هرچند صنعت ماشين سازي و تجهيزات صنعتي پليمري از جمله صنايع پايه اي و تاثيرگذار در رشد و توسعه اقتصادي – صنعتي در کشور مي باشد و در سال‌هاي پس از انقلاب نيز با رشد کمي همراه بوده، مع الوصف اين صنعت هنوز با چالش‌ها و مشکلات متعددي در کشور دست به گريبان است و توجه به وضعيت فعلي آن و نيز شناخت دقيق مسائل و نارسايي‌هاي مبتلا به، کمک موثري به سياستگذاري و برنامه ريزي آينده خواهد نمود. در اين مقاله قصد داريم نگاهي مختصر و کوتاه به وضعيت عرضه و تقاضاي اين صنعت در کشور بياندازيم.

 

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی – پپنا (www.ppna.ir):  ‌

در کسب و کار هاي امروز دنيا دسترسي به اطلاعات دقيق، قابل اعتماد و به روز بازار، امري حياتي جهت موفقيت شرکت ها در فضاي رقابت و پيشبرد راهبرد هاي سازماني است. گروه تحليل و توسعه بازار پترونوميکس با هدف ايجاد بينش بازار در حوزه صنعت پتروشيمي و صنايع وابسته به آن مانند صنايع پلاستيک و لاستيک، رنگ و رزين، خودروسازي، لوازم خانگي، سيم و کابل، لوله و... و همچنين پر کردن خلاء موجود در زمينه ارائه خدمات و ابزارهاي شناخت بازارهاي داخلي و جهاني اقدام به تهيه، تدوين و ارائه گزارش هاي امکان سنجي، رصد بازار، بررسي قيمت، تحليل فني، بيزينس پلن و... مي‌کند. اين گروه ترکيبي از افراد تحصيلکرده در حوزه هاي بازرگاني، بازاريابي و تحقيقات بازار و افراد با تجربه و خبره در حوزه­ صنعت پتروشيمي و صنايع وابسته به آن است. علاوه بر اين افراد، پشتوانه پترونوميکس، شرکت‌هاي همکار و مشاوره­ تحليل بازار صنايع پتروشيمي داخلي و بين المللي است. براي دسترسي به گزارش‌هاي تهيه شده توسط اين مجموعه به آدرس www.petronomics.ir مراجعه فرماييد.

 

هرچند صنعت ماشين سازي و تجهيزات صنعتي پليمري از جمله صنايع پايه اي و تاثيرگذار در رشد و توسعه اقتصادي – صنعتي در کشور مي باشد و در سال‌هاي پس از انقلاب نيز با رشد کمي همراه بوده، مع الوصف اين صنعت هنوز با چالش‌ها و مشکلات متعددي در کشور دست به گريبان است و توجه به وضعيت فعلي آن و نيز شناخت دقيق مسائل و نارسايي‌هاي مبتلا به، کمک موثري به سياستگذاري و برنامه ريزي آينده خواهد نمود. در اين مقاله قصد داريم نگاهي مختصر و کوتاه به وضعيت عرضه و تقاضاي اين صنعت در کشور بياندازيم.

بررسي صادرات و واردات کشور

طي بررسي‌هاي انجام شده توسط گروه پترونوميکس، صادرات و واردات اين محصول با کدهاي تعرفه مختلفي، در گروه ماشين آلات و دستگاه‌هاي كار روي  كائوچو يا مواد پلاستيكي صورت مي‌گيرد. همچنين اسناد ثبت ‌سفارش اين محصولات با عناوين مختلفي شامل " ماشين‌هاي قالبگيري تزريقي، ماشين‌هاي قالبگيري دميدني، ساير ماشين آلات و دستگاه‌هاي قالب گيري يا شكل دادن به طريق ديگر و ... " ارايه شده است. همچنين قالب‌هاي پلاستيکي نيز با کدهاي تعرفه بخصوصي وارد کشور مي‌شوند که طبق اسناد ثبت‌سفارش اين محصولات با عناوين مختلفي شامل " قالب براي كائوچو يا مواد پلاستيكي (غير از انواع تزريقي يافشاري) و قالب از نوع تزريقي يا فشاري براي كائوچو يا مواد " ارايه شده است. با بررسي و استخراج آمار دقيق واردات و صادرات اين محصولات اطلاعات ذيل ارائه مي شود.

 

نمودار داده های فوق در زیر مشاهده می شود:

 

بررسي سهم کشورها در آمار صادرات و واردات ماشين آلات و دستگا‌هاي پلاستيکي کشور

صادرات ماشين آلات و دستگاه‌هاي پلاستيکي در طي پنج سال اخير بيشتر به کشورهاي همجوار و همسايه بوده است. دو کشور عراق و افغانستان با سهم‌هاي وزني به ترتيب 3/31 % و 1/24 % بيشترين سهم را دارند. همچنين کشورهاي ازبکستان، تاجيکستان، ترکيه و ترکمنستان در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند. شکل زير درصد سهم وزني هريک از کشورها را از صادرات ماشين آلات و دستگاه‌هاي پلاستيک نشان مي‌دهد.

واردات ماشين آلات و دستگاه‌هاي پلاستيکي در طي پنج سال اخير (1392 الي 1396) بيشتر از کشور چين با ميزان 64 % بوده است. کشورهاي آلمان و تايوان با سهم‌هاي وزني به ترتيب 7 % و 8/5 % در رتبه‌هاي دوم و سوم قرار دارند. همچنين کشورهاي امارات متحده عربي، جمهوري کره، هنگ کنگ، ترکيه، ايتاليا و ... در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند. شکل زير درصد سهم وزني هريک از کشورها را از واردات ماشين آلات و دستگاه‌هاي پلاستيک به کشور نشان مي‌دهد.

 

بررسي سهم کشورها در آمار صادرات و واردات قالب‌هاي پلاستيکي کشور

در  5 سال گذشته کشور آذربايجان با داشتن تقريبا يک‌پنجم سهم وزني صادرات در رتبه اول قرار دارد. کشورهاي عراق با 3/12 %، آلمان با 1/11 % و قرقيزستان با 7/9 %  بعد از کشور آذربايجان داراي بيشترين سهم صادرات هستند. شکل زير درصد سهم وزني هريک از کشورها را از صادرات قالب‌هاي پلاستيک از کشور نشان مي‌دهد.

 

در آمار واردات قالب‌هاي پلاستيکي در طي پنج سال اخير کشور چين همانند واردات ماشين آلات و دستگاه‌هاي پلاستيکي بيشترين سهم را دارد. کشورهاي چين با 44 %، امارات متحده عربي با 5/14 % و جمهوري کره با 11 % داراي بيشترين سهم واردات به کشور مي‌باشند. همچنين کشورهاي ترکيه، آلمان، تايوان، اتريش، فرانسه و ... در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند. شکل زير درصد سهم وزني هريک از کشورها را از واردات قالب‌هاي پلاستيک به کشور نشان مي‌دهد.

گروه تحليل و رصد بازار پترونوميکس پس از بررسي همه منابع و اطلاعات ثبت شده در وزارت صنعت معدن و تجارت و همچنين بررسي هاي ميداني ميزان عرضه و تقاضاي ماشين آلات صنعت پلاستيک کشور را به صورت زير جمع بندي ميکند:

 

‌ميزان ‌واقعي ‌توليد ‌در ‌کشور

با توجه به بررسي توليدات شرکت‌هاي توليدي عمده داخلي و مذاکراتي که با انجمن صنفي ماشين‌سازي و تجهيزات پليمري شده است، ميزان توليد ماشين‌آلات از انواع ماشين آلات صنايع پلاستيکي و پليمري داخلي در سال در حدود 200 دستگاه برآورد مي‌شود. اين ميزان توليد شامل انواع ماشين‌هاي تزريق پلاستيک، ماشين‌هاي اکستروژن، ماشين‌آلات توليد فيلم و نايلون، ماشين‌آلات دوراني و ... مي‌باشد.

 

 

ميزان ‌واقعي ‌توليد ‌در ‌کشور

باتوجه به آمار واردات در سال‌هاي اخير و بررسي ميزان واردات ماشين‌آلات پلاستيک و بررسي توليد داخلي و همچنين مذاکراتي که با انجمن صنفي ماشين‌سازي و تجهيزات پليمري، انجمن ملي صنايع پلاستيک و پليمر ايران و انجمن صنايع همگن پلاستيک شده است، ميزان مصرف ماشين‌آلات از انواع ماشين آلات صنايع پلاستيکي و پليمري در سال در حدود 1،500 دستگاه برآورد مي‌گردد.

منابع:

سامانه اطلاع رساني مجوزهاي صادره وزارت صنعت، معدن و تجارت

کتاب صادرات و واردات ايران

مطالعه ميداني شرکت‌هاي توليد کننده ماشين‌آلات و قالب

انجمن صنايع ماشين‌آلات پلاستيک و پليمر

انجمن ملي صنايع پلاستيک و پليمر ايران

شرکت هاي بزرگ ماشين سازي ايران

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top