مهدی رضائیان یکی از واسطه های فعال و شناخته شده صنایع پلیمر است. اصفهانی است و طبیعتا از دیار رامشه.

 

پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی – پپنا (www.ppna.ir): مهدی رضائیان یکی از واسطه های فعال و شناخته شده صنایع پلیمر است. اصفهانی است و طبیعتا از دیار رامشه.

دیاری که به واسطه مردمانش بزرگترین قطب توزیع مواد پلیمری در ایران است. رضائیان در گفت و گویی بلند که بخشی از آن را در ادامه می خوانید به ابهامات روز در خصوص محصولات پتروشیمی پاسخ می دهد.

رضائیان بزرگترین عامل خرید فزاینده مواد پلیمری را ذخیره سازی و عدم عرضه های کافی از سوی پتروشیمی ها و غیر واقعی بودن قیمت ها در بورس کالا  عنوان می کند.

 

 

این روزها مرتب اعلام می شود مواد و محصولات پتزوشیمی از مرز خارج می شود. این حرف چقدر صحیح است؟

صادر می شود ولی حجم قابل توجهی نیست.

کسی که بخواهد مواد را از مسیر غیرقانونی صادرکند جذابیت آن به نرخ ارز آن باز می گردد. موادی که از بورس کالا خریداری می گردد و نرخ پایه آن با دلار ۴۲۰۰ تومان محاسبه شده است و طبیعتا غیر قابل صادرات می باشد طی فرایندی لب مرز با اسکناس دلار ۶۲۰۰ تومانی به فروش می رسد.

مثل اینکه می گویند فلان ماده در بورس هست اما حجم تقاضا انقدر زیاد است که در واقع آن ماده سخت به دست تولیدکننده می رسد. تازه هزینه های جانبی زیادی هم بر آن تاثیر می گذارد که دیگر آن نرخ بی معنی است.

اینکه اعلام می شود حجم قاچاق مواد و صادرات مواد زیاد است حرف صحیحی نیست.

 

در حال حاضر روند صادرات غیر رسمی محصولات پتروشیمی چگونه انجام می شود.

واسطه های بازار مواد پلیمری مستقیا صادرکننده نیستند. صادرکنندگان یا افراد ذی نفوذ در اتاق های بازرگانی یا در بازارچه های مرزی هستند.

 

این افراد بازار دو طرف را می شناسند نفراتی را به بازار معرفی می کنند و نهایتا کالا را از بازار داخل خرید و لب مرز تحویل داده و در مقابل اسکناس دلار می گیرند. دلیل آن هم این است که قیمت مواد پلیمری در داخل با دلار ۴۲۰۰ محاسبه می شود ولی قیمت دلار در شهرهای مرزی بالای ۶۰۰۰ تومان است. این اختلاف قیمت دلار سود قابل توجهی را برای صادر کننده به همراه دارد. البته ممکن است در دیگر صنف ها هم این اتفاق بیافتد.

این، آن چیزی که من مستند ندارم ولی شنیده ام. برای هر محموله هم از حول و حوش ۳ تا ۷ میلیون تومان می گیرند و از مرز خارج می کنند.

 این اتفاق باعث ضربه خوردن به بازرگانانی شده است که قصد صادرات به صورت قانونی دارند و با صرف هزینه های زیادی بازار صادراتی برای خود ایجاد کرده بودند و در حال از دست دادن بازار خود می باشند.

 

محموله های چند تنی؟

محموله های ۲۲ تنی.

 

سود چقدر است؟ کیلویی ۳۰۰، ۴۰۰ هست؟

ببین آقای علیزاد حتما چنین سودی وجود دارد که یک چنین ریسکی هست.

 

تردد در جاده مشکلی نیست؟

من خیلی نمی توانم در این حوزه اظهار نظر کنم چون اطلاعاتم کافی نیست. اطلاعاتم براساس شنیده هاست. بارنامه را احتمالا به آن مقصد می گیرند. اما باز می گویم این حجم بزرگی نیست. بالاخره بارنامه ای هست که پلیس راه اجازه تردد می دهد. خود پایانه های حمل و نقل هم کمک می کنند.

 

یعنی رانتی هست که تعداد زیادی سر این سفره نشسته اند؟

بله، یکی دو نفر نیستند. متاسفانه سازمان های نظارتی کل این چرخه را نمی بینند واسطه ای که نوک پیکان است را می بینند.

الان اگر کارخانه فردی در اصفهان باشد قائدتا باربری باید مواد آن را به همان آدرسی که در پروانه آن شرکت ثبت شده است حمل کند ولی بعضا برخی از باربری ها با گرفتن هزینه بیشتر آن را به هر مقصدی که خریدار اعلام نماید حمل می کنند.

آن شرکت باربری هم برای جذب مشتری یک چنین خدماتی هم ارائه می دهد.

 

 

این موادی که صادر می شود از تهران می رود؟ از کجا می رود؟

از خود پتروشیمی ها می رود و بعضا هم از تهران.  برایشان از همان جا بارنامه می گیرند.

 

گمرک مشکلی ندارد؟

گمرک بالاخره رد می کند. این کار را قانونی می کنند.

 

پس این همه تقاضا در بورس برای چیست؟

عدم عرضه کافی از سوی پتروشیمی ها به دلیل غیر واقعی بودن قیمت های دستوری باعث اختلاف قیمت بورس و بازار و طبیعتا تقاضای زیاد شده است.

از طرفی آنقدر ذخیره سازی مواد پلیمری صورت می گیرد که اگر مشکلی پیش بیاید و پتروشیمی ها تولید نکنند به اندازه شش ماه مواد در بازار آزاد موجود هست.

 

یعنی مواد از بورس خریداری می شود و ذخیره می شود؟

بله، درصد قابل توجهی از مواد خریداری شده از بورس کالا در انبارهای استان های صنعتی ذخیره می شود.

 

به این امید که قیمت ها بالا رود؟

ما مسائل مان یکی دو تا نیست. کاهش ارزش پول ایران هر فردی را در هر حوزه ای نگران کرده است. شرایط در همه بازارها جوری است که فرد وادار شده که پول خود را به کالا تبدیل کند.

در بازار ارز، بازار ملک، بازار طلا، بازار فولاد و ... بازار پتروشیمی هم از این قائده مستثنی نیست.

هر کدام از این بازارها بخشی از نقدینگی را جذب می کند.

بازار پتروشیمی بازار تاثیرگذاری است. در این بازار جابجایی کالا راحت است، تبدیل پول راحت است. به نظر من که در این صنعت فعالم بازار پتروشیمی حتی از دلار و ارز هم نقد شونده تر است.

 

 بخش کامل این مصاحبه متعاقبا منتشر می شود.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top