رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

طراحی سایت
دوشنبه 5 خرداد 1399.
تاریخ شمسی :
الإثنين 3 شوال 1441.
تاریخ قمری :
May 25 2020.
تاریخ میلادی :

 7 نکته طلایی برای خرید بهترین دستگاه ترموفرمینگ

 

7 نکته طلایی برای خرید بهترین دستگاه ترموفرمینگ

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

 

 7 نکته طلایی برای خرید بهترین دستگاه ترموفرمینگ

  1. جنس محصول

دستگاه ترموفرمینگ توانایی تولید ظروف یکبار مصرف از ورق های پلیمری مختلف همچون PET، PP،PS، PVC، PE را دارد. نکته حایز اهمیت در خرید دستگاه ترموفرمینگ دانستن سهم اعظم تولید از انوع ورق ها می باشد. با توجه به اینکه هر پلیمر دارای دمای HDT (دمای تغییر حالت در اثر دما)، استحکام مذاب و خواص فیزیکی و مکانیکی مختلف می باشد باید جنس محصول مورد نظر در هنگام خرید دستگاه ترموفرمینگ به فروشنده اعلام گردد. به عنوان مثال برای تولید ظروف یکبار مصرف از جنس PP پلی پروپیلن نیاز به دستگاه پیش گرم کن برای حرارت دهی بهتر به این پلیمر و در نتیجه فرم دهی و برش بهتر خواهد بود.

 

7 نکته طلایی برای خرید بهترین دستگاه ترموفرمینگ

  1. سرعت ترموفرمینگ

تعداد سیکل بر دقیقه دستگاه ترموفرمینگ بیانگر سرعت بازگشت سرمایه شما می باشد. هر قدر دستگاه ترموفرمینگ قوی تر  و سریع تر خریداری کنید بازگشت سرمایه و سوددهی شرکت شما به همان میزان افزایش می یابد.

 

  1. قالب دستگاه ترموفرمینگ

قالب یکی از قسمت های تاثیر گذار در فرآیند ترموفرمینگ است. جنس قالب تاثیر زیادی بر سرعت و کیفیت تولید خواهد داشت. از جمله خواص مهم برای یک قالب، داشتن هدایت گرمایی، استحکام بالا و پایداری ابعادی می باشد. جنس قالب ترموفرمینگ می تواند از چوب، گچ، کامپوزیت های چوب، آلومینیم و یا استیل باشد. انتخاب جنس قالب بستگی به عواملی همچون تعداد قطعه تولیدی، فشار و دمای کار دارد. یکی دیگر از عوامل اصلی تأثیرگذار بر انتخاب جنس قالب، هزینه است. هزینه نه تنها به هزینه مواد قالب بلکه به هزینه های مربوط به ساخت، تعمیر و نگهداری و ... مرتبط می باشد. چوب، گچ و کامپوزیت های چوب معمولاً برای قالب های نمونه اولیه (prototype) استفاده می شود. ساخت آنها ارزان است اما این جنس از قالب ها دوام خوبی ندارند.. قالب های آلومینیومی و فولادی برای تولید در تیراژ بالا استفاده می شود که نیاز به ماندگاری طولانی دارد. این مواد نسبتاً آسان ساخته شده، سختی سطح (surface hardness) عالی و مقاومت سایشی بالا دارند. یکی از مقرون به صرفه ترین و قابل انطباق ترین مواد مورد استفاده در قالب های ترموفرمینگ آلیاژ آلومینیوم است که سازگاری و دوام بالایی را دارد.

 7 نکته طلایی برای خرید بهترین دستگاه ترموفرمینگ

صیقل دادن سطح قالب تاثیر بسزایی بر کیفیت قطعه تولیدی ترموفرم شده خواهد داشت. هر گونه خراش یا علامتی بر روی قالب در سطح محصول نهایی ظاهر خواهد شد.  بنابراین بسیار مهم است که قالب سطحی صاف داشته باشد. با این وجود باید به این نکته توجه داشت که اگر سطح قالب بیش از حد صیقل داده شود، ملکول های هوا به آسانی بین سطح قالب و ورق به تله می افتند و بر روی سطح قطعه نواقص به وجود می آورند. در بعضی مواقع ترموفرم کاران درخواست می کنند تا بر روی سطح قالب طرح یا بافت خاصی قرار بگیرد تا این طرح بر روی قطعه تولیدی نمایان گردد. وجود تعداد حفره کافی برای ایجاد خلاء برای اطمینان از تخلیه هوای بین ورق و قالب لازم می باشد. قطر حفره خلاء نباید از ضخامت ورق تجاوز کند. از سوی دیگر اندازه حفره های خلاء نباید خیلی کوچک باشد زیرا مدت زمان مورد نیاز  برای تخلیه هوای محبوس شده بیشتر و منجر به فرمدهی ناقص محصول نهایی خواهد شد. حفره های خلاء در سایز بزرگ ایجاد علامت ناخواسته  بر روی سطح محصول نهایی می کنند. در طراحی قالب دو نوع امکان پذیر می باشد. قالب نر و قالب ماده. نکته مهمی که باید به خاطر سپرد این است که جزییات مورد نظر فقط بر روی یک سطح بدست خواهد آمد. تفاوت دیگر در بین این دو نوع طراحی این است که در قالب نر انتهای قطعه معمولا دارای ضخامت بیشتر و یکنواخت تر می باشد و دیواره ها نازک تر هستند. در حالیکه در قالب ماده دیواره ها دارای ضخامت بیشتر و کف محصول دارای ضخامت کمتر می باشد. (لازم به ذکر است که وجود Plug Assist به یکنواختی ضخامت در حالت قالب ماده کمک می کند.)

 

 7 نکته طلایی برای خرید بهترین دستگاه ترموفرمینگ

  1. نیروی کلمپینگ (Clamping Force)

نیروی کلمپینگ یا به عبارتی "نیروی بستن" یکی از عوامل تعیین کننده در دستگاه ترموفرمینگ می باشد. بسیار مهم است که در حین فرایند فرم دهی یا برش ورق پلاستیکی نیروی کلمپینگ به اندازه کافی اعمال گردد. نیروی کلمپینگ کم منجر به خروج ورق از فریم کلمپینگ و در نتیجه فرم دهی ناقص می شود. نیروی کلمپینگ بالا در دستگاه ترموفرمینگ  و حرکت دقیق لازمه تولید موفق در دستگاه ترموفرمینگ ظروف یکبار مصرف پلاستیک هستند.

 7 نکته طلایی برای خرید بهترین دستگاه ترموفرمینگ

  1. تکنولوژی موتورهای سروو (Servo Motors)

موتورهای سروو نوعی موتور های الکتریکی هستند که به دلیل اینرسی پایین تر، تغییر سرعت در آن ها بسیار سریع است. کنترل حرکت با استفاده از تکنولوژی موتورهای سروو، فرایند ترموفرمینگ ظروف یکبار مصرف پلاستیک را سریع تر، ارزان تر و در مقیاس بزرگتر ممکن می سازد. موتور های سروو ترکیبی  سطح بالاتر از قدرت موتورهای هیدرولیک و سرعت موتورهای پنوماتیک هستند. سرعت و دقت بسیار بالا از جمله مزیت های موتور های سروو نسبت به موتورهای هیدرولیک و پنوماتیک می باشد. موتورهای سروو راهکاری مقرون به صرفه و با بازده بالا می باشند. تکنولوژی موتورهای سروو در دستگاه ترموفرمینگ کنترل بر روی این فرایند را بالا می برد و آلودگی صوتی را کاهش می دهد.سیکل تولید را افزایش می دهد و مصرف انرژی را کاهش می دهد و به صورت کلی سبب افزایش اثر بخشی دستگاه ترموفرمینگ شده و ایمنی فرایند را ارتقا می بخشد.

 

  1. هیتر

مرحله حرارت دهی ورق یکی از مراحل حیاتی در دستگاه ترموفرمینگ ظروف یک بار مصرف پلاستیک می باشد که تمامی مراحل بعد از آن را تحت تأثیر قرار می دهد. به دلیل ضریب انتقال حرارت کم در پلاستیک ها، دمای ورق مخصوصا در ورق های با ضخامت بالا غیرهمگون خواهد بود. ترموفرمینگ دارای یک "بازه حرارتی فرایندی" برای تولید خوب می باشد. دمای مرکز قبل از خروج دمای سطح از این بازه باید در این بازه قرار بگیرد. اگر دمای سطح ورق بالاتر از بازه حرارتی فرایندی رود، ورق تخریب شده و روی سطح آن بلیستر و حباب ظاهر می شود. اگر دمای ورق کمتر از بازه حرارتی فرایندی باشد، فرم دهی به خوبی انجام نمی شود و ورق پاره می شود. بازه حرارتی فرایندی تعیین کننده سرعت و کیفیت تولید خواهد بود. کنترل دمایی برای ورق های نیمه کریستالین مثل PP مهم تر از ورق های پلیمری آمورف مثل PS خواهد بود زیرا بازه حرارتی فرایندی در آنها کوچکتر خواهد بود.

استفاده از هیترهای مادون قرمز تغییرات دمایی در ورق را با استفاده از تطابق انتشار حرارت مادون قرمز به خواص جذب ماده در حالت فرایند به مینیمم حالت ممکن می رساند. هیتر های مادون قرمز دارای زمان پاسخ بهتری هستند و هزینه انرژی را کاهش می دهند. این هیترها پر بازده ترین نوع حرارت دهی به انواع ورق در ضخامت های مختلف را دارند. هیترهای Quartz  و Ceramic ازجمله هیتر های مادون قرمز مناسب برای فرایند ترموفرمینگ تولید ظروف یکبارمصرف پلاستیک می باشند.

  1. خدمات دستگاه ترموفرمینگ

ارائه خدمات پس از فروش دستگاه ترموفرمینگ یکی از عوامل مهمی است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشت. با توجه به شرایط کنونی کشور، خرید دستگاه ترموفرمینگ تنها از کشورهایی منطقی است که بدون ایجاد مشکل و یا اختلال تمایل به ارائه خدمات بی وقفه به مشتری دارند.

 

 

جهت مشاهده ویدئو بر روی لینک زیر کلیک فرمایید:

https://dibajsanat.com/مقالات/7-نکته-طلایی-برای-خرید-بهترین-دستگاه-ترموفرمینگ/

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید دستگاه ترموفرمینگ تولید ظروف یکبار مصرف PP، PS، PVC، PLA، PET و ...  به وب سایت شرکت دیباج صنعت پاسارگاد  به آدرس www.dibajsanat.com مراجعه فرموده و یا با شماره تلفن 02186086951 و شماره موبایل 09127025660  تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top