رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

 توقف تولید پتروشیمی نوری منجر به توقف و یا کاهش شدید تولید به صورت مستقیم و غیرمستقیم در بیش از ۱۰ پتروشیمی کشور می شود.
توقف تولید در بزرگترین مجتمع تولیدکننده محصولات زنجیره آروماتیک‌ها وارد هشتمین روز می‌شود که توقف تولید در این مجتمع پتروشیمی که خوراک دیگر واحدهای پتروشیمیایی را می دهد منجر به کاهش تولید محصولات دست کم در بیش از ۱۰ شرکت بزرگ و مهم پتروشیمی کشور در شرایط سخت تحریم شده است.

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

 توقف تولید پتروشیمی نوری منجر به توقف و یا کاهش شدید تولید به صورت مستقیم و غیرمستقیم در بیش از ۱۰ پتروشیمی کشور می شود.
توقف تولید در بزرگترین مجتمع تولیدکننده محصولات زنجیره آروماتیک‌ها وارد هشتمین روز می‌شود که توقف تولید در این مجتمع پتروشیمی که خوراک دیگر واحدهای پتروشیمیایی را می دهد منجر به کاهش تولید محصولات دست کم در بیش از ۱۰ شرکت بزرگ و مهم پتروشیمی کشور در شرایط سخت تحریم شده است.
پتروشیمی نوری در روزهای ابتدایی شهریورماه امسال به دلیل مسائل فنی که تا امروز جزئیات آن اعلام نشده است به دلیل انجام تعمیرات اضطراری و از پیش برنامه‌ریزی نشده با توقف کامل تولید روبرو شد.
توقف تولید در این مجتمع پتروشیمی به صورت مستقیم و غیرمستقیم منجر به کاهش تولید در پتروشیمی جم، پارس، شهید تندگویان، شیمی بافت، پلی پروپیلن جم، پلیمر آریا ساسول و واحدهای تولیدکننده محصولات پلی‌استایرنی همچون پتروشیمی انتخاب، تبریز، تخت جمشید پارس و غیره شده است.
غفلت تاریخی در ساخت و تکمیل زنجیره‌های آروماتیک در صنعت پتروشیمی با وجود تولید خوراک فراوان میعانات گازی پس از توسعه پارس جنوبی از یک طرف و تاخیرهای گسترده در تکمیل و بهره برداری از واحد جدید پارازایلن پتروشیمی بوعلی‌سینا از طرف دیگر باعث شده که در اوج شرایط تحریم، پتروشیمی نوری به یکی از استراتژیک ترین و مهمترین مجتمع‌های پتروشیمی ایران تبدیل شود.
موضوعی که مدیران و مسئولان ارشد هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس پیشتر از اهمیت و جایگاه تولید پایدار و مستمر پتروشیمی نوری در شرایط تحریم به خوبی آگاه بودند.
همزمان با اعمال تحریم‌های غیرقانونی و مشکلات صادرات میعانات گازی تولیدی پارس جنوبی، پتروشیمی نوری با مصرف روزانه ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی ریسک تولید گاز در این حوزه را کاهش داده و عملا در کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس با مصرف میعانات گازی و تولید محصولات با ارزش افزوده منجر به جلوگیری از انباشتگی میعانات گازی در عسلویه شده اند.
مصرف میعانات گازی یکی از دلایل مهم شدن پتروشیمی نوری بوده اما از دلایل ارتقای جایگاه این مجتمع پتروشیمی را باید در تولید محصول مهم «پارازایلین» جستجو کرد.
هم اکنون در پتروشیمی بندرامام و بوعلی سینا که هر دو زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس بوده، تولید پارازایلن متوقف است و پتروشیمی اصفهان هم از ظرفیت بسیار پائین تولید پارازایلن برخوردار است. در این شرایط نوری با تولید روزانه ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ تن پارازایلن به بزرگترین تامین کننده خوراک پتروشیمی شهید تندگویان تبدیل شده است. توقف تولید پتروشیمی نوری و به دنبال آن توقف تولید پارازایلن در این مجتمع تامین خوراک پتروشیمی شهید تندگویان را با ریسک و نگرانی روبرو کرده و از آنجایی‌که خوراک تندگویان با کشتی تامین می شود باید شاهد کاهش تولید این مجتمع تا چند هفته آینده باشیم زیرا مخازن پتروشیمی تندگویان از ظرفیت بالای ذخیره‌سازی پارازایلن برخوردار نبوده و با توجه به زمان بر بودن انتقال خوراک از عسلویه به ماهشهر این مجتمع هم به زودی با کاهش و احتمالا در صورت طولانی شدن فرآیند توقف پتروشیمی نوری با کاهش شدید و حتی توقف تولید روبرو می‌شود که این توقف بازار عرضه و تقاضای PET به عنوان محصول مهم پتروشیمی تندگویان را نشانه خواهد گرفت.

 

در همین حال

مدیرعامل پتروشیمی نوری گفت: عملیات اورهال پتروشیمی نوری روز چهارشنبه به اتمام می رسد و از پنجشنبه و جمعه این پتروشیمی به مدار تولید باز می گردد.

تقی صانعی مدیر عامل پتروشیمی نوری با اشاره به عملیات اورهال این مجتمع پتروشیمیایی گفت: از ۱۰ روز قبل به دلیل شرایط اضطراری ایجاد شده تصمیم گرفتیم که مجتمع پتروشیمی را به اورهال ببریم و آپ گریت کنیم.

وی ادامه داد: سال گذشته از ۱۳ واحد این مجتمع فقط ۲ واحد آپ گریت شده بود و مابقی واحدها به حداکثر ظرفیت فعالیت می کرد اما امسال شرایط به گونه ای رقم خورد که باید این مجتمع برای اینکه بتواند با حداکثر ظرفیت کار کند اورهال شود.

صانعی تصریح کرد: پیش از انجام اورهال نیز موضوع به شرکت ملی صنایع پتروشیمی اطلاع رسانی شد و از سوی دیگر مخازن خوراک واحدهایی که از ما خوراک دریافت می کردند را پر کردیم تا در طول مدتی که اورهال صورت می گیرد مشکلی برای واحدها پیش نیاید.

وی در پایان تصریح کرد: به تمام واحدها اعلام کردیم عملیات اورهال روز چهارشنبه به اتمام می رسد و روز پنجشنبه و جمعه واحد به مدار تولید باز می گردد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top