علی حسن پور مدیرعامل شرکت تولیدی شیمیایی فن آوران شیمی تجزیه ایرانیان ۴۰ سال سن دارد و از نوجوانی به دلیل عشق به شیمی زیر پله خانه ی پدری را تبدیل به آزمایشگاه می کند تا در دهه دوم زندگی خود اختراعی ثبت کند. (پلیمری که اسید به آن آسیب نمی رساند)


 

پایگاه خبری پپنا (www.ppna.ir):

علی حسن پور مدیرعامل شرکت تولیدی شیمیایی فن آوران شیمی تجزیه ایرانیان ۴۰ سال سن دارد و از نوجوانی به دلیل عشق به شیمی زیر پله خانه ی پدری را تبدیل به آزمایشگاه می کند تا در دهه دوم زندگی خود اختراعی ثبت کند. (پلیمری که اسید به آن آسیب نمی رساند)

در بیست سالگی در یک شرکت شیمیایی در شمس آباد مشغول به کار می شود در حالیکه به سختی می توانسته هزینه ی رفت و آمد خود را بپردازد و در ۴۰ سالگی رو به روی همان شرکت در شمس آباد واحد جدید خود را بنا می کند. طرح توسعه کارخانه ای که فعلا در شهرک صنعتی شکوهیه قم قرار گرفته است. تولید استئارات فعلا مهمترین تولید کارخانه فن آوران شیمی محسوب می شود و هدف این شرکت در آینده نزدیک تولید استابلایزرهای سبز است.

این شرکت برای اولین بار در نمایشگاه ایران پلاست حضور دارد.

 واحد فروش شرکت  : 66565702 داخلی های  1 و 2 و 3

 

گفت و گوی پپنا با علی حسن پور را در ادامه می خوانید:

 

شرکت تولیدی شیمیایی فن آوران شیمی تجزیه ایرانیان در زمینه تولید استئارات حدود ۱۰ سال فعالیت دارد. ابتدا با یکی دو گرید شروع کردیم و حالا سبد محصولات گسترش پیدا کرده است. یک سالی هست از شرکت حقیقی به یک شرکت حقوقی تبدیل شده ایم. در واقعه با این برند یک سال است فعالیت می کنیم.

هدف ما از اول این بوده که افزودنی هایی با بهترین کیفیت تولید کنیم. افزودنی هایی با کیفیت در حد افزودنی های که در اروپا یا افزودنی هایی که در کره و ژاپن تولید می شود.

 از اهداف اولویت دار دیگر ما این بوده که این افزودنی ها دوستدار محیط زیست باشد. تولید افزودنی های سربی متاسفانه در کشور رواج دارد.

باز هدف گذاری کرده ایم که انواع گریدها را بتوانیم در مرحله تولید قرار دهیم. صنعت پلیمر، مستربچ، رنگ و رزین، لاستیک و ... افزودنی هایی لازم دارد که در بازار ایران نیست و تولیدکنندگان مجبورند این افزودنی ها را از خارج از کشور تامین کنند.

 

در حال حاضر شش نوع استئارات تولید می کنیم. استئارات کلسیم، منیزیم، پتاسیم، سدیم، روی و الومینیوم. می خواهیم در تولید این شش نوع استئارات به نهایت کیفیت برسیم.

سه نوع گرید استئارات روی داریم. دو گرید برای استئارات کلسیم تولید می کنیم.

خلاصه می گویم:

استئارات کلسیم و روی را بیشتر در حوزه صنایع پتروشیمی، شیمی ساختمان و مستربچ و پلاستیک استفاده می کنند. استئارات آلومینیوم در صنعت رنگ و گریس استفاده می شود.

استئارات منیزیم در صنعت پلیمر به خصوص در گرانول های ABS استفاده می شود. مصارف پزشکی برای تولید دارو هم دارد.

استئارات پتاسیم هم بیشتر در صنایع غذایی کاربرد دارد.

استئارات سدیم هم در صنعت مفتول، بهبود دهنده پلاستیکی و غذایی هم کاربرد دارد.

 

هدف ما تولید استابلایزر دوستدار محیط زیست در آینده ای بسیار نزدیک است.

 

 

مزیت های ما نسبت به رقبا:

پایدار کننده های سرب مزیت رقابتی دارد. همان کیفیت را با قیمت پایین تر می توانید به دست آورید ولی ما هیچ گاه سمت تولید استئارات سربی نرفتیم برای اینکه به مردم و محیط زیست صدمه می زند.

مثال ساده آن بنزین با سرب است. اصلا بنزین با سرب فرایند کار ماشین را بهتر می کند ولی به محیط زیست صدمه می زند.

متاسفانه هنوز در ایران شرکت هایی هستند که استئارات سربی استفاده می کنند کاری که ما هرگز این کار را نکرده ایم. سرب باید از صنعت پلاستیک حذف شود.

 

کیفیت شرکت ما به صورت مستمر در حال پیشرفت است.

 

آماری به شما ارائه می کنم که جای تامل دارد. ۷۰ درصد نیاز کشور به استئارات از واردات تامین می شود.

خیلی رقم گسترده ای است. ۸ شرکت فعال ایرانی حاضر در بازار خیلی رقابتی با هم ندارند. ما بر سر ۳۰ درصد بازار تلاش می کنیم.

تعرفه واردات استئارات در حال حاضر ۱۰ درصد است.

ارز واردات استئارات هم دولتی است و واقعیت این است که با توجه به نرخ ارز و این تعرفه رقابت قیمتی با استئارات های وارداتی خیلی مشکل است.  مزیت قیمتی ما حدود ۵ درصد است.

ببینید اگر میزان و ظرفیت کارخانجات افزایش پیدا کند قطعا شاهد کاهش هزینه ها خواهیم بود. این اتفاق زمانی می افتد که مصرف کننده ایرانی به تولیدکننده ایرانی اعتماد کند.

الان مصرف کننده ایرانی حاضر است دو ماه زودتر پول را بپردازد تا دو ماه بعد محصول را در کشور دریافت کند ولی حاضر نیست محصول را از تولیدکننده ایرانی دریافت کند و دو ماه دیگر پول آن را بپردازد.

 

البته این موضوعات مسائل عجیبی نیست شما هم قصد خرید هر محصولی را (ایرانی و خارجی) در شرایط قیمتی و حتی کیفیتی مشابه داشته باشید قطعا محصول خارجی را انتخاب می کنید. ما کلا به خصوص به ژاپنی ها و المانی ها اعتماد داریم.

بزرگترین خریدار استئارات دولت و در واقع پتروشیمی ها هستند وقتی پتروشیمی ها هنوز ترجیح می دهند این محصول را وارد کنند از تولید کنندگان کوچک تر نمی توان انتظاری داشت.

 

کل نیاز بازار به استئارات کلا ۵۰۰۰ تن در سال است. مثلا یک پتروشیمی بزرگ کشور ۶۰۰ تن در سال مصرف دارد. پس بازار به دلیل های تک بودن محصول خیلی گسترده و بزرگ نیست.

 

چالش مهم ما شرایط پرداخت پتروشیمی هاست. پتروشیمی ها استئارات مورد نیاز خود را از خارج نقدی می خرند. به تولیدکنندگان ایرانی که می رسند نمونه می خواهند. نمونه که مورد تایید قرار گرفت چالش اصلی شروع می شود و آن این است که زمان پرداخت معلوم نیست.

۶۰ درصد خرید استئارات را پتروشیمی ها انجام می دهند.

البته این را اضافه کنم با توجه به همه این شرایط بازار ایران سالی ۲۰ درصد رشد دارد. ما در شش ماهه نخست سال به هدف گذاری خود در پایان سال رسیده ایم.

 

حالا اگر بخواهید از تولید کننده داخلی استئارات انتقاد کنید، یعنی از خودتان چه انتقادی دارید؟

واقعیت این است که ما ایرانی ها به کیفیت اهمیت آنچنان که لازم است نمی دهیم. کیفیت کیسه با کیسه فرق می کند. کیفیت استئارات یکسان نیست. آیا وقتی از کره می گیرید همین گونه است؟ پس باید به نگرانی مصرف کننده اهمیت داد.

ما اهمیت داده ایم وقتی ظرف یک سال فروش ما سه برابر شده قطعا این موضوع یکسان سازی کیفیت را در اولویت برنامه ها و اهداف خود قرار داده ایم.

 

(بخش اول)

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top

خرید سی سی کمخرید سی سی کمخرید سی سی کم