رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

طراحی سایت
چهارشنبه 14 خرداد 1399.
تاریخ شمسی :
الأربعاء 12 شوال 1441.
تاریخ قمری :
Jun 03 2020.
تاریخ میلادی :

پایگاه خبری پپنا همواره مبنای خود را حمایت از تولید محصولات پلیمری در کشور قرار داده است. اما گاهی اخبار ما فروشندگان مواد پلیمری را آزرده است. باید بپذیریم فروشندگان مواد در صنعت پلاستیک نقش بی بدیلی دارند. اخیرا یکی از فروشندگان مواد پلیمری گفت و گویی با پپنا انجام داده که متن آن را در ادامه می خوانید. ایشان خواست نامش پای مصاحبه نیاید. (تعبیر خودشان)

 گفت و گو با یکی از دلالان (فروشندگان مواد پلاستیک): اخبار غیر واقعی منتشر نکنید، الان دلال بازار، کارخانه دار است/ ما هیچ وقت دلال نبودیم، فروشنده موادیم

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی – پپنا (www.ppna.ir): پایگاه خبری پپنا همواره مبنای خود را حمایت از تولید محصولات پلیمری در کشور قرار داده است. اما گاهی اخبار ما فروشندگان مواد پلیمری را آزرده است. باید بپذیریم فروشندگان مواد در صنعت پلاستیک نقش بی بدیلی دارند. اخیرا یکی از فروشندگان مواد پلیمری گفت و گویی با پپنا انجام داده که متن آن را در ادامه می خوانید. ایشان خواست نامش پای مصاحبه نیاید. (تعبیر خودشان)

 

رابطه کارگزاری ها با تولیدکنندگان و دلالان مواد پلیمری چیست؟

دلال نه فروشنده مواد پلیمری.

چند بار گفته ام که ما دلال نیستیم. فروشنده مواد پلیمری هستیم.

فروشنده ها الان کارشان ضعیف شده است. قبلا تولیدکننده و فروشنده مواد پلیمری خودشان همدیگر را پیدا می کردند. در حال حاضر واسطه ای بین این دو جریان به وجود آمده که کارگزاری ها هستند.

کارگزاری ها به غیر از کار اصلی خود، تولیدکنندگان و فروشندگان مواد را به هم وصل می کنند. به خاطر حاشیه سودی که مواد پلیمری در یکی دو سال اخیر داشته خود کارخانه داران، پول مواد پلاستیک را می خورند و به اسم فروشنده ها تمام شده است.

تاوان این رانت را هم فروشنده ها دادند.

کارخانه دار دست کم 70 درصد قیمت مابه التفاوت مواد در بورس و بازار آزاد را می خورند، دست فروشنده مواد حدود 20 درصد می رسد. کارگزاری ها هم 10 درصد برمی دارند

 

یعنی سود آنقدر جذاب هست که تولیدکننده تمام مالیات آن را هم پرداخت می کند؟

اصلا PP نه، مثلا یک ماشین مواد تزریقی، باری که از بورس می گیرد 9500 تمام می شود. دوازده هزار تومان در بازار به فروش می رسد. 1500 تومان قطعا به کارخانه دار می رسد. کارخانه دار ماهی دو سه بار از سهمیه خود را هم بفروشد 100 میلیون راحت کار کرده است. مالیاتش را هم می دهد. مگه چقدر مالیات می شود.

 

طرح افق را چگونه می بینید؟

کدوم طرح، از این طرح های افق و طلوع و غروب تا حالا زیاد داشته ایم

طرح است دیگر. الان این طرح ها نتیجه ای نداشته است.

 

الان بزرگان فروش مواد در بازار هستند؟

نه، بزرگان نیستند. از پارسال تا حالا 80 درصدشان کار نمی کنند. یا حالا به خاطر اتفاقاتی که سال پیش افتاد یا به دلیل مسائل مالیاتی ترجیح می دهند کار نکنند.

این دوستانی که می گویی که سر کارش می روند دلیل بر کار کردنشان نیست. می آیند سر کار که کار کرده باشند. بالاخره 30 تا 40 تا 50 سال عمرش رو مواد می فروخته، حالا چیکار کند.

 

اینکه بچه ها کم سن و سال رامشه ای بر بازار فعال اند درست است؟

نه فقط رامشه ای نیستند. ولی قبول دارم که فروشنده مواد بچه های کم سن و سال تری نسبت به گذشته هستند. به طور کلی جریان دلالی مواد در اختیار کارخانه داران است.

قدیم، بازار، مواد را می خرید. پتروشیمی هم این را می دانست. این را قطعی به شما می گویم که از فروشندگان مشورت می گرفتند که بار خود را چگونه عرضه کنند.

در هر حال بازار از دست فروشندگان خارج شده است. دست کارخانه داران است.

این خرید و فروش که حالا جان گرفته هم با پول کارخانه دار نیست با پول فروشندگان است اما سود آن را کارخانه دار می خورد.

 

این مواد با این حجم خرید، تولید می شود؟

بله. همیشه تولید شده است. مواد در هر مقطع زمانی و با هر قیمتی تولید شده است. مدت زمان آن فرق می کرده. مثلا یک ماده را سه ماه انبار می کردند و بعدا وارد بازار می شد. الان دپوی مواد کمتر از یک ماه است. چون قیمت مواد بالا رفته است.

 

احتمال اینکه دلالان به سمت تولید بیایند هست؟

دلال نه، فروشنده مواد .

صد در صد. الان فروشندگان در حال رایزنی با دارایی هستند تا تکلیف مالیاتشان روشن شود.

اگر مساله مالیات فروشندگان مواد حل شود آنها قطعا در همین صنف می مانند. اگر این مشکل حل نشود مواد فروشان رو به تولید می آورند. مواد فروشان سرمایه بالایی دارند. ضریب هوش بالایی هم دارند.

سی، چهل سال با مواد اولیه کار کرده اند. تولید یعنی مواد اولیه و فروش.

دستگاه و قالب و ... خریدنی است و کار با آن پیچیدگی خاصی ندارد.

اصل کار تولید محصولات پلاستیکی تامین مواد اولیه و فروش است. فروشنده مواد آدم قوی ای است. من فکر می کنم همین گونه پیش برود فروشندگان مواد سمت تولید بیایند.

شما هم می دانی که چند نفر از اینها سمت تولید آمده اند و چه کارخانجات با کیفیت و چه ماشین آلات خوبی را در کارخانه خود نصب کرده اند.

به نظر من اگر اینها به بازار تولید بیایند حتما با کارخانه داران فعلی سرشاخ خواهند شد. شاید بازار به هم بریزد.

تولیدکنندگان همواره سودهای بالایی مدنظرشان هست. ولی مواد فروشان دنبال سود بالا نیستند. عادت کرده اند کارشان گردشی باشد.

 

یعنی جای مواد فروش و کارخانه دار عوض می شود؟

اون که عوض شده . همین الان عوض شده است. تولیدکنندگان ما شده اند تولیدکنندگان مواد فروش. یعنی مواد را می گیرند. بخشی از مواد را مصرف می کنند و بخشی از آن را می فروشند.

این هم به این دلیل است که بزرگان بازار مواد در بازار نیستند اگر بودند توان این جور کارها را نداشتند.

همین کارخانه داران که مواد فروشی می کنند خودشان توان فروش ندارند. اگر به قول شما همین بچه های کم سن و سال نباشند آنها توان فروش مواد را ندارند.

فقط سود را می برد. سهمیه دارد و سود می خورد. پول مواد هم از فروشنده مواد می گیرد.

الان اصلی ترین دلال مواد پلاستیک که بشه دقیقا واژه دلال را به او بست خود کارخانه دار است.

همه کارخانه داران؟

قطعا نه، صحبت های من مطلق نیست. اما بیشتر کارخانه داران پول مواد می خورند.

ببین شغل مواد فروش از اول فروشنده بوده است. مواد پلاستیک را می خریدند و می فروختند. فروشنده مواد پلاستیک بوده اند. اگر واقعا دنبال دلال می گردی برو سراغ رفقای خودت.

فروشنده از اول تکلیفش روشن بوده کارخانه ای نداشته است.

 

مواد فروشان از اتحادیه جواز دارند.

وقتی بخواهند گیر بدهند با جواز کاری ندارند. می گویند کارت غیرقانونی است.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top