رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

هفته گذشته حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا به نزدیکی ۶۱ هزار تن رسید که به نسبت هفته پیش از آن کمتر از ۱۴ درصد افت را نشان می‌دهد.

پلیمر ها، رکودی عمیق تر از حد انتظار

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی – پپنا (www.ppna.ir):

 

هفته گذشته حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا به نزدیکی ۶۱ هزار تن رسید که به نسبت هفته پیش از آن کمتر از ۱۴ درصد افت را نشان می‌دهد. این در حالی بود که متوسط حجم معاملات سال گذشته ۶۲ هزار و ۸۲۴ تن بود؛ یعنی حجم معاملات هفته‌ای که گذشت حتی از متوسط پارسال هم کمتر بوده است. افت ۵/ ۲۲ درصدی حجم تقاضا را باید دلیل اصلی کاهش حجم داد‌و‌ستد در این گروه کالایی به شمار آورد آن هم در وضعیتی که عرضه‌ها تنها ۲ درصد کاهش یافته بود.

در ماه رمضان امسال با رکودی عمیق‌تر از سال‌های قبل روبه رو هستیم. رکودی که نه تنها روند کاهشی قیمت‌ها را موجب شده بلکه بر میزان تقاضای مواد اولیه و حجم خرید محصولات نهایی هم اثر گذاشته است. میزان رشد تقاضای ظروف یک بارمصرف از حد انتظار کمتر شده و این رخداد را باید یکی از واقعیت‌های تلخ این روزها به شمار آورد، با این حال این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده شاهد رشد تقاضا باشیم اگرچه تنها یک امیدواری است. وضعیت اقتصادی در جامعه موجب شده تا تقاضای محصولات نهایی کمتر از حد انتظار باشد آن هم در وضعیتی که بازار اغلب از محصولات نهایی و مصنوعات پلیمری وارداتی خالی شده ولی در نهایت میزان تقاضای مصرف‌کننده نهایی هم به شدت کاهش داشته است. این سیگنال در شرایطی اهمیت پیدا می‌کند که باید به واقعیتی به‌عنوان مصرف مواد اولیه از ضایعات هم اشاره کرد که اگرچه قیمت تمام شده تولیدات را کاهش می‌دهد ولی در کنار آن کیفیت کالا را هم تقلیل داده و نگرانی‌های جانبی خاص خود را به همراه دارد. البته برای تولید مصنوعات صنعتی بحث متفاوت است ولی در کل بازار چهره جدیدی به خود گرفته که واقعیت‌های زیرپوستی خاص خود را برجسته می‌سازد. البته در کشورهای همسایه نیز به‌صورت کلی تقاضا به جز در حوزه ظروف یک‌بار مصرف و ملزومات بسته‌بندی مواد غذایی در ماه رمضان کاهش یافته است ولی احتمال متعادل‌شدن اوضاع بعد از تعطیلات عید فطر و حتی قبل از آن وجود دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top