رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

طراحی سایت
دوشنبه 5 خرداد 1399.
تاریخ شمسی :
الإثنين 3 شوال 1441.
تاریخ قمری :
May 25 2020.
تاریخ میلادی :

در حال حاضر قیمت یک دستگاه معمولی ایرانی ( ۵۰ یا ۶۰ تن)، حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است.

 کسب‌وکار تزریق پلاستیک چگونه است؟

 

 

 

 این روزها تبلیغات مربوط به خرید دستگاه تزریق پلاستیک، اوج گرفته است. گفته می‌شود که این کسب‌وکار تولیدی، بسیار سودآور است. آیا موضوع واقعیت دارد؟ کسانی که قصد ورود به این حوزه را دارند باید به چه نکاتی توجه داشته باشند؟ تزریق پلاستیک در سطح کوچک به چقدر سرمایه نیاز دارد؟ برای یافتن پاسخ سوالات خود با رئیس انجمن ملی صنایع پلاستیک به گفتگو نشستیم.

بازار راکد است

بیوک صحاف امین اظهار داشت: رکود باعث شده که حتی کار آنهایی که علم و تخصص کافی دارند هم راکد باشد. بعضی از واحدهای تولیدی با ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت تولیدی خود کار می‌کنند. تزریق پلاستیک کار چندان پیچیده‌ای نیست اما از نوع کارهای فنی است و بدون داشتن شناخت کافی نمی‌توان کالای مرغوب تولید کرد. بازاریابی و پیدا کردن مشتری هم موضوع بسیار مهمی است. کسی که در این حوزه فعالیت می‌کند باید بتواند با حداقل قیمت، مشتری را جذب کند. به‌هرحال کسی که بدون تجربه و آگاهی وارد این کار می‌شود ممکن است سرمایه خود را از دست بدهد.

قیمت دستگاه چقدر است؟

وی در ارتباط با قیمت دستگاه‌ تزریق پلاستیک گفت: قیمت دستگاه‌ها هم افزایش یافته است. در حال حاضر قیمت یک دستگاه معمولی ایرانی ( ۵۰ یا ۶۰ تن)، حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است. رقم بالایی است و ورود افراد ناوارد به این حوزه ممکن است با شکست همراه باشد. البته دستگاه‌ها، انواع مختلف دارند و ظرفیت تناژ آنها فرق دارد. قیمت‌ها از ۲۰۰ میلیون شروع می‌شود و به چند میلیارد هم می‌رسد.

صحاف در ادامه افزود: کالاهای مختلفی را می‌توان تولید کرد. می‌توان ظروف پلاستیکی مربوط به خانه یا قطعات پلاستیکی مربوط به خودرو (مثلا چراغ و جلوی داشبورد) را تولید کرد. تولید هر محصول، قالب خاص خود را لازم دارد. به‌هرحال نباید این کار پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و به‌هیچ‌عنوان نباید فکر کرد به هیچ دانش خاصی نیاز ندارد. البته بعضی محصولات را می‌توان به راحتی تولید کرد ولی این نوع اقلام ارزشی ندارند و معمولاً از مواد بازیافتی و غیراستاندارد ساخته می‌شوند.

تولید سبد به‌صرفه است؟

یکی از اقلامی که اخیرا درباره تولید آن، تبلیغات گسترده‌ای انجام می‌شود سبد پلاستیکی برای باغات است. صحاف امین در ارتباط با این کالا گفت:بازار اشباع شده است. هر جا فناوری به کاررفته، کم باشد رقابت شدید‌تر خواهد بود. سبد و ظروف بسته‌بندی میوه جز همین اقلام است. این نوع محصولات معمولاً از مواد درجه‌یک تولید نمی‌شود. وزن این نوع جعبه‌ها و سبدها باید در عین آنکه استحکام خوبی داشته باشد کم باشد. در طراحی قالب این محصول باید استحکام و سبکی را در نظر گرفت. شکل ظاهری سبد و جعبه هم باید مطلوب و بازارپسند باشد. برای تولید این محصول به دستگاه‌های بزرگ‌تری (۳۰۰ تا ۴۰۰ تن) نیاز است. به‌هرحال آدم به قول صفرکیلومتر نمی‌تواند با موفقیت از همه این مراحل عبور کند. در حوزه پلاستیک، اقلامی هست که تولید آنها به مراتب آسان‌تر است. کیسه‌ نایلونی یکی از آنهاست. تولید این کیسه‌ها به تجربه و تخصص خاصی نیاز ندارد و برای تازه‌کاران مناسب خواهد بود. البته همان‌طور که گفتم پیچیده نبودن فناوری تولید این نوع محصولات باعث شده است که بازار فروش آنها رقابتی باشد. ظرفیت تولیدی بیشتر از نیاز داخلی است. البته بعضی واحدهای تولیدی بازار کشورهای همسایه را بررسی کرده و محصولات خود را صادر می‌کنند. اگر کیسه سبک باشد اما از استحکام کافی برخوردار باشد تمایل به خرید آن افزایش می‌یابد. یک تولیدکننده ممکن است از هر کیلو ماده خام ۸۰ کیسه تولید کنند اما دیگران ۱۰۰ یا ۱۵۰ عدد.

 

منبع: گسترش نیوز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top