همواره یکی از دغدغه های فعالان صنایع پلیمر کشور (صنایع پایین دستی)  این بوده که چرا پتروشیمی ها خوراک خود را با ارز مبادله ای می گیرند و محصول خود را با ارز آزاد می فروشند.

 


پایگاه خبری پلیمر و بسته بندی (پپنا):

همواره یکی از دغدغه های فعالان صنایع پلیمر کشور (صنایع پایین دستی)  این بوده که چرا پتروشیمی ها خوراک خود را با ارز مبادله ای می گیرند و محصول خود را با ارز آزاد می فروشند. این دغدغه از سال ۹۲ محل بحث و کشمکش صنایع بالا و پایین دستی بوده است.
با تک نرخی شدن ارز ظاهرا این دغدغه برطرف شده و شرکت های پتروشیمی مجبورند خوراک خود را با دلار ۴۲۰۰ تامین کرده و با همین مبنا به صنایع پایین دستی بفروشند.
گرچه هنوز هیچ مقام صنعت پتروشیمی (به خصوص انجمن کارفرمایان پتروشیمی) موضعی نگرفته اند اما می توان تاثیر این اتفاق را در شرکت های پتروشیمی بررسی کرد.
قیمت خوراک پتروشیمی ها بک شبه از ۳۷۸۳ تومان به ۴۲۰۰ تومان افزایش یافت.
با تک نرخی شدن ارز بخشی از سود شرکت‌های پتروشیمی سهم خزانه دولت می‌شود.  حاشیه سود پتروشیمی وابسته به تولید محصولات و نرخ تسعیر ارز است، حاشیه سودی که از بابت نرخ تسعیر ارز ایجاد می‌شد، در پتروشیمی‌های مختلف تفاوت دارد. حاشیه سود برخی پتروشیمی‌ها که محصول اولیه خود را برای تولید از دیگر شرکت‌های پتروشیمی تهیه می‌‌کردند با تثبیت نرخ ارز کاهش می‌یابد. این شرکت‌ها محصول اولیه را با نرخ ارز دولتی (مبادله‌ای) تهیه می‌کردند؛ اما با نرخ ارز آزاد به مصرف‌کننده نهایی واگذار می‌کردند. این در حالی است که اکنون باید محصول اولیه را هم با نرخ ارز اعلام شده تهیه ‌کنند.

برخی شرکت‌ها خوراک را از دولت و با نرخ دولتی دریافت می‌کردند و موظف بودند محصول نهایی خود را به شرکت‌های دیگر با نرخ دولتی واگذار کنند. حاشیه سود این سری از شرکت‌ها نمی‌تواند با تغییر زیادی همراه باشد؛ چون اکنون باید خوراک را با نرخ ارز ثابت تهیه کنند و با همان نرخ هم بفروشند. البته این امر نیاز به محاسبات دقیق دارد. این گروه از شرکت‌ها از حاشیه امنیت بیشتری در شرایط فعلی برخوردارند.  

گروهی دیگر از شرکت‌های پتروشیمی صادرکننده که خوراک را با نرخ دولتی دریافت کرده و محصول خود را با ارز آزاد می‌فروختند، در شرایط کنونی با کاهش جدی‌تری از حاشیه سود همراه خواهند شد؛ زیرا باید ارز حاصل از فروش محصولات خود را با نرخ ثابت به بازار عرضه کنند.  
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top