اعتماد و به روز بازار، امري حياتي جهت موفقيت شرکت ها در فضاي رقابت و پيشبرد راهبرد هاي سازماني است. گروه تحليل و توسعه بازار پترونوميکس با هدف ايجاد بينش بازار در حوزه صنعت پتروشيمي و صنايع وابسته به آن مانند صنايع پلاستيک و لاستيک، رنگ و رزين، خودروسازي، لوازم خانگي، سيم و کابل، لوله و... و همچنين پر کردن خلاء موجود در زمينه ارائه خدمات و ابزارهاي شناخت بازارهاي داخلي و جهاني اقدام به تهيه، تدوين و ارائه گزارش هاي امکان سنجي، رصد بازار، بررسي قيمت، تحليل فني، بيزينس پلن و... مي‌کند. اين گروه ترکيبي از افراد تحصيلکرده در حوزه هاي بازرگاني، بازاريابي و تحقيقات بازار و افراد با تجربه و خبره در حوزه­ صنعت پتروشيمي و صنايع وابسته به آن است. علاوه بر اين افراد، پشتوانه پترونوميکس، شرکت‌هاي همکار و مشاوره­ تحليل بازار صنايع پتروشيمي داخلي و بين المللي است. براي دسترسي به گزارش‌هاي تهيه شده توسط اين مجموعه به آدرس www.petronomics.ir مراجعه فرماييد.

 

 

مستربچ يا کامپاند از سه جز پايه پليمري، مواد شيميايي و عامل سازگاري فعال تشکيل گرديده است. پايه پليمر را بسته به نوع محصول نهايي و خواص مورد نظر انتخاب مي کنند، مواد شيميايي نيز به خواص بهينه مورد نياز وابسته است به طوريکه اگر رنگ کردن قطعه مد نظرباشد از مواد شيميايي رنگي معدني يا آلي استفاده مي‌کنند و همين‌طور بسته به نياز خواص فرايندي و يا محصول از مواد شيميايي مناسب استفاده مي‌کنند. در اين مقاله تحليلي و مقالاتي که در هفته هاي آتي توسط گروه تحليل و توسعه بازار پترونوميکس در اختيار پايگاه خبري پپنا قرار ميگيرد قصد داريم به تحليل عرضه و تقاضاي انواع کامپاند و مستربچ هاي کاربردي در صنايع مختلف در منطقه خاورميانه بپردازيم.

 

خاورميانه

خاورميانه داراي مواد اوليه مورد نياز توليد پلي پروپيلن مي‌باشد و از اين لحاظ نسبت به ديگر مناطق جهان مزيت و برتري دارد. جدول زير ميزان عرضه و تقاضاي رزين‌هاي پلي پروپيلن در خاورميانه را در سال‌هاي اخير نشان مي‌دهد.

       سال

عنوان

2005

2010

2015

ظرفيت توليد

2،200

6،959

8،274

ميزان توليد

1،641

4،903

6،908

ميزان مصرف

2،114

3،258

3،975

بر اساس اطلاعات ارائه شده در جدول فوق، ظرفيت توليد، ميزان توليد و ميزان مصرف پلي پروپيلن در خاورميانه در سال‌هاي گذشته از روندي صعودي برخوردار بوده و در ده سال اخير افزايش يافته است. نمودار زير، تغييرات ظرفيت توليد، ميزان توليد واقعي و مصرف پلي پروپيلن خاورميانه در سال‌هاي گذشته را نشان مي‌دهد.

 

ظرفيت توليد پلي پروپيلن در خاورميانه در سال‌هاي گذشته روندي رو به رشد داشته و در ده سال اخير شديدا افزايش يافته است. ظرفيت توليد پلي پروپيلن خاورميانه در ده سال گذشته 276 درصد افزايش يافته است از 2،200 هزارتن در سال به 8،274 هزارتن رسيده است. به عبارت ديگر، رشد ميانگين سالانه ظرفيت توليد پلي پروپيلن در ده سال گذشته برابر با 6/27 درصد بوده است. ميزان توليد پلي پروپيلن در خاورميانه نيز همچون ظرفيت توليد در سال‌هاي اخير در خاورميانه افزايش يافته است و از 1،641 هزارتن در سال 2005 به 6،908 هزارتن در سال 2015 رسيده است. رشد توليد پلي پروپيلن در اين ده سال به صورت سالانه برابر با 6/22 درصد بوده است. ميزان مصرف پلي پروپيلن در خاورميانه نيز همچون ظرفيت توليد و ميزان توليد در سال‌هاي اخير روندي افزايشي داشته و از 1،641 هزارتن در سال 2005 به 3،975 هزارتن در سال 2015 رسيده است. مصرف پلي پروپيلن خاورميانه در 10 سال گذشته با نرخ سالانه 2/14 درصد رشد نموده است.

اگرچه ميزان مصرف پلي پروپيلن خاورميانه در سال‌هاي اخير افزايش يافته است، اما اين افزايش نسبت به ظرفيت توليد و ميزان توليد کمتر مي‌باشد. بنابراين بخشي از پلي پروپيلن توليدي در خاورميانه به ديگر مناطق جهان صادر مي‌شود تا در اين مناطق با تکنولوژي‌هاي برتر فراوري شده و به بازارهاي نهايي عرضه شوند. کشورهاي واقع در منطقه خاورميانه نيز کمابيش به دنبال احداث واحدهاي با تکنولوژي برتر مي‌باشند تا پلي پروپيلن توليدي خود را فراوري نموده و محصولات با ارزش افزوده بالاتر را به بازارهاي جهاني عرضه نمايند. در ادامه به بررسي طرح‌هاي در دست احداث واحدهاي فراوري پلي پروپيلن در خاورميانه پرداخته مي‌شود.

شولمن و شرکت پتروشيمي عربستان سعودي

شرکت شولمن[1] در حال افزايش ظرفيت کامپاندسازي خاورميانه مي‌باشد و در اين راستا اقدام به احداث واحد کامپاندسازي پلي پروپيلن در عربستان سعودي نموده است. شرکت مذکور به صورت سرمايه‌گذاري مشترک و با ظرفيت 100 هزارتن در سال در شهر يانبو عربستان سعودي احداث خواهد شد. اين واحد کامپاندسازي در کنار واحد 400 هزارتني نتپت[2] احداث مي‌شود که مواد اوليه مورد نياز اين واحد را تامين خواهد نمود.

سابيک و شرکت شيميايي ويژه سعودي[3]

شرکت سعودي سابيک، اولين واحد توليد کامپاندهاي ترموپلاستيک خود را در جوبيل عربستان سعودي تاسيس نموده است. سابيک يک واحد توليد کامپاندهاي پلي پروپيلن را نيز در اين منطقه تاسيس نموده است. اين واحد با هدف توانمندسازي مصرف کنندگان در درک تفاوت‌هاي ميان محصولات و برندهاي خود از ديگر توليدکنندگان آغاز به کار نموده است. سابيک ادعا مي‌کند که تجهيزات اين مجموعه، امکان دسترسي آسان‌تر به مواد اوليه گوناگون را در مدت زمان کوتاه‌تر فراهم مي‌کند. سرمايه‌گذاري سابيک بر روي کامپاندهاي پلي پروپيلن و ترموپلاستيک‌هاي مهندسي اين مجموعه را به مشتريانش در خاورميانه، آفريقا، ترکيه و هند نزديک‌تر مي‌نمايد و امکان عرضه سريع‌تراين محصولات را به اين بازارها فراهم مي‌نمايد.

در فاز اوليه، واحد ترموپلاستيک‌هاي مهندسي از رزين‌هاي مهندسي توليدي شرکت سابيک شامل لکسان پلي کربنات[4]، سيکولوي[5] ABS/PC و زنوي[6] PET/PC و ولوکس[7] PBT استفاده مي‌نمايد. اين محصولات معمولا در توليد محصولات گوناگون از الکترونيک و حمل و نقل تا بهداشت و سلامت و ساختمان سازي  مورد استفاده قرار مي‌گيرند. واحد پلي پروپيلن نيز گريدهاي پرشده با شيشه، گچ و تالک[8] را توليد مي‌نمايد.

ال قسيم: شرکت کامپاندسازي ال قسيم[9] در شهر جده عربستان سعودي واقع شده است و گريدهاي پرشده بر پايه پلي اتيلن و پلي پروپيلن توليد مي‌کند. اين واحد صنعتي در بخش دوم صنعتي شهر جده واقع شده است و ظرفيت آن برابر با 200 هزارتني (فاز 1 با ظرفيت 100 هزارتن و فاز 2 با ظرفيت 100 هزارتن) مي‌باشد. اين واحد با هدف صادرات به ترکيه، اروپا، آفريقا و کشورهاي اتحاد جماهير شوروي سابق تاسيس گشته است.

راواگو:از ديگر شرکت‌هاي فعال در زمينه توليد کامپاند، مجموعه راواگو مي‌باشد. اين مجموعه با سرمايه‌گذاري در ترکيه در سال 1998، به عنوان يکي از بازيگران اصلي صنعت پلاستيک محلي تبديل شده است. اين مجموعه تمام شرکت‌هاي توليدي زيرمجموعه خود در ترکيه را نام اورتيم پتروکيميا راواگو[10] ادغام نموده است. طي اين ادغام، اورتيم پترويميا راواگو به دومين توليد کننده بزرگ راواگو در جهان تبديل مي‌شود. اين مجموعه شامل 3 واحد توليدي متشکل از 300 نيرو و 45 هزار متر مربع فضا مي‌باشد. پتروکيميا راواگو تنها مجموعه از مجموعه‌هاي راواگو مي‌باشد که گواهينامه‌هاي ايزو 14001، ايزو 9001، تي اس 16949 و OHSAS 18001 را دارد.

شرکت پتروکيما راواگو از 5 کارخانه تشکيل شده است: ان پلاست[11]، ايستکم[12]، راواگو کيميا[13]، ماهالو[14] و تکپل[15]. اين شرکت با ظرفيت کلي 250،000 تن، دومين شرکت بزرگ توليد کننده پلاستيک در ترکيه مي‌باشد. هر يک از شرکت‌هاي زيرمجموعه نيز در زمينه کاري خود پيشتاز مي‌باشند.

ان پلاست: از سال 2001 در زمينه توليد الاستومرهاي ترموپلاستيک و پلاستيک‌هاي مهندسي فعال مي‌باشد. ظرفيت توليد اين شرکت در توليد کامپاندهاي الاستومرهاي ترموپلاستيک برابر با 40 هزارتن مي‌باشد و در توليد کامپاندهاي پلاستيک‌هاي مهندسي از ظرفيت 15 هزارتني برخوردار مي‌باشد.

شرکت ايستکم: در سال 2006 در ترکيه تاسيس شد. اين شرکت اولين توليد کننده پلي استايرن ارتجاعي در اين کشور مي‌باشد. ايستکم در سال 2012 در مجموعه راواگو ادغام شد. شرکت ايستکم با ظرفيت توليد 150 هزارتن نقش اساسي را در منطقه ايفا مي‌نمايد.

شرکت کيميا راواگو: در سال 2012 با هدف توليد ترموپلاستيک‌هاي يورتان و سرمايه‌گذاري 10 ميليون يورو احداث گرديد. ظرفيت توليد اين شرکت در طي دو سال به 10 هزارتن رسيده است.

گروه ماهالو: در سال 2012 در مجموعه راواگو ادغام شده و کامپاندهاي سيليکون را توليد مي‌نمايد.

تکپل: که از بازيگران اصلي صنعت پلي يورتان مي‌باشد در 2014 به اين مجموعه اضافه شده است. امروزه تکپل بيش از 300 نوع از سيستم‌هاي ترموست و ترموپلاستيک‌هاي پلي يورتان را توليد مي‌نمايد.

ترکيه

ترکيه اصلي‌ترين بازار صادراتي کامپاندهاي بر پايه پلي پروپيلن از ايران مي‌باشد و سالانه حجم زيادي از کامپاندهاي بر پايه پلي پروپيلن را وارد مي‌نمايد. ميزان واردات کامپاندهاي بر پايه پلي پروپيلن کشور در ترکيه در چهار سال اخير در جدول زير ارائه شده است.

سال

وزن (کيلوگرم)

ارزش (هزاردلار)

متوسط قيمت وارداتي

(دلار به کيلوگرم)

2013

51،510،095

95،146

85/1

2014

52،184،530

105،681

03/2

2015

75،897،389

128،112

69/1

2016

92،784،351

127،585

37/1

روند واردات کامپاندهاي پلي پروپيلن کشور ترکيه صعودي بوده و اين کشور هر سال بيش از سال قبل به واردات کامپاندهاي پلي‌پروپيلن پرداخته است. کشورهاي اروپايي از اصلي‌ترين صادرکنندگان کامپاندهاي پلي پروپيلني به ترکيه مي‌باشند. در طول سه سال گذشته ايتاليا 63،298 کيلوگرم کامپاند پلي پروپيلن به ترکيه صادر نموده است. بلژيک به عنوان دومين صادرکننده اصلي به ترکيه در سه سال گذشته 54،752 کيلوگرم کامپاند پلي پروپيلن به ترکيه صادر نموده است. اسپانيا و جمهوري چک از ديگر صادرکنندگان کامپاندهاي پلي پروپيلن به ترکيه مي‌باشند و در سه سال گذشته 30،231 و 29،107 کيلوگرم کامپاند پلي پروپيلن از اين کشورها به ترکيه صادر شده است. نمودار زير سهم هريک از کشورها از صادرات کامپاند پلي پروپيلن به ترکيه را نشان مي‌دهد.

 

همانطور که از نمودار فوق مشخص است سهم ايتاليا از صادرات کامپاند پلي پروپيلن به ترکيه 21 درصد، بلژيک 15 درصد، اسپانيا 10 درصد و چک 7 درصد مي‌باشد. 47 درصد باقي‌مانده نيز به ساير کشورهاي صادرکننده تعلق دارد که شامل فلسطين اشغالي، عربستان سعودي، آلمان، اتريش، هلند و ... مي‌باشد.

کامپاندهاي پلي پروپيلن صادراتي از کشورهاي مختلف به ترکيه با قيمت‌ و مقادير متفاوت به اين کشور وارد مي‌شود. قيمت کامپاندهاي پلي پروپيلن وارداتي ترکيه از کشورهاي اصلي صادرکننده اين محصول در جدول زير ارائه شده است.

 

 قیمت کامپاندهاي پلي پروپيلن وارداتي از جمهوري چک در ميان ديگر صادرکنندگان کامپاندهاي پلي پروپيلن به ترکيه از بالاترين قيمت واحد برخوردار است. کامپاندهاي صادراتي از بلژيک به ترکيه نيز از قيمت بالاتري نسبت به ديگر صادرکنندگان کامپاند پلي پروپيلن به ترکيه برخوردار است. نمودار زير قيمت کامپاندهاي پلي پروپيلن صادراتي به ترکيه را نشان مي‌دهد.

به طور کلي قيمت کامپاندهاي پلي پروپيلن صادراتي به ترکيه در سال 2014 افزايش يافته و در سال 2015 با کاهش همراه بوده است. قيمت ميانگين وارداتي کامپاندهاي پلي پروپيلن به ترکيه در سه سال اخير به ترتيب 85/1، 03/2 و 69/1 دلار بر کيلوگرم مي‌باشد. قيمت محصولات وارداتي از بلژيک و جمهوري چک به ترکيه، نسبت به ميانگين قيمت‌ کامپاندهاي پلي پروپيلن وارداتي به ترکيه بيشتر مي‌باشد. از طرف ديگر، قيمت کامپاندهاي پلي پروپيلن صادراتي از اسپانيا، ايتاليا و ساير کشورها نسبت به قيمت ميانگين کامپاندهاي صادر شده به ترکيه کمتر مي‌باشد.

منابع

  1. Chemical Economics Handbook Polypropylene Resins - by Kevin Smith with Joel Morales – January 2015
  2. Specialty Chemicals Update Program - Compounding of Engineering Thermoplastics - by Eric Linak with Barbara Sesto, Takashi Kumamoto and Wei Yang – 2013

 

[1] A.Schulman

[2] Natpet

[3] Saudi Specialty Chemical Company

[4] Lexan Polycarbonate

[5] Cycoloy

[6] Xenoy

[7] Valox

[8] Glass, Chalk and Talc filled grades

[9] AL Qassim

[10] Ravago Petrokimia Uretim A.S.

[11] Enplast

[12] Eastchem

[13] Ravago kimia

[14] Mahalo

[15] Tekpol

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top