بازمی گردد ضمن اینکه متانول مصارف ضدعفونی دارد و با نفت همبستگی بیشتری دارد و هرگونه بهبود در قیمت نفت به نفع متانول است./ هلالات

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top