رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

طراحی سایت
چهارشنبه 20 فروردين 1399.
تاریخ شمسی :
الأربعاء 15 شعبان 1441.
تاریخ قمری :
Apr 08 2020.
تاریخ میلادی :

 مهردادصادقی نکو از نسل دومی های صنعت پلاستیک است. وی بیش از یک دهه کار تشکلی کرده و  اخیرا در انتخابات انجمن همگن پلاستیک تهران بالاترین رای را کسب کرده است. مهرداد صادقی نکو در پی پرسش پایگاه خبری پپنا در خصوص صورتجلسه اخبر کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی (امکان پذیر نشدن گرد کردن رقم سهمیه های بهین یابی به ضرایب محموله) می گوید:

گفت و گوی پپنا با مهرداد صادقی نکو منتخب اول انجمن پلاستیک تهران: تصمیمات غیر کارشناسی وزارت صمت و سکوت تشکلهای عضو ستاد تنظیم بازار در مورد مصوبه عدم لحاظ ضریب محموله و گرد کردن آنها

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

 مهردادصادقی نکو از نسل دومی های صنعت پلاستیک است. وی بیش از یک دهه کار تشکلی کرده و  اخیرا در انتخابات انجمن همگن پلاستیک تهران بالاترین رای را کسب کرده است. مهرداد صادقی نکو در پی پرسش پایگاه خبری پپنا در خصوص صورتجلسه اخبر کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی (امکان پذیر نشدن گرد کردن رقم سهمیه های بهین یابی به ضرایب محموله) می گوید:

باید خدمت شما عرض کنم که بنده نمی دانم چرا دوسالی است وزارت صمت دقیقا در اسفند ماه به بازار شوک وارد می کند سال گذشته با راه اندازی کمیته های بازبینی استانی و ملاک عمل قراردادن ارزش افزوده و امسال با حذف ضریب محموله و گرد کردن باعث گرانی مواد در آخر سال شد و این دقیقا خواسته دلالان و دلالان تولید گرنماست که مواد موجود در انبارهای خود را در این ماه پایانی با قیمت های بالا به مصرف کننده های واقعی عرضه کنند؟!

از اواسط سال 1397 با برخوردهای تعزیراتی و قضائی عده ای از تولیدکنندگان مجبور شدند که برای تهیه مواد خود مستقیما به بهین یاب و بعد بورس مراجعه کنند این تولیدکنندگان تا قبل از این مواد خود را از بازار آزاد تهیه می کردند مدارک آنها از قبیل مصرف برق ، تعداد پرسنل ، تعداد ماشین آلات و تجهیزات نشان دهنده این بود که آنها با تمام ظرفیت در حال تولید هستند اما با توجه به عدم ارائه فاکتور رسمی مواد اولیه در بازار آزاد و از طرف دیگر استقامت عمده فروشان و خورده فروشان محصولات تکمیلی پلیمری در مورد صدور فاکتور  برای آنها باعث شده بود که در گزارشات ارزش افزوده از خرید و فروش کمتری برخوردار باشند.

وزارت صمت موضوع اظهارنامه ارزش افزوده را با دستورالعملی در کار قرارداده بود که باعث شد تولیدکنندگان واقعی نتوانند تمامی مواد مورد مصرف خود را از بورس یا تعاونی ها تهیه کنند و بازمجبور بودند که بخش اعظم مواد مورد نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنند، همان موقع اعتراضات زیادی در سازمانهای صنایع استانی مطرح شد اما با نظر به ضریب محموله و گرد کردن ( یعنی اگر سهمیه تعین شده شما با آن فرمول غیر منظقی 5 تن بود به شما یک محموله 20 تا 24 تنی بسته به وزن محموله تعلق میگرفت) تا 30 درصد ظرفیت تولیدی یک واحد فعال واقعی تامین مواد اولیه می شد که تاحدی باعث فروکش کردن اعتراض ها شد. در هفته گذشته بیکباره این ضریب را نیز حذف کردن که این نه تنها باعث گرانی مواد اولیه در بازار آزاد شده  بلکه در آخر سال بجای عیدی از طرف دولت به آنها در این شرایط سخت آنها دچار مشکل شده اند . ضمنا همان سهمیه قطره ای مثلا 5 تن را نیز واحد نمی تواند از بورس بخاطر همان ضریب محموله دریافت کند.

عنوان شده که این واحدها باید از تعاونی ها خرید کنند بنده با تعاونی ها صد در صد موافق هستم ولی نمی توان از لحاظ حقوقی و قانون تجارت واحد ها را مجبور به خرید حتمی از تعاونی ها کرد.

و سئوال اینجاست که حال اگر از تعاونی خرید کنند همان 5 تن کفاف تولید محصولات آنها را می دهد؟!

آیا به سرعت یک واحد می تواند عضو و سهامدار تعاونی شود در این آخر سال تا همان نیمچه قطره سهیه اش نسوزد؟!

آیا واحدی که ظرفیت پروانه اش مثلا 1000 تن است ولی ظرفیت تولیدی واقعی اش با توجه به افزایش ماشین آلات ( که هنوز به ظرفیت پروانه به دلایل قوانین ظالمانه محیط زیست اضافه نشده) 2500 تن می باشد می تواند با 5 تن به تولید ادامه دهد؟!

آیا وزارت صمت مجوزی به این واحدها می دهد که اگر کسری مواد مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کردن مورد تعقیب قضائی و تعزیراتی قرار نگیرند؟!

آیا سازمان حمایت از مصرف کننده با گران شدن قیمت محصولات بخاطر تهیه مواد آن از بازار آزاد و با نرخ گران با تولید کننده برخورد نخواهد کرد؟!

متاسفانه این تصمیمات در این برهه از زمان غیر کارشناسی و در راستای حقوق دلالان است و تولیدکنندگان واقعی را نابود خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top