محصولات پتروشیمی بی رحمانه گران می شود و صنایع غذایی به عنوان صنایعی که روزانه باید محصولاتشان را در اختیار مردم قرار دهند در تنگنا قرار گرفته اند. اظهارات مرتضوی رییس خانه صنعت معدن و تجارت هم از این روست. خاستگاه اصلی حضور مرتضوی در صنعت همین بخش صنایع غذایی است.

 

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی - پپنا (www.ppna.ir):

 

محصولات پتروشیمی بی رحمانه گران می شود و صنایع غذایی به عنوان صنایعی که روزانه باید محصولاتشان را در اختیار مردم قرار دهند در تنگنا قرار گرفته اند. اظهارات مرتضوی رییس خانه صنعت معدن و تجارت هم از این روست. خاستگاه اصلی حضور مرتضوی در صنعت همین بخش صنایع غذایی است.

محصولاتی که با پلیمرها بسیه بندی می شوند این روزها بیشترین گلایه را دارند. اخیرا پتروشیمی تندگویان توضیحاتی در این خصوص ارائه کرده که در ایسنا منتشر شده است.

 

بررسی سخنان محتشمی پور رییس دفتر پایین دستی پتروشیمی و روتبط عمومی پتروشیمی تندگویان ضمن تناقضی آشکار در خصوص تولید و عرضه بسیار مطلوب PET یک نتیجه هم دارد، دقت کنید:

رضا محتشمی پور دفتر پایین دستی پتروشیمی ۲۹ اردیبهشت ۹۷

با افزایش همزمان قیمت خوراک و کاهش قیمت فروش برخی شرکتها وارد فاز زیاندهی شده اند به عنوان مثال پتروشیمی تندگویان تنها تولید کنندهPET در ایران بر اساس برآوردها این محصول را با زیان عرضه می¬کند اما خریداران آن از محل فروش PETدر بازار آزاد تا بیش از 50% سود میکنند.

 

روابط عمومی پنروشیمی تندگویان ۳ خرداد ۹۷

تولید و عرضه محصولات این مجتمع از سال گذشته تاکنون بسیار مطلوب بوده است اما به دلیل پایین بودن قیمت این محصول در بازار بورس (کیلویی ۵۷۰۰ تومان) و بالا بودن قیمت در کشورهای همسایه (حدود ۱۵۰۰ دلار در هر تن بر مبنای فوب خلیج فارس) جذابیت بسیار بالایی برای دلالان و حتی برخی از خریداران بورس برای صادرات این محصول ایجاد شده است.

 

نتیجه:

رانتی که همیشه در فروش محصولات پتروشیمی بوده حالا از بخش بالا دستی به پایین دستی منتقل شده است و پتروشیمی ها برایشان این وضعیت غیرقابل تحمل است. از نظر پتروشیمی ها تنظیم بازار یعنی بازگشت رانت به بخش بالادستی

 

 

متن کامل توضیحات پتروشیمی تندگویان به خبرگزاری ایسنا:

توضیح پتروشیمی درباره "کمبود بطری بسته‌بندی موادغذایی"

در پی ادعای برخی از صنایع غذایی مبنی بر کمبود بطری برای بسته‌بندی و عرضه محصول در بازار و همچنین افزایش قیمت این ظروف از سوی مجتمع پتروشیمی تندگویان، این شرکت اعلام کرد که دلالی در بازار و قاچاق این محصول به خارج از کشور باعث کاهش عرضه شده است.

 طی روزهای اخیر صنعت روغن نیاتی، آشامیدنی و بسته بندی، ماءالشعیر و نوشابه و همچنین برخی کارخانه‌های شوینده اعلام کردند که ظروف بسته‌بندی ندارند که عرضه این محصول از سوی مجتمع پتروشیمی تندگویان کاهش یافته است.

اما این شرکت این موضوع را رد و اعلام کرد که علت اصلی التهاب در بازار کنونی PET (پلی اتیلن ترفتالات) حضور دلالان و قاچاق این محصول است.

طبق اعلام شرکت پتروشیمی تندگویان، تولید و عرضه محصولات این مجتمع از سال گذشته تاکنون بسیار مطلوب بوده است اما به دلیل پایین بودن قیمت این محصول در بازار بورس (کیلویی ۵۷۰۰ تومان) و بالا بودن قیمت در کشورهای همسایه (حدود ۱۵۰۰ دلار در هر تن بر مبنای فوب خلیج فارس) جذابیت بسیار بالایی برای دلالان و حتی برخی از خریداران بورس برای صادرات این محصول ایجاد شده است.

بنابراین دلالان و حتی برخی خریداران در بورس، از تامین نیاز صنایع داخل کشور خودداری و به صادرات قانونی و غیر قانونی این محصول اقدام می‌کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top