محسن هنریان فرد شاخصی در صنایع پلیمر کشور است. او را در صنعت پلیمر با تولید مستربچ و کامپاند می شناسند. پویا پلیمر تهران از بهترین تولیدکنندگان مستربچ مشکی و کامپاندهای تخصصی است. اما همه ی کار محسن هنریان  تولید مستربچ و کامپاند نیست. او ۱۲ هکتار زمین کشاورزی فقط برای تولید زعفران دارد. (غیر از زمین هایی که به تولید ذرت و گندم و کارهای گلخانه ای اختصاص پیدا کرده است) و همه اینها غیر از باغ ویلاهایی است که در وسعتی بیش از ۶۰ هکتار ساخته می شود.

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی – پپنا (www.ppna.ir):

محسن هنریان فرد شاخصی در صنایع پلیمر کشور است. او را در صنعت پلیمر با تولید مستربچ و کامپاند می شناسند. پویا پلیمر تهران از بهترین تولیدکنندگان مستربچ مشکی و کامپاندهای تخصصی است. اما همه ی کار محسن هنریان  تولید مستربچ و کامپاند نیست. او ۱۲ هکتار زمین کشاورزی فقط برای تولید زعفران دارد. (غیر از زمین هایی که به تولید ذرت و گندم و کارهای گلخانه ای اختصاص پیدا کرده است) و همه اینها غیر از باغ ویلاهایی است که در وسعتی بیش از ۶۰ هکتار ساخته می شود.

 

محسن هنریان یکی از خواص صنعت پلیمر کشور است که معمولا وارد مسائل کوچک صنفی نمی شود. یک گفت و گوی صمیمانه با محسن هنریان و محمدی از شرکای شرکت پویا پلیمر تهران را در ادامه می خوانید.

 

شرکت پویا پلیمر تهران از سال ۷۸ آغاز به کار کرده است. در ابتدا سعید محمدی یگانه خلاصه ای از ساختار سازمانی شرکت پویا پلیمر تهران می گوید:

شرکت پویا پلیمر تهران حدود بیست سال پیش با مشارکت یک شریک کره ای، توانست تکنولوژی تولید کامپاند را به ایران منتقل کند.  همکاری با شرکت کره ای به صورت جوینت ونچر در ایران اجرا شد. شرکت کره ای که تکنولوژی را به ایران انتقال داد هم اکنون سهامدار قسمتی از شرکت هست. (اکثر فعالان صنایع پلیمر مستر چوی را می شناسند)

کارخانه پویا پلیمر تهران در شهریار تاسیس شد و در چند مرحله توسعه یافت.

شرکت پویا پلیمر تهران در مساحتی حدود ۵۵ هزار متر مربع با ۱۲ هزار متر سوله فعال است. پویا پلیمر تهران ۱۶ خط تولید دارد.

آقای هنریان زمین های زیادی در شهریار دارند که بخشی از آن به کشاورزی اختصاص پیدا کرده و قسمتی از آن شهرک سازی می شود. شاید مجموع این زمین ها حدود ۲۰۰ هکتار است.

شرکت پویا پلیمر تهران شراکت های دیگری هم داشته است. دو شراکت در جنوب داریم. یکی در ماهشهر با پتروشیمی مارون و یکی در عسلویه با پتروشیمی جم. در ماهشهر پلنت راه اندازی شده و در عسلویه هنوز بهره برداری انجام نشده است.

در حال حاضر ۴۰ درصد ظرفیت پویا پلیمر تهران صادر می شود. مهمترین دفاتر پویا پلیمر تهران در تورنتو کانادا و در سئول کره جنوبی هست.

پویا پلیمر تهران یک شرکت خصوصی و خانوادگی است. این شرکت شامل سه خانواده می شود. شریک کره ای (خانواه آقای چوی)، خانواده آقای هنریان و خانواده آقای غنائی.

آقای غنائی به رحمت خدا رفته اند و بنده از خانواده ایشان هستم. (داماد آقای غنائی) من از سال ۹۳ در هیات مدیره شرکت حضور دارم.

آقای غنائی از مردان بزرگ صنعت ایران بودند. ایشان بعد از فراغت از تحصیل در ژاپن و آلمان زندگی کرده بودند و دید بسیار خوبی از صنعت داشتند. بعد از انقلاب اسلامی ایشان در جهاد مشغول به کار شدند. یکی از مهره های تاثیرگذاری بودند که در جهاد به کشور خدمت کردند.

به دلیل آشنایی به زبان و بازار کشورهای اروپایی و آسیایی مسولیت های بزرگی را در جهاد به عهده داشتند. یک خاطره بگویم. آقای هاشمی طبا که وزیر صنایع دولت مرحوم هاشمی بودند و بعد از آن دولت هم سمت های مختلفی داشته اند در مراسم ترحیم ایشان پشت بلندگو رفتند و گفتند صنعت کشور به آقای غنائی مدیون است.

۱۳ شرکت خیلی بزرگ در سطح کشور تاسیس کردند.

ایشان صنعت پلیمر و کامپاند را در کشورهای دیگر دیده بودند. به این صنعت اعتقاد داشت. در نهایت با آشنایی که با آقای هنریان داشتند و در جهاد با هم همکار بودند تصمیم می گیرند این صنعت را به کشور بیاورند.

پسرشان را مامور می کنند که در کشور کره شریکی بیابند و این شخص پیدا می شود و در سفر آقای غنائی و آقای هنریان به کره قرارداد همکاری منعقد می شود.

آقای غنائی در سال ۸۰ فوت شدند که اگر بودند حتما می توانستند کمک های شایان توجهی به لحاظ اجرایی به پویا پلیمر تهران کنند.

یک شرکت بازرگانی هم داریم که هالسان دماوند پویا نام دارد. هالسان قله ای در سئول است و نام دو کوه از کشور کره و ایران بر روی این شرکت قرار داده است.

 

آقای هنریان شما در مورد فعالیت های خود توضیح می دهید؟

ما از سال ۷۰ و ۷۱ با مرحوم غنائی در واردات مواد اولیه مشارکت داشتیم. عمده مواد اولیه و مستربچ شرکت های بزرگ را مثل جهاد زمزم و IEM تامین می کردیم. مواد اولیه از برزیل و آلمان وارد می شد.

سال ۶۰ واحدی در اصفهان داشتم که سوزن منگنه و ... تولید می کرد. نام شرکت برس ساز اصفهان بود. از سال ۷۰ در کشاورزی هم فعال هستیم. ۲۲ سال پیش نمونه زعفران را از مشهد به شهریار آوردیم و به شکل نمونه در ۵ هزار متر کاشتیم که تست کنیم. از آن زمان با وجود کیفیت خوب محصولی که به دست آمد توسعه دادیم. (زعفران پسندیده) الان کل زعفران تولیدی در ۱۲ هکتار کشت می شود.

بعد از ما کشت زعفران در منطقه ترویج پیدا کرده است. حدود ۶۰ هکتار زعفران در منطقه شهریار کشت می شود. رییس هیات مدیره تعاونی زعفران هم هستم. در سفری که آقای جهانگیری و حجتی به منطقه داشتند قرار شده رباط کریم قطب کشت زعفران در استان تهران شود و ۸۰۰ هکتار به این امر اختصاص پیدا کند.

ما روی فراوری زعفران هم مشغول فعالیت هستیم. تولید ارگانیک زعفران را هم شروع کرده ایم. فعالیت های گلخانه ای هم داریم که برای اولین بار روی نهال های اصلاح شده کار کرده ایم.

در همان محدوده باغ ویلا هم می سازیم. بالغ بر ۶۰ هکتار است.

مطمن هستید کاره دیگری نمی کنید؟

نه دیگر وقت بازنشستگی ماست.

 

 تصویری از مرحوم غنائی:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top