منشور پلاستیک نشست گروه هفت در تاریخ نهم ژوئن توسط پنج عضو این گروه تدوین و مقرر شد ناظر بر بهبود مصرف پلاستیک ها و مدیریت ضایعات پلاستیکی در این کشورها باشد.

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

منشور پلاستیک نشست گروه هفت در تاریخ نهم ژوئن توسط پنج عضو این گروه تدوین و مقرر شد ناظر بر بهبود مصرف پلاستیک ها و مدیریت ضایعات پلاستیکی در این کشورها باشد.

 

به گزارش پپنا به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ (plasticsnewseurope)، زباله های پلاستیکی رها شده در اقیانوس ها، بازیافت و به کارگیری پلاستیک های سازگارتر با محیط زیست مهمترین محورهای مطرح شده در منشور پلاستیک اقیانوس های (Ocean Plastics Charter) نشست گروه هفت بودند که در تاریخ نهم ژوئن توسط پنج عضو این گروه تدوین شد.
این منشور غیر الزام آور (non-binding charter) که به امضای کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و اتحادیه اروپا رسید؛ قرار است ناظر بر بهبود مصرف پلاستیک ها و مدیریت ضایعات پلاستیکی در کشورهای یادشده باشد.
منشور مورد نظر شامل تعهد به بازیافت و استفاده مجدد (recycle and reuse) حداقل 55 درصد از پلاستیک های مورد استفاده در صنایع بسته بندی تا سال 2030 و بازیابی (recover) تمامی پلاستیک ها تا سال 2040 میلادی است.
همچنین انتظار می رود فراخوانی برای کاهش چشمگیر استفاده غیر ضرور از پلاستیک های یکبار مصرف صورت گیرد.
این سند شامل 23 بند ویژه در پنج دسته بندی است و خواهان ایفای نقش پر رنگ تر دولت ها در حمایت از بازار بازیافت محصولات پلاستیکی از جمله افزایش میزان پلاستیک بازیافت شده تا حداقل 50 درصد تا سال 2030 میلادی است.
در منشور یادشده آمده است: پلاستیک ها یکی از انقلابی ترین اختراعات قرن گذشته محسوب می شوند و نقشی مهم در اقتصاد و زندگی روزمره مردم ایفا می کنند. اما رویکرد فعلی در ارتباط با تولید، مصرف، مدیریت و دور ریختن این محصولات خطراتی جدی را متوجه محیط زیست، معیشت و سلامت انسان ها ساخته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top