اسرافیل قنبری از تولیدکنندگان کیسه های پلاستیکی و سازنده ماشین آلات این محصول است. صاحب فکر و ایده و آگاه به مسائل جاری صنایع پلاستیک می باشد.

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): اسرافیل قنبری از تولیدکنندگان کیسه های پلاستیکی و سازنده ماشین آلات این محصول است. صاحب فکر و ایده و آگاه به مسائل جاری صنایع پلاستیک می باشد.

در خصوص فرارسیدن روز بدون کیسه های پلاستیکی، ۲۱ تیرماه، با اسرافیل قنبری گفت و گوی کوتاهی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید:

 

اسرافیل قنبری ممان : (یادداشت شفاهی)

 

واقعیت است. واقعیت این است که ما با پدیده ی مصرف کیسه های پلاستیکی مواجه هستیم. مصرف کیسه های پلاستیکی با زندگی ما عجین شده است. نمی شود دوباره برای هر خریدی زنبیل دستمان بگیریم.

در همه ی نقاط دنیا مخصوصا در اروپا مصرف پلاستیک ها بسیار زیاد است. اما اروپایی ها برای حل مساله کیسه های پلاستیکی راهکار مشخصی دارند که به راحتی در کشور ما هم قابل اجرا است.

اینکه ۲۱ تیرماه یک عده راه بیافتند در بیابان و پارک و جنگل، پلاستیک جمع کنند و داخل سطل آشغال بریزند کمک به محیط زیست نیست. ۲۲ تیرماه را چکار کنیم، تازه این بیایان گردی و پلاستیک جمع کردن به این شکل خیانت است چرا که اینها را شهرداری جمع آوری می کند و بعد کمپوست می شود و فسادهای دیگری به وجود می آورد.

راه حل بسیار ساده است: در فروشگاه های بزرگ مثل رفاه و شهروند و میوه و تره بار و هایپر و ... مکانی برای تحویل کیسه های پلاستیکی در نظر بگیرند. بانوی منزل هر ماه پس از خریدهای روزانه یا هفتگی اش مثلا ۵۰ کیسه جمع آوری می کند و در منزل در جایی نگهداری می کند. این پنجاه کیسه، ۱۰۰ کیسه را ماهی یک بار به فروشگاه ببرد و به فروشگاه بفروشد. فروشگاه هم به مراکز بازیافت تحویل می دهد و پول می گیرد.

این کار در همه ی سوپرمارکت ها هم قابل اجرا است. سوپرمارکت ها هم می توانند کیسه ها را از مشتریان بخرند و به مراکز بازیافت پلاستیک تحویل دهند.

 

در واقع کیسه های پلاستیکی از همان مسیری که کیسه دست مصرف کننده می رسد از همان مسیر کیسه را از چرخه مصرف خارج می کنیم.

اینکه می گویند نان را داخل کیسه پلاستیکی گذاشتید منومر آزاد می کند غیر کارشناسانه است. من از شما می پرسم خوب است دست کثیف را به نان بزنیم؟

سووال دیگری می کنم آیا سوخت ماشین ها و بنزینی که در غالب دی اکسید کربن وارد گلو و حلق ما می شود، در فاصله نانوایی تا منزل به خرید نان ما صدمه بهداشتی نمی زند.

تازه کیسه های پلاستیکی از پلی اتیلن و پلی پروپیلن است. هزار جور ماده پلاستیکی از این دو محصول تولید می شود پس همه محصولات آلوده است. آیا داخل یخچال که بدنه پلاستیکی دارد آلوده است. پس غذاهایمان را از این به بعد در یخچال هم نگذاریم.

مگر آب را از داخل لوله های پلی اتیلنی نمی خوریم ...

 

متاسفانه صحبت هایی که می کنند غیرکارشناسانه است و امیدوارم راهکار ساده ای که گفتم روزی مانند کشورهای اروپایی در ایران اجرا شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top

خرید سی سی کمخرید سی سی کم