جلسات کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی هر هفته یک بار برگزار می شود در این جلسات نمایندگان صنایع پایین دستی پتروشیمی به همراه نمایندگانی از مرکز ملی رقابت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی حضور دارند. تا کنون این کارگروه 9 جلسه تشکیل جلسه داده است که صورت جلسه هر 9 نشست را در ادامه مطالعه می کنید:

 

 

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): جلسات کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی هر هفته یک بار برگزار می شود در این جلسات نمایندگان صنایع پایین دستی پتروشیمی به همراه نمایندگانی از مرکز ملی رقابت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی حضور دارند. تا کنون این کارگروه 9 جلسه تشکیل جلسه داده است که صورت جلسه هر 9 نشست را در ادامه مطالعه می کنید:

 

جلسه اول:

پس از بحث و بررسی‌های انجام شده در جلسه، عناوین ذیل با رأی اکثریت اعضا تصویب شد:
•    قیمت‌ها توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام خواهد شد و حسب مورد، موارد اعتراض در محاسبه‌ی قیمت‌ها در کارگروه مطرح خواهد گردید. (5 رأی)
•    قیمت‌های پایه‌ی محصولات پتروشیمی برای دو هفته توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام می‌گردد. در صورتی که قیمت پایه‌ی محاسبه شده توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی پس از یک هفته، نوسان بیش از 3 درصدی (مثبت یا منفی) داشته باشد، قیمت پایه در همان هفته بروز می‌شود.(3 رأی)
•    قیمت‌های محاسبه شده توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید بر اساس اطلاعات آخرین جمعه‌ی پیش از هفته‌ی اعلام قیمت باشد.(4رأی)
•    جلسات کارگروه تنظیم بازار پتروشیمی از این پس ساعت 8 صبح روزهای شنبه هر هفته در مرکز ملی رقابت برگزار خواهد گردید.
•    از تاریخ ابلاغ، یک ماه به شرکت ملی صنایع پتروشیمی فرصت داده می‌شود تا اصلاحات فوق را اعمال نماید.

 

 

جلسه دوم

پس از بحث و بررسی‌های انجام‌شده در جلسه، عناوین ذیل با رأی اکثریت اعضا تصویب شد:
1.  ظرف 3 هفته، حداقل عرضه‌های مربوط به هر گروه کالایی (بجز گریدهای خاص) برای دوره‌ی اول آذرماه 1395 تا انتهای سال 1395 توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی تعیین شده و جهت تصویب به کارگروه ارائه خواهد شد.
2. تا 10 روز پس از ارائه‌ی حداقل عرضه‌ها به کارگروه، شرکت‌های پتروشیمی و شرکت‌های پایین‌دستی اعتراضات خود را در خصوص حداقل عرضه‌های مشخص‌شده، جهت جمع‌بندی به شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام می‌کنند.
3. «عرضه» عبارت است از عرضه‌ی هر گروه کالایی اعم از نقدی و سلف، توسط تولیدکننده در هرروز. (3 رأی)
4.  ابتدای هر هفته، مجموع سلف‌هایی که موعد تحویل آن‌ها در آن هفته فرا خواهد رسید، به تفکیک گروه‌های کالایی، توسط شرکت بورس کالا منتشر خواهد شد. (5 رأی)
5پیرو شکایت شرکت «توان صنعت پلاستیک» از شرکت پتروشیمی تبریز در خصوص عرضه‌ی خارج از بورس پلی‌اتیلن دورانی این شرکت، کارگروه تنظیم بازار پتروشیمی، اجرای ماده‌ی 60 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و تحقیق و بازرسی فروش خارج از بورس محصولات پتروشیمی شرکت پتروشیمی تبریز را از شورای رقابت درخواست کرد. (3 رأی)

همچنین موارد ذیل در خصوص جلسات آتی به تصویب رسید:
•    من‌بعد، 15 تا 20 دقیقه‌ی انتهای هر جلسه به ارائه‌ی وضعیت بازار در هفته‌ی گذشته، توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی پرداخته خواهد شد.
•    تعیین نقد یا سلف بودن درصدی از حداقل‌های عرضه به جلسه‌ی بعد موکول می‌شود.
•    تعیین کالاهای خاص به دو هفته بعد موکول می‌شود.

 

 

جلسه سوم

پس از بحث و بررسی‌های انجام‌شده در جلسه، عناوین ذیل با رأی اکثریت اعضا تصویب شد:
1.  اعضای کارگروه مستندات خود در خصوص تولید و عرضه در بورس پتروشیمی آبادان را ظرف یک هفته به شورای رقابت ارسال خواهند نمود.
2.  پس از جمع‌آوری و بررسی مستندات ارائه شده به شورای رقابت، در خصوص نحوه برخورد با پتروشیمی آبادان در جلسه چهارم تصمیم‌گیری می‌شود
.
3.  بورس کالا در خصوص تبعیض در معامله پتروشیمی پارس در جلسه چهارم مستندات خود را ارائه خواهد نمود
.

4.  پیشنهادات شرکت‌های پتروشیمی برای لیست عناوین کالاهای مجاز به عرضه خارج از بورس توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ارائه گردید و مقرر شد بحث‌های تکمیلی در جلسه چهارم انجام شود.
5.  بورس کالا لیست کالاهایی که به تفکیک در گروه‌های پتروشیمی و معدنی هستند را تهیه خواهد نمود.
6.  شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور تعیین نحوه تعیین سقف قیمتی پتروشیمی شیراز، نامه اضافه‌شدن این مورد به دستور جلسه ارسال خواهد نمود.
7.  لیست خریداران اسید استیک به منظور بررسی علت افزایش تقاضا در هفته‌های اخیر، توسط بورس کالا تهیه خواهد شد.

 1. پتروشیمی تخت جمشید به منظور ایجاد امکان بازاریابی محصولات خود و آشنایی مشتریان با محصول این شرکت، به مدت 4 هفته ملزم به عرضه«700 تن پلی استایرن در هفته» از طریق بورس کالا بوده و می‌تواند مابقی محصول خود را در خارج بورس بفروش برساند.(6 رأی)

 

 

 

جلسه چهارم

 •  بحث اصلی جلسه چهارم کارگروه حول موضوع نحوه تعیین کالای بین‌مجتمعی به عنوان کالای خاص بود که دو پیشنهاد در این زمینه وجود دارد:
  1-    کالای بین مجمتعی فارغ از نحوه حمل آن(لوله و ...) به عنوان کالای خاص در نظر گرفته شود.
  2-    کالاهای بین مجتمعی که بخشی از خریداران آن‌ها صنایع پایین‌دستی هستند کالای خاص نبوده و ملزم به عرضه در بورس شوند.
  در نهایت تصمیم‌گیری در این زمینه به جلسات آتی موکول گردید. در این خصوص مقرر شد شرکت صنایع ملی پتروشیمی پیشنهاد خود در این زمینه را شامل لیست عناوین کالا را تهیه و به کارگروه ارائه کند.
  •    شکایت از پتروشیمی پارس به دلیل اشتراک با مساله کالای خاص، به پس از مشخص شدن وضعیت این کالاها موکول شد.
  •    شکایت شرکت ترمه‌بافت به دلیل عدم امکان پاسخگویی این شرکت به زمان حضور شاکی موکول شد.

  •    جلسه مورخ 6/9/95 به موضوع نحوه تعیین حداقل عرضه اختصاص خواهد یافت.

 

 

جلسه پنجم

شکایت شرکت گلستان کیسه آذربایجان از پتروشیمی رجال در خصوص کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی به دلیل نبود امکان ارائه پیش فاکتور به بانک مطرح گردید و به منظور حل مشکل شرکت‌های پایین دست بحث و بررسی صورت گرفت. بورس کالا ناظر بر این مساله در حال تهیه پیشنهاداتی است که در جلسات آتی ارائه خواهد نمود.

 • شکایت شرکت‌های اطلس فیلم و پل فیلم در خصوص تعیین حداقل عرضه‌ی BOPP در بورس کالا مطرح شد. در این زمینه به دلیل اشتراک با موضوع کف عرضه به بحث پرداخته شد و در نهایت تعیین حداقل عرضه دقیق آن به دو هفته بعد موکول گردید.
 • آمار سایت بهین‌یاب به دلیل عدم اعتبار، به عنوان اساس تعیین کف عرضه پذیرفته نشد.
 • مقرر شد مرکز ملی رقابت از شرکت‌هایی که شکایتی در خصوص محصولات پتروشیمی مطرح می‌کنند، صورت مالی دو سال اخیر را دریافت کرده و با توجه به آن‌ها شکایات مطرح شده را در کارگروه ارائه کند.
 • شرکت ملی صنایع پتروشیمی تا روز دوشنبه، حداقل عرضه‌های پیشنهادی مابقی کالاهای پتروشیمی را ارائه نموده و اعضا در جلسه آینده در این خصوص به صورت مورد به مورد بحث خواهند نمود. اعتراض به موارد پیشنهادی شرکت ملی صنایع پتروشیمی مشروط به ارائه مستند و آمار دقیق خواهد بود.

 

 

 

جلسه ششم:

·         در ابتدای جلسه بحث‌هایی در خصوص سقف تقاضای هفتگی شرکت‌های پایین‌دستی در بورس کالا انجام شد که تصمیم‌گیری در این خصوص به جلسه آتی واگذار گردید.

·         پس از بحث و بررسی‌های انجام شده در جلسه، موارد ذیل به اکثریت آرا تصویب شد:

1.       تا زمان تعیین مصادیق کالاهای خاص و حداقل عرضه در کارگروه، شرکت‌های پتروشیمی بر اساس روال گذشته رفتار خواهند کرد و در موارد خاص با استعلام از دفتر صنایع پتروشیمی شرکت ملی صنایع پتروشیمی تعیین می‌شود. (5 رأی از 6 رأی)

2.       هر شرکت پتروشیمی می‌تواند حداکثر تا 30 درصد از حداقل عرضه‌ی مشخص شده را به صورت سلف عرضه کند(6 رأی از 7 رأی).

3.       حداکثر مدت زمان سررسید سلف عرضه شده موضوع بند 2 این صورتجلسه سلف یک ماهه است(5 رأی از 7 رأی).

4.       کارگروه اقدام به تعیین حداقل عرضه‌ی گروه‌های کالایی(بجز موارد خاص) می‌کند و شرکت ملی صنایع پتروشیمی تعیین‌کننده‌ی گرید مورد نیاز بازار و شرکت تولیدکننده‌ی آن است(6 رأی از 7 رأی).

5.       حداقل عرضه‌ی کالاهای مطرح شده در جلسه به ترتیب ذیل مشخص گردید(5 رأی از 7 رأی).

 

 

 

گروه کالایی

حداقل عرضه‌ی تصویب شده(تن در هفته)

پلی‌اتیلن سبک تزریقی

250

پلی‌اتیلن سبک خطی

4100

پلی‌اتیلن سبک فیلم(بجز گرید 2420)

6000

پلی‌اتیلن سنگین اکستروژن

5000

پلی‌اتیلن سنگین بادی

3250

پلی‌اتیلن سنگین تزریقی

1950

پلی‌اتیلن سنگین دورانی

650

پلی‌اتیلن سنگین فیلم

4500

 

·         در خصوص تعیین جریمه عدم رعایت حداقل عرضه‌های مشخص شده بحث شد و تصمیم‌گیری در این خصوص به جلسه آتی موکول گردید.

 

 

 

جلسه هفتم

1-     در ابتدای جلسه در خصوص تعیین صنایع استراتژیک و سهمیه وزارت دفاع برای خرید محصولات پتروشیمی در خارج از بورس بحث شد که به جلسات آتی موکول گردید.

2-     در ادامه به موضوع حداقل عرضه کالاهای پتروشیمی در بورس کالا پرداخته شد و موارد ذیل با حداکثر آرا به تصویب رسید:

 

 

 

 

 

گروه کالایی

حداقل عرضه‌ی تصویب شده(تن در هفته)

تعداد رأی (از 7 رأی)

 

پی‌وی‌سی امولسیون

150

5

 

پلی‌وینیل‌کلراید S65

7500

7

 

پلی‌وینیل‌کلراید S57

500

7

 

پلی‌وینیل‌کلراید S70

500

7

پلی اتیلن ترفتالات بطری

4300

7

پلی اتیلن ترفتالات نساجی

3500

7

 

3-     همچنین با 7 رأی از 7 رأی، مصوب شد که حداقل عرضه‌ی پلی‌وینیل‌کلراید  S60 برابر 3 هزار تن در سه ماهه پایانی سال 1395 باشد.

4-     حداقل عرضه‌های مشخص‌شده در بندهای 2 و 3 این صورتجلسه ناظر بر تقاضای بازار این محصولات است و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جلسات آتی میزان عرضه‌ی هر شرکت پتروشیمی را ارائه خواهد نمود.

 

 

جلسه هشتم:

.       در شرایط اضطرار، مانند توقف تولید ناشی از حوادث فنی و غیر مترقبه و با تأیید شرکت ملی صنایع پتروشیمی و انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی و اطلاع کارگروه، رعایت حداقل عرضه مصوب کارگروه تا زمان رفع مشکل الزامی نخواهد بود. در اینگونه موارد میزان عرضه جبرانی توسط کارگروه تخصصی مشترک شرکت ملی صنایع پتروشیمی، انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی و بورس کالا تعیین شده و به اطلاع کارگروه متشکل در شورای رقابت می‌رسد تا حسب مورد بررسی‌های لازم صورت گیرد. (7 رأی از 8 رأی

 

2.       حداقل عرضه‌ی کالاهای مطرح شده در جلسه به ترتیب ذیل مشخص گردید:

 

گروه کالایی

حداقل عرضه‌ی تصویب شده(تن در هفته)

تعداد رأی (از 8 رأی)

 

پلی‌پروپیلن نساجی

8000

8

 

پلی‌پروپیلن شیمیایی

2500

8

 

پلی‌استایرن انبساطی

450

7

 

پلی‌استایرن معمولی

1200

7

 

3.       خانم مهندس نباتی به‌عنوان نماینده وزارت صنعت برای اولین بار در جلسه کارگروه شرکت نمودند و به درخواست ایشان شأن ورود شورای رقابت به بازار پتروشیمی و تشکیل کارگروه تنظیم بازار، توسط اعضای کارگروه تشریح شد.

4.       انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گزارشی در خصوص گروه‌های کالایی پلی استایرن و پلی‌پروپیلن در جلسه آتی ارائه خواهد نمود.

 

 جلسه نهم

1.       حداقل عرضه‌ی BOPP برابر 12000 تن در ماه تعیین شد که تنظیم بازار و تعیین زمان عرضه‌ی هر شرکت بر عهده‌ی شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواهد بود(4 رأی از 6 رأی).

2.       پس از بحث و بررسی‌های صورت گرفته در کارگروه، حداقل عرضه‌ی گروه‌های کالایی محصولات پتروشیمی به ترتیب زیر تصویب گردید.


 

 

گروه کالایی

حداقل عرضه‌ی تصویب شده(تن در هفته)

تعداد رأی (از 6 رأی)

 

پلی‌استایرن مقاوم

900

5

 

اسید استیک

800

4

 

استایرن منومر

3500

6

 

ارتوزایلن

1000

6

 

اسید ترفتالیک

250

4

 

بنزن

700

6

تولوئن دی ایزو سیانات

300

5

دی اتانول آمین

150

6

دی اتیلن گلایکول

300

6

منو اتیلن گلایکول

1000

6

زایلن

500

5

سود کاستیک

7500

6

کریستال ملامین

250

6

منومر وینیل استات

650

6

پلی اتیلن سنگین دورانی

800

5

 

3.       به دلیل محدودیت ظرفیت شرکت پتروشیمی شازند، حداقل عرضه‌ی دی اتیل هگزانول به پیشنهاد شرکت ملی صنایع پتروشیمی با در نظر گرفتن تقاضای بازار برابر 1250 تن در هفته تعیین شد (6 رأی از 6 رأی).

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top

خرید سی سی کمخرید سی سی کمخرید سی سی کم