پایگاه خبری پپنا (www.ppna.ir): مهندس حسین آسیانی دانش آموخته رشته پلیمر است. وی در یکی از واحدهای تولیدی صنعت پلاستیک مشغول کار شده و برای ما شرحی از مشکلات مهندسان صنعت پلیمر را ارائه می دهد.

 

آسیانی می گوید: بزرگترین مساله دانشگاه های ما این است که دانش جویان برای صنعت تربیت نمی شوند. مهندس را برای دانشگاه تربیت می کنند.

ضرب المثلی در امریکا هست که می گویند: کسی که کاری بلد باشد خودش انجام می دهد و اگر بلد نباشد آن را درس می دهد.

من هم در رشته پلیمر درس خواندم و وقتی برای کار وارد واحدهای تولیدی شدم همه چیز برایم تازگی داشت.

نکته ساده است. اساتید ما بچه درس خوان های عصر خود بوده اند. غالبا چون روابط اجتماعی نداشتند وارد صنعت نشدند و در دانشگاه ماندند. البته این موضوع قطعا استثنا هم دارد. این اساتید دانشجویان را مثل خودشان تربیت می کنند.

 

بچه های هم دوره ما سه بخش بودند. آن ها که خیلی توانمند بودند الان در خارج از کشور هستند. بخش زیادی از هم دوره ای های ما جذب مراکز دولتی و شبه دولتی شدند. بخشی نیز وارد واحدهای تولیدی خصوصی شدند. از این جمع کمتر از ۵ درصد الان کارفرما هستند.

 

 

وی می افزاید: انتظارات کارفرما از یک مهندس این است که سیستماتیک فکر و اقدام کند.

کارفرمایان صنعت پلاستیک عمدتا صاحبان سرمایه هستند. صاحبان سرمایه معمولا نفری را به مجموعه اضافه می کنند که کار را مدیریت کند، اینکه شما می بینید حرف اول و آخر را در مجموعه های صنعت پلاستیک صاحب سرمایه می زند دلیلش این است که آن فردی که برای مدیریت آمده از عهده کارها برنمی آید و صاحب سرمایه در کارها مداخله می کند.

در صنعت پلاستیک سرمایه گذاران هوشمندی هستند آنها هر کاری را انجام می دهند که ارزش افزوده ی بیشتری خلق کند. آنها عمدتا از مدیریت فاصله می گیرند و بیشتر این واحدها توسعه پیدا می کند.

بعضی از شرکت ها هم فامیلی اداره می شوند که سمت ها در شرکت ها براساس روابط فامیلی تعریف می شود. این ها عمدتا شرکت های کوچکی در صنعت پلاستیک محسوب می شوند.

 

یکی از معضلات روابط مهندس و کارفرما را حسین آسیانی اینچنین تشریح می کند:

ببینید وقتی دانشجو از دانشگاه فارغ التحصیل می شود و وارد مذاکره با کارفرما برای قبول شغل می شود کاسب نیست. از کسب و کار اطلاع چندانی ندارد. معمولا در چنین شرایطی اغلب کارفرمایان با وعده های تقریبا محال و با حقوق بسیار پایین سعی می کنند مهندس را مشغول کار کنند.

بعضی وقت ها این وعده ها به حدی است که انگار سر مهندس تازه وارد کلاه می رود. این مساله بعدها که مهندس کاسبی را فهمید باعث اختلاف می شود.

روابط کارفرما، سرمایه گذار با یک مهندس باید ایران دوستانه و میهن پرستانه باشد. همه برای خودمان کار می کنیم. همه برای جیب خودمان کار می کنیم اما همه مردمان یک سرزمین هستیم. اگر کارفرما از میزان سود خود کمی کم کند و حقوق مهندس مشغول به کار در واحد خود را کامل پرداخت کند یقین داشته باشید آن مهندس با جان و دل امورات را پیش خواهد برد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top

خرید سی سی کمخرید سی سی کم